Wójt Gminy Łużna zabrał głos w sprawie wiosennej wycinki drzew i krzewów: zwraca się z prośbą o zminimalizowanie wykonywania prac polegających na usuwaniu drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków, tj. między 1 marca, a 15 października.
Kwestia wycinki drzew i krzewów w okresie wiosennym dla wielu staje się problemem. Nie chodzi tylko o konieczność uzyskania zgody na wycinkę drzew, które przekraczają określone normy. Sam fakt, że samodzielnie zasadzonego drzewa nie wolno nam bez zgody urzędnika usunąć rodzi bunt. Dlaczego?
Jak podkreśla UG Łużna:
Wycinka drzew i krzewów w okresie lęgowym ptaków niesie ze sobą wiele zagrożeń. Po pierwsze usuwane są naturalne miejsca gniazdowe ptaków. Po drugie, jeśli wycinka lub prace pielęgnacyjne prowadzone są w czasie, gdy ptaki gniazdują, może dochodzić do niszczenia gniazd, a nawet zabijania piskląt, co w rozumieniu przepisów jest przestępstwem.
Niesprzyjające warunki pogodowe w lutym powodują, że bezpieczna wycinka drzew i krzewów stała się dla wielu możliwa dopiero teraz. Jak jednak widzimy, wtedy może być już za późno. Urzędnicy zgadzają się na wycinki wtedy, gdy drzewo choruje bądź jest złamane, uszkodzone przez wyładowania atmosferyczne. Wykonywanie jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych, sanitarnych czy po prostu formowanie roślin w prywatnych ogrodach staje się wyzwaniem.
Co więcej, UG Łużna przypomina:
(...) należy pamiętać, że usuwanie znacznej ilości drzew i krzewów w okresie wiosenno-letnim najprawdopodobniej będzie się wiązać z naruszeniem zakazów w stosunku do gatunków ptaków: zakazu niszczenia schronień oraz zakazu umyślnego płoszenia lub niepokojenia w okresie lęgowym w miejscach rozrodu, lub wychowu młodych.
Wynika to z powszechnej obecności ptaków w koronach drzew i w krzewach. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku drzewa w pełnym ulistnieniu, stwierdzenie na nim gniazd ptasich może być utrudnione. Z powyższych względów zaleca się przeprowadzanie wycinki drzew i krzewów w okresie jesienno-zimowym.
Te zalecenia wielu krytykuje, wskazując na liczne przykłady prac, które wydają się czynić zadość przepisom, ale prowadzą do absurdu. Drzewa znajdujące się przy trasie Moszczenica – Łużna zostały obcięte w sposób, którego nie znajdziemy w żadnym podręczniku pielęgnacji drzew ogrodowych. Pod jednym z naszych artykułów, w których informowaliśmy o pracach przy zieleni miejskiej, krytykowaliście sposób wykonywania niektórych przycinek gałęzi. Wskazywaliście konkretne miejsca w mieście, gdzie w Waszej opinii dokonana pielęgnacja tak naprawdę doprowadziła do estetycznej katastrofy.
Dźwięk pił stał się melodią weekendu. Wielu z nas wykorzystało łagodną, sobotnią pogodę, by zrelaksować się, pracując w ogrodach i na terenach zielonych.
Czy ograniczenia i przepisy są dla nas ważnym punktem odniesienia w czasie prowadzenia prac ogrodowych?
źródło info: UG Łużna
Napisz komentarz
Komentarze