Co z tym gazem?
Końcem marca prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał dekret, który wyznacza zagranicznym kontrahentom nową zasadę rozliczeń płatności za gaz. Oznacza to, że państwa „nieprzyjazne” od 1 kwietnia mają płacić za gaz tylko w rublach.
W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana – oświadczył wtedy Putin.
Od 5 marca na rosyjskiej liście „nieprzyjaznych państw” znajdują się m.in. wszystkie kraje Unii Europejskiej (a więc również Polska), Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Norwegia, Szwajcaria, Japonia i Korea Południowa, i ma to oczywiście związek z prowadzonymi w Ukrainie agresywnymi działaniami wojennymi ze strony Rosji i opowiedzeniem się Zachodu po stronie kraju napadniętego.
Zachodnie firmy i rządy odrzuciły to żądanie, podkreślając, że kontrakty przewidują rozliczenia w dolarach lub euro. Polska, tak jak inne kraje Unii Europejskiej, również odrzuciła żądanie Moskwy.
Dziś (22 kwietnia) mija termin rosyjskiego ultimatum. Nie można wykluczyć, że w piątek, 22 kwietnia dostawy gazu z Rosji zostaną wstrzymane.
Co zrobi polski rząd?
Według informacji Radia ZET, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest przygotowane na tę sytuacje. Magazyny firmy są zapełnione w ponad 60 procentach. Polska może też kupować gaz z Niemiec, a na początku maja zostanie uruchomiony łącznik gazowy z Litwą.
Z kolei do gazoportu w Świnoujściu przypłynęło 150 tankowców ze skroplonym gazem LNG.
Była to już druga dostawa od czasu jego uruchomienia (pierwsza pochodziła z Kataru). Ten ładunek pochodził ze Stanów Zjednoczonych i dostarczył około 70 tys. ton gazu – poinformował serwis 300Gospodarkę spółka PGNiG-e.
Wielkość ładunku tankowca z USA odpowiada około 95 mln metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji.
PGNiG chwali się zabezpieczeniem wystarczającej ilości gazu dla zapotrzebowania krajowego. W ostatnich miesiącach znacznie przyspieszył też import skroplonego gazu ziemnego (LNG - Liquefied Natural Gas). Ostatnie dostawy Polska otrzymała od Kataru. W sumie takich dostaw było już 151.
? Wg szacunków w 1Q2022 wyraźnie przyspieszył import #LNG! W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku #PGNiG odebrało przez @TerminalLNG w Świnoujściu 1,07 mld m3 LNG. To wzrost o prawie 300 mln m3 w porównaniu do 0,8 mld m3 w 1Q2021.#PGNiG1Q22 pic.twitter.com/ZLE8zumRl9
— PGNiG (@GK_PGNiG) April 21, 2022
News4media/opracowanie: Tomasz Stasiowski
Napisz komentarz
Komentarze