W dniach 13-15 listopada 2024 r. w Gorlicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach projektu GOV4PeaCE – pn. „Muzea wojenne: Dziedzictwo I wojny światowej w przestrzeniach muzealnych Europy”, będące działaniem pomocniczym w tworzeniu koncepcji Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach.
Spotkanie, które zgromadziło zagranicznych i polskich ekspertów, muzealników oraz badaczy, zorganizowane było przez Miasto Gorlice we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnicy wspólnie pochylili się nad dziedzictwem I wojny światowej, jego obecnością w przestrzeniach muzealnych oraz możliwościami wykorzystania tego dziedzictwa w zrównoważonym rozwoju lokalnym.
Grupa ekspertów wizytę w Gorlicach rozpoczęła od zwiedzania lokalnych miejsc pamięci, w tym Cmentarza Wojennego nr 91, gdzie zapoznali się z artystyczną wizją Europejskiego Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach.
Jednym z kluczowych elementów spotkania projektowego GOV4PeaCE były panele dyskusyjne, które zgromadziły ekspertów z Polski, Francji, Belgii oraz Słowenii. Podczas debat poruszono szereg istotnych pytań i zagadnień dotyczących muzealnictwa, narracji wojennych, a także integracji dziedzictwa I wojny światowej w przestrzeniach zamkniętych i otwartych.
Spotkanie otworzyła krótka prezentacja założeń projektu GOV4PeaCE.
Dr Kamil Ruszała z Uniwersytetu Jagiellońskiego, poprowadził panel pt. „Prezentowanie narracji wojennych w przestrzeniach muzealnych”, w którym przedstawiciele muzeów i instytucji dzielili się swoimi doświadczeniami, omawiając wyzwania związane z organizacją wystaw i zarządzaniem placówkami.
Żywa dyskusja dotycząca popularyzacji wiedzy, dostępności muzeów oraz równowagi między podejściem naukowym a zaangażowaniem społecznym, wywiązała się w ramach drugiego panelu pt. „Wyzwania w organizacji narracji wojennych w muzeach”. Rozmowy moderował Pieter Trogh z In Flanders Fields Museum (Ypres, Belgia).
Ważnym elementem wydarzenia była także wizyta terenowa obejmująca pogranicze polsko-słowackie. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z I wojną światową – Cmentrze Wojenne nr 60, 55, 56, 48, 46, 47, 44 i 53, zwracając uwagę na ich potencjał jako rozszerzenia narracji muzealnych.
Dzień zakończył panel pt. „Integracja dziedzictwa wewnątrz i na zewnątrz muzeów” prowadzony przez Annick Vandenbilcke i Pietera Trogha z In Flanders Fields Museum (Ypres, Belgia). Rozmowy dotyczyły wykorzystania plenerowych miejsc pamięci jako uzupełnienia narracji muzealnych oraz potencjału krajobrazów historycznych jako integralnej części opowiadania o historii I wojny światowej.
Ostatniego dnia uczestnicy zwiedzili Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach, które zaprezentowało bogate zasoby związane z lokalnym dziedzictwem I wojny światowej – Bitwą pod Gorlicami.
Spotkanie panelowe w ramach projektu GOV4PeaCE było inspirującą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz refleksji nad zarządzaniem dziedzictwem I wojny światowej, jak również podkreślenia jego roli w budowaniu dialogu między przeszłością a teraźniejszością. Stało się także kolejnym krokiem Miasta w kierunku budowy nowoczesnego obiektu muzealnego z wykorzystaniem doświadczenia innych placówek tego typu w Europie.
Projekt GOV4PeaCE, finansowany z programu Interreg Central Europe, ma na celu wypracowanie skutecznego systemu zarządzania dziedzictwem historycznym I wojny światowej, który przyczyni się do wzmacniania więzi i rozwoju regionu.
Źródło info: UM Gorlice
Źródło foto: Natalia Pacana-Roman/UM Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze