Jak rozwiązać umowę o pracę – za porozumieniem stron czy składając wypowiedzenie?
Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić przy zmianie pracy, jest oczywiście zakończenie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Zwykle korzystne dla obu stron – i uznawane za najgrzeczniejsze – jest zakończenie stosunku pracy za porozumieniem stron. Zwróć uwagę, że w takim przypadku pracownika nie obowiązuje okres wypowiedzenia.
Zakończenie zatrudnienia może formalizować również wypowiedzenie. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę zwykle nie uwzględnia przyczyny, ale warto ją podać (tutaj znajdziesz przykładowy dokument: wypowiedzenie o pracę – wzór). Po otrzymaniu dokumentu pracodawca powinien potwierdzić odbiór.
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się w taki sposób zakończyć stosunek pracy, obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Dla osób zatrudnionych na okres próbny wynosi on odpowiednio:
- 3 dni robocze – gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- tydzień – przy okresie próbnym do 2 tygodni;
- 2 tygodnie – jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę okres wypowiedzenia trwa:
- 2 tygodnie – jeśli stosunek pracy trwał nie dłużej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc – jeśli przepracowano co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące – jeśli umowa o pracę obowiązywała od co najmniej 3 lat.
Zwróć także uwagę na to, że w przypadku osób zatrudnionych na umowę cywilnoprawną okres wypowiedzenia nie obowiązuje. Oznacza to, że stosunek pracy może być zerwany z dnia na dzień, ale warto o swoich zamierzeniach poinformować pracodawcę odpowiednio wcześniej. Więcej ważnych informacji na temat procedur wypowiadania umowy i obowiązków obu stron oraz innych kwestii ważnych dla przedsiębiorców znajdziesz na tym portalu: https://firmove.pl/.
Jakie dokumenty otrzymasz od pracodawcy po zakończeniu zatrudnienia?
Po podpisaniu porozumienia stron lub złożeniu wypowiedzenia czas na kolejne formalności. Pamiętaj o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę po ustaniu zatrudnienia powinna w ciągu 7 dni otrzymać od pracodawcy świadectwo pracy. Jest to ważny dokument informujący o czasie obowiązywania umowy, wykonywanych obowiązkach czy zajmowanych stanowiskach. Umożliwia też ustalenie prawa pracownika do ubezpieczenia społecznego czy wymiaru urlopu w nowym miejscu zatrudnienia.
Świadectwa pracy nie wydaje się osobom zatrudnionym na umowę cywilnoprawną. Jeśli zaliczasz się do tego grona, podpowiadamy, że możesz ubiegać się o zaświadczenie o zatrudnieniu, czyli dokument zawierający informacje o czasie wykonywania pracy, zarobkach, kwotach odprowadzonego podatku dochodowego czy ewentualnie składkach na ubezpieczenie społeczne.
Osobom zatrudnionym na umowę o pracę pracodawcy mają obowiązek wystawić druk-11. W przypadku rozwiązania stosunku pracy były pracownik powinien otrzymać go do ostatniego dnia lutego w roku następującym po roku rozliczeniowym. Przy zmianie pracy masz prawo poprosić o wydanie tego dokumentu wcześniej i wówczas pracodawca musi to zrobić w ciągu 14 dni roboczych.
Dokumenty, które należy złożyć w miejscu pracy
Kwestie związane z byłym miejscem pracy masz za sobą. Czas więc przyjrzeć się, jakie dokumenty należy złożyć u nowego pracodawcy. Z reguły nie jest ich wiele. Najczęściej firmy proszę o dostarczenie świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia i dokumentów potwierdzających wykształcenie czy kwalifikacje, czyli dyplomów oraz zaświadczeń ukończenia kursów albo szkoleń.
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze