Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

100 lat kobiet w Policji. Koncert dla wszystkich pań [FOTO/VIDEO]

Podziel się
Oceń

Dokładnie sto lat temu, 6 lutego 1925 roku, w strukturach polskiej Policji oficjalnie pojawiły się kobiety. Był to przełomowy moment, który otworzył przed nimi możliwość służby w formacji dotychczas zdominowanej przez mężczyzn. Dziś (10 marca) w Gorlickim Centrum Kultury odbył się koncert związany z Dniem Kobiet i 100. rocznicą pojawienia się kobiet w policji.
zdjęcie przedstawia zespół na scene w blasku estradowych świateł
Na scenie Gorlickiego Centrum Kultury wystąpił Zespół Max z Jankowej.

Autor: halogorlice.info/TomaszStasiowski

 

Początki dla funkcjonariuszek nie były łatwe – policjantki początkowo zajmowały się głównie walką z handlem ludźmi, prostytucją i opieką nad nieletnimi. Dziś kobiety odgrywają kluczową rolę w różnych pionach, od prewencji, przez logistykę, po wydziały kryminalne.  

Policja Kobieca – początki i trudności  

Policja kobieca w Polsce powstała na polecenie ministra spraw wewnętrznych Cyryla Ratajskiego. Pierwszy kurs rozpoczęło 30 kobiet, które po szkoleniu skierowano do służby. Jednak ich zadania znacząco różniły się od tych, które wykonywali ich koledzy. Początkowo kobiety miały walczyć z przestępczością związaną z handlem żywym towarem, prowadzić działania wychowawcze i opiekować się młodzieżą.  

Kobiety w policji musiały spełniać rygorystyczne kryteria – mogły to być jedynie panny lub wdowy bezdzietne w wieku 25–45 lat. W momencie zamążpójścia funkcjonariuszka musiała odejść ze służby. Dopiero kolejne lata przyniosły większe otwarcie na kobiety w Policji, a ich rola zaczęła się poszerzać.  

Policja Gorlice – służba kobiet w powiecie gorlickim  

Obecnie w strukturach polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, z czego 20 215 to funkcjonariuszki. W samej Małopolsce pracuje 2 682 kobiet, w tym 1 472 policjantki i 1 210 pracowniczek cywilnych.  

W Policji powiatu gorlickiego służbę pełni 51 kobiet, z czego 23 to policjantki, a 28 to pracowniczki cywilne. Kobiety w policji Gorlice działają na różnych szczeblach – zarówno w prewencji, jak i w pionie kryminalnym oraz logistycznym. Ich praca jest nieoceniona, a ich liczba z roku na rok rośnie, co pokazuje, jak ważna jest rola kobiet w służbach mundurowych. 
 

W latach 2020-2023 stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach pełniła mł. insp. Dorota Tokarz.
 

 

Kobiety w Policji – teraźniejszość i przyszłość  

Obecnie kobiety w policji pełnią służbę na tych samych zasadach co mężczyźni. Są funkcjonariuszkami dochodzeniowo-śledczymi, dyżurnymi, pracują w pionach prewencyjnych i ruchu drogowego. W policji w Gorlicach kobiety pełnią służbę na różnych szczeblach i stanowiskach, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu gorlickiego.  

Dzisiejsza rocznica jest okazją do podkreślenia roli kobiet w tej formacji. Ich obecność w Policji to nie tylko efekt stuletniej historii, ale także dowód na to, jak bardzo zmieniła się i dostosowała do współczesnych wyzwań ta instytucja. Kobiety w Policji Gorlice to ważny filar bezpieczeństwa regionu, a ich liczba i znaczenie wciąż rosną.  

Policja Gorlice – służba, która się zmienia  

Setna rocznica powstania Policji Kobiecej to ważne wydarzenie, które przypomina o drodze, jaką musiały przejść pierwsze funkcjonariuszki. Dziś kobiety są nieodłącznym elementem struktur policyjnych, a ich rola jest nie do przecenienia. W Gorlicach i całym kraju kobiety w Policji codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo, podejmując się wymagających i odpowiedzialnych zadań.  

Historia i teraźniejszość pokazują, że kobiety w Policji świetnie radzą sobie w służbie i są inspiracją dla kolejnych pokoleń do wstąpienia w szeregi tej formacji. W Policji Gorlice każdego dnia 51 kobiet – funkcjonariuszek i pracowniczek cywilnych – przyczynia się do sprawnego funkcjonowania służb i poprawy bezpieczeństwa w regionie.

Źródło info: Małopolska i Gorlicka Policja

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

sukces 12.03.2025 09:14
Mati, chciałeś błysnąć,??? Załóż swój własny zespół ,zrób ambitną muzykę na całą Polskę,będziemy Cię podziwiać i bawić się przy niej.Kariera Ci się marzy, działaj,a nie krytykuj.

Mati 10.03.2025 18:22
Czemu w Polsce weselne grajki mają branie

ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12