Wszyscy lekarze i 99% pacjentów od dziś ma obowiązek posługiwania się e-receptami. Aby wykupić przepisany przez lekarza medykament pacjent będzie pokazywał w aptece specjalny kod znajdujący się na blankiecie przypominającym dawną tradycyjną receptę. Taki kod można również otrzymać SMS, ale do tego konieczne jest zalogowanie się do specjalnego systemu lub mailem.
Choć e-recepty funkcjonują już od początku ubiegłego roku to właśnie dziś wchodzą w życie przepisy tej ważnej ustawy.
Papierowe recepty nie znikają, będą obowiązywać dla leków transgranicznych, dla importu docelowego, leków rzadkich, lub gdy lekarz w skrajnych przypadkach nie ma dostępu do internetu, np. podczas wizyt domowych.
Zmiany dotyczą i pacjentów, i farmaceutów, jednak jak w każdym przypadku są i plusy, i minusy tej ewolucji.
Dla pacjentów e-recepta będzie formą wygodniejszą, nie będzie można jej zgubić, ani zniszczyć. Co najważniejsze, gdy lekarz zaznaczy opcję wykupu leku przez 365 dni, to właśnie przez rok można ją zrealizować. Do tej pory było to 30 dni.
Recepta elektroniczna oznacza możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji.
Kolejna zmiana to okres na jaki można maksymalnie wypisać kurację, jednorazowy zakup może opiewać na pół roku, do tej pory pacjenci mogli wykupić leki na maksymalnie 120 dni.
Farmaceuci zostali obarczeni większą ilością zadań i przystosowaniem sprzętu do nowych wytycznych, ale oni i tak nie narzekają. Znika bowiem najgorszy z problemów, czyli nieczytelność pisma i pomyłki, skutkujące częstym odsyłaniem pacjentów po poprawki do przychodni.
Jak to wygląda w praktyce?
Wszystkie dane pacjenta i zaordynowane przez lekarza leki trafiają z komputera w gabinecie lekarza do elektronicznej chmury. Kiedy w aptece pojawi się pacjent ze wspomnianym kodem, to farmaceuta, za pomocą systemu elektronicznego ściągnie z chmury dane chorego i zaordynowane medykamenty.
Jak się Państwu podobają te zmiany? Jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości, prosimy o pisanie ich w komentarzach pod tym artykułem.
Napisz komentarz
Komentarze