Jesteśmy dumni z faktu, że mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie. Bycie częścią czegoś „największego na świecie” jest nobilitujące , ale także pokazujące możliwości produkcyjne naszych zakładów, a konkretnie Kuźni Glinik w Gorlicach – mówi Łukasz Petrus, prezes firmy.
Vox Patris waży 55 ton, ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy, a do rozkołysania potrzebnych jest kilka zaprojektowanych silników liniowych, posiadających moc dużego zakładu przemysłowego.
Zasięg wydobywanego z dzwonu dźwięku szacowany jest od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów! Warto dodać, że pod względem liczbę pielgrzymów Trindade zajmuje drugie miejsce w Brazylii. Odbywają się tam uroczystości ku czci Matki Bożej z Lourdes. W ostatnim odpuście uczestniczyło ponad 3 miliony pielgrzymów!
Serce największego dzwonu na świecie wykuto z wysokiej jakości, miękkiej stali o specjalnie dobranym składzie chemicznym w Kuźni Glinik w Gorlicach. Cały proces wraz z niezbędnymi operacjami dodatkowymi trwał osiem godzin i była to niezwykle precyzyjna „robota”. Ze względu na znaczące różnice w średnicy serca wahające się od pięćdziesięciu do zaledwie dwunastu centymetrów operator, który ręcznie wykonywał kucie odkuwki „na gotowo”, musiał wykazać się niezwykłym wyczuciem i delikatnością tak, aby serce się nie wykrzywiło w miejscu przewężenia.
Każda, najmniejsza niezgodność z projektem, opracowanym przez naszych inżynierów, wpłynęłaby na jakość dźwięku. By dzwon rozbrzmiał, jego serce uderza w wieniec (najgrubszą część płaszcza), dlatego całość trzeba rozkołysać. W przypadku takiego kolosa jak Vox Patris nie jest to łatwe zadanie, dlatego w firmie Rduch Bells & Clocks w Czernicy specjalnie zaprojektowano silniki linowe wprawiające dzwon w ruch.
W Kuźni Glinik po raz pierwszy wykuto serce dzwonu, jednak odkuwki o podobnych kształtach i gabarytach kuje się tam często.
Vox Patris to wyzwanie dla wszystkich firm, które realizowały projekt, dlatego jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu i stanęliśmy na wysokości zadania – przyznał dyrektor Technologii i Rozwoju Kuźni Glinik - Kazimierz Malina.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Źródło info: PGO/UM w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze