Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Świeto Ogrodów w Kwiatonowicach

Podziel się
Oceń

Witajcie w Kwiatonowicach. Nowicjuszom ku nauce, Stałym Bywalcom – ku przypomnieniu. W Polsce istnieje tylko jedna wieś o takiej nazwie. Nasza! Kwiatonowice pojawiają się w źródłach pisanych w XIV wieku. Przez lata należały do tynieckich benedyktynów. W 1367 roku otrzymują od króla Kazimierza Wielkiego prawo magdeburskie.

Po kasacji w 1816 roku Zakonu Świętego Benedykta wieś kupuje Antoni Neumanowski. Jego córka Marcyna wychodzi za mąż za Karola Tetmajera, adwokata. W 1813 roku w Kwiatonowicach rodzi się ich syn Adolf, powstaniec listopadowy, ojciec Włodzimierza (malarza) i Kazimierza (poety) Tetmajerów. W drugiej połowie XIX wieku Kwiatonowice należą kolejno do Hermana Neumanowskiego, Róży Załęskiej, Ignacego Gumińskiego. W 1875 roku wieś kupuje Kazimierz Sczaniecki (1837-1918).

Rodzina Sczanieckich herbu Ossorya pochodzi z Wielkopolski, a jej gniazdem rodowym jest Sczaniec w ziemi lubuskiej. Kazimierz Sczaniecki był uczestnikiem powstania styczniowego. W 1864 roku wyemigrował na cztery lata do Szwajcarii. Po powrocie, nie mogąc powrócić do Wielkopolski, osiadł w Galicji. Ożenił się z Aleksandrą z Güntherów. Był m.in. członkiem Rady Powiatowej w Gorlicach, prezesem Wydziału Powiatowego, jednym z inicjatorów założenia gorlickiego szpitala. Kwiatonowice odziedziczył jego syn Stefan, który gospodarował w rodzinnym majątku do 1945 roku. Po II wojnie światowej i parcelacji kwiatonowickiego majątku we dworze powstaje Dom Opieki Społecznej dla dzieci, który po dwóch latach zostaje zlikwidowany. W 1947 roku mieści się tu ferma kurza, w latach sześćdziesiątych XX wieku – przedszkole, szkoła podstawowa i zawodowa szkoła rolnicza.

W 1979 roku obiekt przejmuje spółdzielnia produkcyjna „Kwiat”, która przeznacza dwór na pomieszczenia biurowe. Po jej upadku dwór zostaje w 1995 roku wystawiony przez likwidatora na sprzedaż i dostaje się w ręce prywatne.

Pierwszy właściciel po pięciu latach, w 2000 roku, odsprzedaje go nam. Wówczas zaczynamy remont dworu i ocalałych resztek ogrodu dworskiego wpisanego do rejestru zabytków województwa małopolskiego już w 1987 roku (co jednak nie uchroniło go przed postępującą dewastacją). Mimo że prace trwają nadal, od pięciu lat ogród dworski w Kwiatonowicach jest w sezonie letnim (od 15 maja do 15 września) udostępniany zwiedzającym. Liczymy, że 8 czerwca będziecie nimi Wy!

W tym roku obowiązuje strój swobodny z nutą egzotyczną. Dla najbardziej pomysłowych – nagroda.

Na terenie Ogrodu Dworskiego nie palimy tytoniu itp. Przypominamy, że Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego zmiennego (z akcentem na zmienny), a impreza jest plenerowa. Ci, którzy to potrafią, niech zapewnią ładną pogodę. Wszyscy zaś zaopatrzą się w swetry i parasole. Nauczeni doświadczeniem z 2011 r. część wydarzeń zaplanowaliśmy w sąsiednim Domu Ludowym. Ze względu na nasze psy nie możemy gościć Waszych psów i kotów.

Święto Ogrodów 2013 - 8 czerwca

Literacki Ogród Liny

godz. 12.00 - 16.00 – spacery po zabytkowym ogrodzie (z przewodnikiem o 12.00, 12.30, 13.00, 13.30 lub indywidualnie w godz. 12.00-16.00)

godz. 12.00 - 16.00 – sprzedaż lokalnych specjałów w „Dworskim Sklepiku”

godz. 14.00 – otwarcie wystawy linorytów Zbigniewa Jóźwika

Pisarze i Poeci w „zielskach”

godz. 14.30 – Historia Liny Bögli guwernantki w dworze w Kwiatonowicach, szwajcarskiej podróżniczki i pisarki – prezentacja multimedialna i gawęda

godz. 15.30 – Niespodzianka

godz. 16.00 – Przedwieczerz literacka, a w niej:

spotkanie ze szwajcarską pisarką, dziennikarką i tłumaczką Judith Arlt

czytanie fragmentów powieści Liny Bögli

czytanie fragmentów bloga Judith Arlt

Drodzy Goście

Wielu z Was będziemy gościć po raz drugi, niektórzy bywają u nas na co dzień, mamy też nadzieję, że zechcą nas odwiedzić osoby, które jeszcze nie były w Kwiatonowicach.

Obecny Ogród Dworski jest zaledwie śladem istniejącego przed II wojną światową. Przez wszystkie powojenne lata trwał systematyczny proces jego niszczenia, ostatnia parcelacja tzw. „resztówki” dokonała się w 1999 r., mimo ustanowionej 12 lat wcześniej ochrony konserwatorskiej!

W 2012 r. południowa część ogrodu została częściowo zrujnowana podczas prowadzenia prac kanalizacyjnych. Nie narzekamy – dobrodziejstwo cywilizacji warte było tej ceny. Tegoroczna chimeryczna wiosna nie pozwoliła nam na naprawę zniszczeń. Dopiero zaczęliśmy prace. Dlatego podczas Święta Ogrodów 2013 zapraszamy Was raczej w podróż wyobraźni, na spotkanie z historią tego miejsca i niezwykłą osobą – Liną Bögli.

Dziękujemy Paniom Józi i Grażynie za nieocenioną pomoc przy wiosennej pielęgnacji ogrodu.

8. Festiwal „Święto Ogrodów” ma w tym roku swoją odsłonę także w Bieczu! W imieniu Organizatorów zapraszamy serdecznie do Muzeum Ziemi Bieckiej 9 czerwca 2013 r., w niedzielę o godz. 14.00 Oddział „Kromerówka”, Biecz, ul. Kromera 3

Kwiatonowice 1, 38-333 Zagórzany, tel. 517 406 207, 500 590 119

e-mail: [email protected] www.kwiatonowice.pl{jcomments on}

dojazd z Gorlic (10 km) autobusem nr 12 lub busem

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12