Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Jak przygotować się do zmiany miejsca pracy? Niezbędne formalności

Podziel się
Oceń

Nowa praca, nowe wyzwania, nowe możliwości. Bez względu na to, że wiąże się ze stresem, otwiera zwykle lepsze perspektywy. Zanim jednak ją rozpoczniesz, dopilnuj wszelkich formalności. W ten sposób przejście do innego pracodawcy będzie łatwiejsze i sprawniejsze. Dowiedz się, o czym warto pamiętać przy zmianie pracy.
zdjęcie przedstawia wysoki budynek w centrum miasta
Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić przy zmianie pracy, jest oczywiście zakończenie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy.

Autor: materiały partnera

 

Jak rozwiązać umowę o pracę – za porozumieniem stron czy składając wypowiedzenie?

Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić przy zmianie pracy, jest oczywiście zakończenie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Zwykle korzystne dla obu stron – i uznawane za najgrzeczniejsze – jest zakończenie stosunku pracy za porozumieniem stron. Zwróć uwagę, że w takim przypadku pracownika nie obowiązuje okres wypowiedzenia.

Zakończenie zatrudnienia może formalizować również wypowiedzenie. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę zwykle nie uwzględnia przyczyny, ale warto ją podać (tutaj znajdziesz przykładowy dokument: wypowiedzenie o pracę – wzór). Po otrzymaniu dokumentu pracodawca powinien potwierdzić odbiór. 

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się w taki sposób zakończyć stosunek pracy, obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Dla osób zatrudnionych na okres próbny wynosi on odpowiednio:

  • 3 dni robocze – gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • tydzień – przy okresie próbnym do 2 tygodni;
  • 2 tygodnie – jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę okres wypowiedzenia trwa:

  • 2 tygodnie – jeśli stosunek pracy trwał nie dłużej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc – jeśli przepracowano co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące – jeśli umowa o pracę obowiązywała od co najmniej 3 lat.

Zwróć także uwagę na to, że w przypadku osób zatrudnionych na umowę cywilnoprawną okres wypowiedzenia nie obowiązuje. Oznacza to, że stosunek pracy może być zerwany z dnia na dzień, ale warto o swoich zamierzeniach poinformować pracodawcę odpowiednio wcześniej. Więcej ważnych informacji na temat procedur wypowiadania umowy i obowiązków obu stron oraz innych kwestii ważnych dla przedsiębiorców znajdziesz na tym portalu: https://firmove.pl/

Jakie dokumenty otrzymasz od pracodawcy po zakończeniu zatrudnienia?

Po podpisaniu porozumienia stron lub złożeniu wypowiedzenia czas na kolejne formalności. Pamiętaj o tym, że osoba zatrudniona na umowę o pracę po ustaniu zatrudnienia powinna w ciągu 7 dni otrzymać od pracodawcy świadectwo pracy. Jest to ważny dokument informujący o czasie obowiązywania umowy, wykonywanych obowiązkach czy zajmowanych stanowiskach. Umożliwia też ustalenie prawa pracownika do ubezpieczenia społecznego czy wymiaru urlopu w nowym miejscu zatrudnienia.

Świadectwa pracy nie wydaje się osobom zatrudnionym na umowę cywilnoprawną. Jeśli zaliczasz się do tego grona, podpowiadamy, że możesz ubiegać się o zaświadczenie o zatrudnieniu, czyli dokument zawierający informacje o czasie wykonywania pracy, zarobkach, kwotach odprowadzonego podatku dochodowego czy ewentualnie składkach na ubezpieczenie społeczne.

Osobom zatrudnionym na umowę o pracę pracodawcy mają obowiązek wystawić druk-11. W przypadku rozwiązania stosunku pracy były pracownik powinien otrzymać go do ostatniego dnia lutego w roku następującym po roku rozliczeniowym. Przy zmianie pracy masz prawo poprosić o wydanie tego dokumentu wcześniej i wówczas pracodawca musi to zrobić w ciągu 14 dni roboczych.

Dokumenty, które należy złożyć w miejscu pracy

Kwestie związane z byłym miejscem pracy masz za sobą. Czas więc przyjrzeć się, jakie dokumenty należy złożyć u nowego pracodawcy. Z reguły nie jest ich wiele. Najczęściej firmy proszę o dostarczenie świadectwa pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia i dokumentów potwierdzających wykształcenie czy kwalifikacje, czyli dyplomów oraz zaświadczeń ukończenia kursów albo szkoleń.

Artykuł sponsorowany

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego