Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama zapraszamy do skorzystania z ofert wyjazdów na Lato 2025
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaMedyk w Gorlicach ogłasza rekrutację na semestr zimowy 2025

Świeto Ogrodów w Kwiatonowicach

Podziel się
Oceń

Witajcie w Kwiatonowicach. Nowicjuszom ku nauce, Stałym Bywalcom – ku przypomnieniu. W Polsce istnieje tylko jedna wieś o takiej nazwie. Nasza! Kwiatonowice pojawiają się w źródłach pisanych w XIV wieku. Przez lata należały do tynieckich benedyktynów. W 1367 roku otrzymują od króla Kazimierza Wielkiego prawo magdeburskie.

Po kasacji w 1816 roku Zakonu Świętego Benedykta wieś kupuje Antoni Neumanowski. Jego córka Marcyna wychodzi za mąż za Karola Tetmajera, adwokata. W 1813 roku w Kwiatonowicach rodzi się ich syn Adolf, powstaniec listopadowy, ojciec Włodzimierza (malarza) i Kazimierza (poety) Tetmajerów. W drugiej połowie XIX wieku Kwiatonowice należą kolejno do Hermana Neumanowskiego, Róży Załęskiej, Ignacego Gumińskiego. W 1875 roku wieś kupuje Kazimierz Sczaniecki (1837-1918).

Rodzina Sczanieckich herbu Ossorya pochodzi z Wielkopolski, a jej gniazdem rodowym jest Sczaniec w ziemi lubuskiej. Kazimierz Sczaniecki był uczestnikiem powstania styczniowego. W 1864 roku wyemigrował na cztery lata do Szwajcarii. Po powrocie, nie mogąc powrócić do Wielkopolski, osiadł w Galicji. Ożenił się z Aleksandrą z Güntherów. Był m.in. członkiem Rady Powiatowej w Gorlicach, prezesem Wydziału Powiatowego, jednym z inicjatorów założenia gorlickiego szpitala. Kwiatonowice odziedziczył jego syn Stefan, który gospodarował w rodzinnym majątku do 1945 roku. Po II wojnie światowej i parcelacji kwiatonowickiego majątku we dworze powstaje Dom Opieki Społecznej dla dzieci, który po dwóch latach zostaje zlikwidowany. W 1947 roku mieści się tu ferma kurza, w latach sześćdziesiątych XX wieku – przedszkole, szkoła podstawowa i zawodowa szkoła rolnicza.

W 1979 roku obiekt przejmuje spółdzielnia produkcyjna „Kwiat”, która przeznacza dwór na pomieszczenia biurowe. Po jej upadku dwór zostaje w 1995 roku wystawiony przez likwidatora na sprzedaż i dostaje się w ręce prywatne.

Pierwszy właściciel po pięciu latach, w 2000 roku, odsprzedaje go nam. Wówczas zaczynamy remont dworu i ocalałych resztek ogrodu dworskiego wpisanego do rejestru zabytków województwa małopolskiego już w 1987 roku (co jednak nie uchroniło go przed postępującą dewastacją). Mimo że prace trwają nadal, od pięciu lat ogród dworski w Kwiatonowicach jest w sezonie letnim (od 15 maja do 15 września) udostępniany zwiedzającym. Liczymy, że 8 czerwca będziecie nimi Wy!

W tym roku obowiązuje strój swobodny z nutą egzotyczną. Dla najbardziej pomysłowych – nagroda.

Na terenie Ogrodu Dworskiego nie palimy tytoniu itp. Przypominamy, że Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego zmiennego (z akcentem na zmienny), a impreza jest plenerowa. Ci, którzy to potrafią, niech zapewnią ładną pogodę. Wszyscy zaś zaopatrzą się w swetry i parasole. Nauczeni doświadczeniem z 2011 r. część wydarzeń zaplanowaliśmy w sąsiednim Domu Ludowym. Ze względu na nasze psy nie możemy gościć Waszych psów i kotów.

Święto Ogrodów 2013 - 8 czerwca

Literacki Ogród Liny

godz. 12.00 - 16.00 – spacery po zabytkowym ogrodzie (z przewodnikiem o 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 lub indywidualnie w godz. 12.00-16.00)

godz. 12.00 - 16.00 – sprzedaż lokalnych specjałów w „Dworskim Sklepiku”

godz. 14.00 – otwarcie wystawy linorytów Zbigniewa Jóźwika

Pisarze i Poeci w „zielskach”

godz. 14.30 – Historia Liny Bögli guwernantki w dworze w Kwiatonowicach, szwajcarskiej podróżniczki i pisarki – prezentacja multimedialna i gawęda

godz. 15.30 – Niespodzianka

godz. 16.00 – Przedwieczerz literacka, a w niej:

spotkanie ze szwajcarską pisarką, dziennikarką i tłumaczką Judith Arlt

czytanie fragmentów powieści Liny Bögli

czytanie fragmentów bloga Judith Arlt

Drodzy Goście

Wielu z Was będziemy gościć po raz drugi, niektórzy bywają u nas na co dzień, mamy też nadzieję, że zechcą nas odwiedzić osoby, które jeszcze nie były w Kwiatonowicach.

Obecny Ogród Dworski jest zaledwie śladem istniejącego przed II wojną światową. Przez wszystkie powojenne lata trwał systematyczny proces jego niszczenia, ostatnia parcelacja tzw. „resztówki” dokonała się w 1999 r., mimo ustanowionej 12 lat wcześniej ochrony konserwatorskiej!

W 2012 r. południowa część ogrodu została częściowo zrujnowana podczas prowadzenia prac kanalizacyjnych. Nie narzekamy – dobrodziejstwo cywilizacji warte było tej ceny. Tegoroczna chimeryczna wiosna nie pozwoliła nam na naprawę zniszczeń. Dopiero zaczęliśmy prace. Dlatego podczas Święta Ogrodów 2013 zapraszamy Was raczej w podróż wyobraźni, na spotkanie z historią tego miejsca i niezwykłą osobą – Liną Bögli.

Dziękujemy Paniom Józi i Grażynie za nieocenioną pomoc przy wiosennej pielęgnacji ogrodu.

8. Festiwal „Święto Ogrodów” ma w tym roku swoją odsłonę także w Bieczu! W imieniu Organizatorów zapraszamy serdecznie do Muzeum Ziemi Bieckiej 9 czerwca 2013 r., w niedzielę o godz. 14.00 Oddział „Kromerówka”, Biecz, ul. Kromera 3

Kwiatonowice 1, 38-333 Zagórzany, tel. 517 406 207, 500 590 119

e-mail: [email protected] www.kwiatonowice.pl{jcomments on}

dojazd z Gorlic (10 km) autobusem nr 12 lub busem

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaŻyczenia świąteczne od pracowników Powiatu Gorlickiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaŻyczenia świąteczne od pracowników Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama
ReklamaŻyczenia świąteczne z okazji świąt Bożego Narodzenia od Radnego Sejmiku Małopolskiego Tomasza Płatka
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
Starosta Gorlicki – Mirosław Waląg Wigilijne świętowanie Kół Gospodyń Wiejskich w Kąśnej Dolnej [FOTO] W niedzielę (15 grudnia) w Kąśnej Dolnej odbyło się wigilijne spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Małopolskiego. Uczestnicy, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, w tym Starosta Gorlicki Mirosław Waląg, mieli okazję podzielić się opłatkiem, wspólnie kolędować oraz cieszyć się smakołykami przygotowanymi przez gospodynie. Spotkanie stało się nie tylko okazją do świątecznych życzeń, ale również do umocnienia więzi w społeczności lokalnej.Data dodania artykułu: 16.12.2024 11:35Liczba komentarzy artykułu: 2Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 19Leśnicy z choinkami podczas akcji krwiodawstwa Choinka dla życia od Lasów Państwowych. Oddaj krew i odbierz świąteczne drzewko Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Leśnik” oraz Nadleśnictwo Gorlice zapraszają do udziału w akcji krwiodawstwa pod hasłem „Choinka dla życia”, która odbędzie się 18 grudnia 2024 r. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gorlicach. Każdy krwiodawca, który zechce podzielić się tym cennym darem, otrzyma w zamian świąteczne drzewko. Wspierajmy tę szlachetną inicjatywę i pamiętajmy, że każda kropla krwi może uratować życie!Data dodania artykułu: 16.12.2024 10:07Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 18Druhny i druhowie OSP w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach 47 druhen i druhów OSP z powiatu gorlickiego złożyło przyrzeczenie [FOTO] W poniedziałek (16 grudnia) 47 druhen i druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie gorlickim z sukcesem zakończyło szkolenie podstawowe, przystępując do egzaminu, który umożliwił im uzyskanie uprawnień do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Uroczysty apel, podczas którego nowi strażacy złożyli przyrzeczenie, odbył się w Komendzie Powiatowej PSP w Gorlicach.Data dodania artykułu: 19.12.2024 09:27Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 15
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”