CZWARTEK, 19 września 2024
Imieniny obchodzą: Alfons, Arnolf, Arnulf, Dezyderiusz, Dezydery, Eliasz, Eutychiusz, Festus, Januariusz, January, Konstancja, Maria, Marta, Nila, Nilus, Paloma, Peleusz, Prokles, Prokul, Teodor, Trofim, Więcemir, Wilhelmina i Zuzanna.
Dziś jest Dzień Emotikona
Wiele źródeł podaje, że słowo „emotikon” pochodzi od angielskich wyrazów emotion i icon. Błąd! Nazwa ta powstała w połączeniu emotion i console, w skrócie con. (konsola, klawiatura). Dlatego tylko forma emotikon (nie emotikona) jest po polsku, poprawna językowo. Również można przyjąć, że emotikony wcale nie powstały w erze komputerów. Mało, kto wie, że pierwszy znaczek :-) pojawił 30 marca 1881 roku w satyrycznym magazynie „Puck”. Profesor Scott Fahlaman pierwszy raz użył komputerowego emotikona 19 września 1982 o godzinie 11.44. Stąd właśnie, na tę datę przypada święto tych minek.
Dziś jest Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych SiedliskTo święto, które ma na celu chronienie przyrody. W związku z rosnącymi cywilizacyjnymi potrzebami człowieka, znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory. Data 19 września odnosi się do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie.
Dziś jest Międzynarodowy Dzień Mówienia jak PiratPomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Mówienia jak Pirat są Amerykanie John Bauer i Mark Summers. To żartobliwe święto ma na celu przekonanie społeczeństwa, by spojrzeli łaskawszym okiem na piratów. Dziś warto przebrać się w zbójeckie ciuchy, zasłonić jedno oko przepaską a znajomych witać marynarskim Ahoj!
Dziś jest Dzień Pracowników Służby BHPNiekiedy pracownicy się na nich denerwują, np. kiedy zwrócą uwagę za brak kasku. Prawda jest jednak taka, że dzięki ich wiedzy mamy większe szanse, by uniknąć wypadku w pracy.
Kalendarz słoneczny:- Wschód słońca: 6:18
- Zachód słońca: 18:39
- to 263 dzień roku, do końca pozostało 103 dni
Pogoda. Powiat gorlicki
Repertuar kin (19 września):
Kino Kolory w Gorlicach:- godz. 15 – W głowie się nie mieści 2
- godz. 17 – Niepewność. Zakochany Mickiewicz
- godz. 19, 21 – Beetlejuice Beetlejuice
- nieczynne
- Fuks 2 - Kultura Dostępna – 18
- Nie mów zła – 16.15, 18.30, 21
- Leonardo. Odkrywca – 11.50, 14.20, 16.45
- Niepewność. Zakochany Mickiewicz – 17
- Beetlejuice Beetlejuice – 12.45, 17.30, 20
- Deadpool & Wolverine – 14.10, 19
- Obcy: Romulus – 20.15
- Gru i Minionki: Pod Przykrywką – 12, 15.15
- W głowie się nie mieści 2 – 15.45
- It Ends with Us – 19.30
- Rodzaje życzliwości – 12.30
Ozi: Głos deszczowego lasu – 13.30
Zbiórki dla powodzian. Powiat gorlicki
Gorlice. Wystawy
Wystawa prac uczestników wakacyjnych zajęć Malarni prowadzonych przez Tomasza Tajaka, która towarzyszy uroczystemu otwarciu wystawy Olgi Boznańskiej w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach.
Uczestnikami zajęć były dzieci od 4 roku życia, młodzież oraz dorośli. Wystawa zrealizowana dzięki współpracy Gorlickiego Centrum Kultury z Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Olga Boznańska (1865-1940) należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, a na pewno najważniejszej i najbardziej konsekwentnej artystki tego czasu. Jej dzieła będzie można podziwiać w Gorlicach! Zapraszamy serdecznie na uroczysty wernisaż.
Na wystawie w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach będą mogli Państwo zobaczyć, poznać i zrozumieć fenomen Olgi Boznańskiej. Docenić jej subtelne, smutne portrety, zobaczyć tak rzadkie w jej twórczości i zaskakujące nowoczesnością ujęcia pejzaże, a także docenić ulubione przez Artystkę martwe natury.
Wystawa z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzeum Dwory Karwacjanów w Gorlicach zaprasza na wystawę „Nowosielski – powrót do domu” autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Ekspozycja „Nasi tam wiercili” jest dedykowana nafciarzom, którzy pracowali przy wydobyciu czarnego płynnego złota od końca XIX w. do czasów współczesnych.
Historia opowiedziana zostanie dzięki zdjęciom pochodzącym ze zbiorów Muzeum oraz udostępnionym przez osoby prywatne.
Na wystawie przypomniane zostaną także dwa rocznicowe wydarzenia. Pierwszym z nich jest przypadająca w tym roku 170. rocznica zapalenia przez Łukasiewicza w Gorlicach pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej.
Drugim wydarzeniem, o którym warto wspomnieć jest 160. rocznica urodzin Władysława Długosza. Ten potentat naftowy oraz filantrop związał swoje dorosłe życie z Siarami i z naszym regionem.
Pod patronatem halogorlice.info
- 5 października 2024 | Konferencja „Uśmiech bez obaw" - Profilaktyka i czujność onkologiczna
Zapraszamy wszystkich lekarzy rodzinnych, dentystów oraz laryngologów na Konferencję „Uśmiech bez obaw” - Profilaktyka i czujność onkologiczna, która odbędzie się 5 października 2024 roku w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym Sokół, ul. Władysława Jagiełły 5, Gorlice 38-300 (budynek dawnego kina "Wiarus").
Biecz. Wystawy
Biblioteka Biecz zaprasza oraz Zofia Żmuda-Hendriks zapraszają na wystawę „Mój magiczny świat”.
Szymbark. Wystawy
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę plansz z Muzeum Ziemi Sądeckiej.
Dwaj wybitni artyści - poeta i malarz, dla których fascynacja Łemkowszczyzną i Beskidami stała się źródłem twórczego natchnienia. Nikifor był Łemkiem z Krynicy, Łemkowszczyzna była jego „małą ojczyzną”, poza którą żyć nie potrafił i której piękno utrwalał na swoich obrazach przez całe życie, tak jak nie uczynił nigdy żaden inny malarz. Z wielką pasją i w niepowtarzalnej stylistyce.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach zaprasza na wystawę „Zabytkowe rowery”.
Na ekspozycji zebrano wyjątkową kolekcję jednośladów, od tych najstarszych, zabytkowych z końca XIX wieku, po egzemplarze z początku XX wieku, modele przedwojenne i produkowane tuż po II wojnie światowej.
Na wystawie będzie można przyjrzeć im się z bliska, poznać ich budowę i historię, piękno, precyzję i kunszt dawnych rowerowych akcesoriów. Ekspozycja odkrywają przed widzem fascynującą drogę, jaką przebyli konstruktorzy rowerów przez ostatnie 200 lat.
Prezentowane zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Dziedzica który zabytkowe jednoślady zbiera od ponad 10 lat.
Siary. Wydarzenia
Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej serdecznie zaprasza na warsztaty wokalno-instrumentalne – naukę śpiewu, gry na gitarze, pianinie, akordeonie oraz keyboardzie – które prowadzi instruktor naszego GOK-u pan Kazimierz Haluch.
Szczegółowe informacje znajdziecie na plakatach, bezpośrednio w wybranej przez Was lokalizacji lub też pod numerem telefonu: 887 146 848.
Zapewniamy lekcje indywidualne i bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy.
Dodatkowo zajęcia będą się odbywały w Szkole Podstawowej w Sękowej. Uczniowie klas 1–3 mogą zapisywać się u swojego wychowawcy, natomiast uczniowie klas 4–8 w sekretariacie szkoły. Termin oraz godziny zajęć odbywających się w szkole będą ustalane na bieżąco przez instruktora.
Napisz komentarz
Komentarze