Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Problemy z włosami? Udaj się do trychologa! Sprawdź, kim jest trycholog i kiedy warto umówić u niego wizytę

Nadmierne wypadanie włosów, łysienie i wszelkie schorzenia skóry głowy to problemy, które dotykają wiele ludzi. Osobą, która potrafi im skutecznie zaradzić, jest trycholog. Z roku na rok trychologia w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Sprawdź, kim jest i czym zajmuje się trycholog, a także, kiedy warto się do niego udać. Zobacz najczęściej leczone przez trychologa schorzenia i wykorzystywane metody leczenia.
  • 29.11.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Problemy z włosami? Udaj się do trychologa! Sprawdź, kim jest trycholog i kiedy warto umówić u niego wizytę

Zmiany na skórze głowy nie powinny być powodem do wstydu, lecz pretekstem do jak najszybszego umówienia wizyty u trychologa. Niestety nadal sporo osób nie wie, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i w jaki sposób może pomóc.

Kim jest trycholog?

Zacznijmy może od tego, że trycholog nie jest lekarzem, lecz specjalistą, który zajmuje się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami. Ma bardzo dużą wiedzę na temat wszelkich zmian na skórze głowy, stanu cebulek i kondycji włosów, jak również wszelkiego rodzaju schorzeń takich jak łuszczyca, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry. To, co odróżnia trychologa od dermatologa to to, że nie zajmuje się on schorzeniami skórnymi występującymi na innych partiach skóry niż głowa.

Trycholog – czym się zajmuje?

Zadaniem trychologa jest dokładna ocena stanu skóry głowy, cebulek włosowych i samych włosów. Na podstawie tejże analizy specjalista ustala przyczynę występowania schorzeń skóry głowy i problemów z łysieniem. Po zgłębieniu źródła problemu trycholog pomaga dobrać indywidualny dla pacjenta, odpowiadający zaistniałemu problemowi sposób pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz sugeruje metody leczenia schorzenia. Trycholog przeprowadza także różne zabiegi na skórę głowy i włosy, które mają pomóc zachować im dobrą kondycję i zdrowy wygląd.

Kiedy odwiedzić trychologa?

Zwykle pierwsza wizyta u trychologa ma miejsce w momencie, gdy zauważymy problem z nadmiernym wypadaniem włosów lub na skórze naszej głowy zaobserwujemy łupież, zaczerwienienie, wysypkę lub inne niepokojące objawy. Powodem do odwiedzenia gabinetu trychologicznego mogą być także liczne dolegliwości takie jak nadmierne przetłuszczanie się włosów, uczucie ściągnięcia lub swędzenie skóry głowy.

Mało kto odwiedza trychologa profilaktycznie, jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek problemy, a nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić stan włosów i skóry głowy oraz zastosować odpowiednio dobraną pielęgnację już teraz, dla własnego dobra.

Najczęściej leczone schorzenia u trychologa

Ustalenie przyczyny problemu z nadmiernym wypadaniem włosów lub wszelkimi schorzeniami w obrębie skóry głowy nie zawsze jest łatwe, ale umówienie wizyty u trychologa to pierwszy krok do ich wyleczenia.

Trycholog zajmuje się leczeniem takich problemów, jak:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • łysienie androgenowe,
  • przetłuszczająca się skóra głowy lub włosy,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • łupież,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • zaczerwienienie skóry głowy,
  • podrażnienia i swędzenia skóry głowy.

Trycholog – metody leczenia

Wprowadzane przez trychologa sposoby leczenia w dużej mierze zależą od samego problemu i jego skali. Zwykle specjalista zaleca indywidualnie dobraną pielęgnację, regularne stosowanie preparatów (szamponów, odżywek, olejków ziołowych, olejków leczniczych i innych), masaże czy mezoterapię. Może też doradzić zabiegi trychologiczne takie jak oczyszczanie skóry głowy, odżywianie, łagodzenie podrażnień czy nawilżanie skóry głowy. Ich celem jest odbudowa mieszków włosowych i zatrzymanie rozwijających się procesów chorobowych.

Może się zdarzyć, że problem będzie znacznie większy, niż się na pierwszy rzut oka wydawało, wtedy trycholog skieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza celem wdrożenia specjalistycznego leczenia. Czasami trycholog prowadzi leczenie we współpracy z innymi specjalistami, np. dietetykiem, by wyeliminować źródło problemu, a nie tylko jego objawy.

Pierwsza wizyta u trychologa

Warto być świadom, że do badania włosów i skóry głowy u trychologa należy się odpowiednio przygotować. Przed wizytą można umyć włosy, ale nie powinno się nakładać na nie żadnych kosmetyków typu żel, pianka czy odżywka. Specjalista pobiera włosy do badania, a skórę głowy bada przy użyciu specjalnego mikroskopu z mikrokamerą. Analizie poddawane są również mieszki włosowe. Badania u trychologa nie należy się bać, gdyż jest ono bezbolesne i bezinwazyjne.

Właściwie dobrana kuracja trychologiczna pozwala zapobiec wypadaniu włosów, jak i wyleczyć stany zapalne skóry głowy. Zauważyłeś, że z Twoimi włosami dzieje się coś niedobrego? Odwiedź trychologa w Opolu i dowiedz się, jak temu zaradzić.

--- Artykuł sponsorowany ---