Co dobrego spotkało nas w 2020 roku?
Styczeń
Z perspektywy dnia dzisiejszego rok 2020 rozpoczął się bardzo niezwykle.
Tłumnie uczestniczono w >>>Uroczystym pochodzie z okazji Święta Trzech Króli: barwny Orszak pełen był aniołków, pastuszków i innych, którzy chcieli powitać Nowonarodzonego Jezusa. Gdyby ktokolwiek powiedział nam, że za rok nie będzie nam dane spotkać się w takiej formie nie uwierzylibyśmy. Dziś pozostaje nam cieszyć się wspomnieniem tamtego spotkania. Ozdoby na rynku zaprojektowali i wykonali uczniowie gorlickich szkół >>>Zwycięskie ozdoby przygotowali uczniowie szkoły nr 6 Kolorowe i niezwykłe projekty cieszyły oko.
W styczniu >>>Weszły w życie przepisy o obowiązkowej e-recepcie. Zmiana ta pozwala nam odbierać leki po podaniu kodu z numerem PESEL. Nie mieliśmy prawa przypuszczać, jak bardzo ułatwi to nam życie w kolejnych miesiącach.
Początek stycznia to także znakomita wiadomość od Dziewczynki, której pomagaliśmy w 2019 roku. Dzięki funduszom zebranym na Jej operację, pojawiła się niesamowita wiadomość: >>>Tosia po raz pierwszy mogła powiedzieć „Mamo!” i „Tato”! To zasługa m.in. niesamowitej współpracy wielu mieszkańców naszego regionu.
Luty
Na początku miesiąca >>>Wręczono Mosty Starosty, za wieloletnie zaangażowanie w pracę Rady Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz pomoc Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ratowanie zabytkowych nagrobków gorlickiego cmentarza otrzymał prof. Stanisław Tabisz – Rektor Akademii sztuk Pięknych w Krakowie. „Przęsło”, za wybitne osiągnięcia twórcze uhonorowane nagrodami krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich otrzymał Michał Ziółkowski.
Pochodzący z Gorlic Michał Grygowicz został zaś >>>Mistrzem Polski Men’s Physique. O swoim sukcesie opowiedział nam kilka dni później >>>W wywiadzie.
Do Pucharu Zero Waste 2019 nominowana została >>>Wyprzedaż Garażowa organizowana w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Choć nie udało się zdobyć lauru, to inicjatywa ta cieszyła się ogromną popularnością. Zanim pandemia rozgościła się u nas na dobre, zaproponowaliśmy Wam >>>Organizację Pchlego Targu w Gorlicach. Pomimo wielu przychylnych głosów i pierwszych rozmów w tej sprawie z władzami miasta, koronawirus uniemożliwił nam doprowadzenie tego tematu do końca. Trzymajcie nas jednak za słowo: nie odpuścimy!
W lutym doszło też do ważnej zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach. >>>Na czele gorlickich mundurowych stanęła kobieta.
Marzec
Niestety, w marcu problemy związane z koronawirusem rozgorzały na dobre, dlatego znalezienie jakichkolwiek informacji o pozytywnym lub dającym nadzieję wydźwięku było bardzo trudne.
Znaleźliśmy artykuł o szczęśliwym powrocie uczniów, którzy w tym feralnym czasie rozpoczynali naukę w Grecji. Lawina komentarzy, która pojawiła się pod nim pokazuje, jakie nastroje panowały w pierwszych tygodniach marca w naszym regionie >>> Finałem historii było objęcie wszystkich przyjezdnych kwarantanną. Po niezwykle trudnej podróży powrotnej, okazało się, że na szczęście nikt z uczniów ani żaden z ich opiekunów nie został wtedy zakażony i wszyscy, jeszcze na krótko, mogli powrócić do normalności.
Już 20 marca pojawiła się informacja o zawieszeniu pracy szkół do Świąt Wielkiej Nocy. Wszyscy poznaliśmy znaczenie słowa lockdown >>>22 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia covid-19 w naszym powiecie
Kwiecień
Kwarantanna narodowa rozpoczęła się na dobre. Twórcy bardzo szybko zaczęli szukać nowych kanałów komunikacji z odbiorcami. Przykład? 6 kwietnia z Bazy Folusz swój kolejny >>>Koncert w warunkach izolacji nadał dla Was Arek Zawiliński. Dzień później >>>Koncert z balkonu zagrał pan Sławek, mieszkaniec osiedla Magdalena.
7 kwietnia dostaliśmy informację o tym, że przy ul. Dukielskiej w Gorlicach prawdopodobnie doszło do porzucenia pięknego, czarnego psa. Zbulwersowani pomogliście dotrzeć do właścicieli labradora. Okazało się, że całe zdarzenie było nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności, a nie próbą porzucenia psa. >>>Po kilku godzinach pies wrócił do swoich właścicieli
Na początku kwietnia zadecydowano o przełożeniu Dni Gorlic na inny termin. Dziś wiemy, że pandemia pokrzyżowała te plany całkowicie – Dni Gorlic 2020 nie odbyły się w ogóle.
Pozytywnych sygnałów zaczęło pojawiać się coraz więcej. W poczuciu solidarności wspieraliśmy się nawzajem, m.in. poprzez udział w zbiórce #ochrońmygorlickichmedyków. W ramach akcji >>>Udało się w krótkim czasie niemal 50 tysięcy złotych na środki ochronne, tak potrzebne w szpitalu. Elementem naszej nowej normalności stały się codzienne raporty covidowe.
Wielu z Was włączyło się w akcję pomocy dla mieszkanki Łużnej. Oglądaliście wspólnie z nami >>>Spektakl „Dorotka w Krainie Oz”, zamiast biletów wspierając zbiórkę pieniędzy na leczenie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało się zebrać środki niezbędne do podjęcia leczenia Potrzebującej Agnieszki.
Jakie zmartwienia przyniósł 2020 rok?
Styczeń
>>>Pojawiła się pierwsza informacja o planowanym remoncie pływalni „Fala”. Zgodnie z pierwotnym planem, miał się on rozpocząć 1 kwietnia. Na pływalnię mieliśmy wrócić już we wrześniu. Niestety, jak wiemy do dnia dzisiejszego nie wbito przysłowiowej łopaty i remont nie rozpoczął się. Do dziś nie rozstrzygnięto przetargu na zrealizowanie remontu, który już dawno miał być zakończony, o czym pisaliśmy wielokrotnie
Tragiczne wieści w tym roku obejmowały niestety także zdarzenia drogowe. Jednym z pierwszych, a jednocześnie najtragiczniejszych, był >>>Wypadek, do którego doszło 8 stycznia w Libuszy 6 dni później, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarła młoda, 19-letnia Kobieta.
31 stycznia 2020 roku opublikowaliśmy >>>Nasz pierwszy artykuł na temat koronawirusa. Wtedy był to temat całkowicie abstrakcyjny i nieznany. Dziś wiemy więcej, wielu z nas ma już zachorowanie za sobą. Ile osób tyle doświadczeń i mimo upływu czasu nadal trudno nam określić: czy rzeczywiście nie ma się czego bać czy też powinniśmy odczuwać lęk. W końcu zgodnie z przewidywaniami z tamtego okresu niepewności i oczekiwania, szczepionka pojawiła się bardzo szybko…
Zmarli w styczniu:
Rozalia Sakowska, Tadeusz Kosturski, Jan Kędzior, Krystyna Kordek
Luty
>>>W Binarowej doszło do pożaru, który okazał się być podpaleniem. Bardzo szybko udało się ujawnić sprawcę.
W połowie lutego pojawiła się też pierwsza z serii bardzo niepokojących wówczas wiadomości: >>>Sądecki SOR został czasowo zamknięty z powodu podejrzenia koronawirusa u jednego z przebywających tam pacjentów. Jak się wkrótce okaże, tego typu wiadomości będą naszym „dniem codziennym”
W lutym doszło też do poważnego zdarzenia przy ul. Gorlickiej w Moszczenicy. >>>Motocyklistę z miejsca wypadku zabrał helikopter. Niestety, >>>Mężczyzna zmarł wkrótce po zdarzeniu.
Zmarli w lutym:
Magdalena Słopnicka, Janina Łopata.
Marzec
Ogólnopolskie media doniosły o tym, że jeden z duchownych pochodzących z Gorlic jest >>>Podejrzany o molestowanie dzieci. Była to pierwsza z serii wiadomości na ten temat.
2 marca >>>Gorlicki szpital wprowadził zakaz odwiedzania chorych. Dwa dni później w Zielonej Górze pojawił się pacjent zero, pierwszy człowiek w Polsce z potwierdzonym zakażeniem covid-19.
Kilka dni później oficjalnie pojawiła się >>>Informacja o pierwszych domach w naszym regionie objętym kwarantanną. Wtedy budziło to strach, dziś patrzymy na tą wiadomość niemal z politowaniem. Kolejne informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa zdominowały wiadomości o kolejnych ograniczeniach związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Do tragicznego wypadku doszło na Magurze Małastowskiej. >>>W wypadku zginął 16-letni narciarz.
Zmarli w marcu:
Stefan Hładyk, Jerzy Rożejowski, Zygmunt Adamkiewicz
Kwiecień
Kwiecień rozpoczął się kolejnymi wieściami z terenu dawnego Glimaru. To kolejny ważny temat, który pojawiał się u nas niemal przez cały rok. >>>W kwietniu firma ochroniarska Karabela rozwiązała umowę. Ze względu na ryzyko wystąpienia realnego zagrożenia ekologicznego starostwo skierowało wniosek do Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika o uruchomienie oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych.
Problem ochrony środowiska dotyczył także w mijającym roku Białej Tarnowskiej, w której regularnie dochodziło do >>>Niepokojących wycieków.
Zmarli w kwietniu:
Napisz komentarz
Komentarze