Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej – charakterystyka
Wśród popularnych rodzajów ubezpieczeń warto wyróżnić ubezpieczenie nieruchomości, które zapewnia ochronę w przypadku różnych zdarzeń losowych, takich jak pożary, kradzieże, awarie, zalania, czy inne nieprzewidziane sytuacje, które mogą wystąpić w domu lub mieszkaniu.
Innym istotnym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie OC firmy, które chroni przed odpowiedzialnością wobec osób trzecich za szkody osobowe lub materialne. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe lub bardzo potrzebne w wielu branżach.
Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej oraz spółdzielni mieszkaniowych nie cieszą się tak dużą popularnością jak ubezpieczenia indywidualne, ale są równie ważne. Obejmują one przede wszystkim części wspólne budynków mieszkalnych, z których korzystają wszyscy mieszkańcy i nikt z nich nie jest odpowiedzialny za nie indywidualnie.
Dzięki temu, w przypadku szkód wynikłych z pożarów lub innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie zapewnia odszkodowanie. Warunki polisy są często podobne do tych z klasycznego ubezpieczenia nieruchomości.
Jednak ubezpieczenie to może służyć również jako zabezpieczenie mienia wspólnoty mieszkaniowej przed różnymi nieprzewidywalnymi sytuacjami, takimi jak rabunek, kradzież, dewastacja, czy graffiti, które mogą być dokonane przez osoby spoza wspólnoty.
Takie ubezpieczenie może być łączone z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej zarządu wspólnoty mieszkaniowej, które działa na podobnych zasadach, jak ubezpieczenie OC firmy. Dzięki temu, w przypadku szkód wyrządzonych przez zarząd, ubezpieczony będzie miał zapewnioną odpowiednią ochronę finansową.
Co obejmuje ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej?
Ubezpieczenie majątku wspólnoty mieszkaniowej może być zakupione w formie podstawowej lub rozszerzonej. W przypadku ubezpieczenia podstawowego, zakres ochrony obejmuje te same zdarzenia, co w przypadku klasycznych ubezpieczeń nieruchomości dostępnych na rynku.
Obejmuje to m.in. wypłatę odszkodowania w przypadku pożaru, trzęsienia ziemi, huraganu, uderzenia pioruna, uderzenia pojazdu lądowego, a nawet takich nieoczekiwanych sytuacji jak upadek statku powietrznego, osuwanie się ziemi, czy też częstsze zdarzenia jak kradzieże z włamaniem i rabunek.
Natomiast w zakresie rozszerzonym ochroną mogą zostać objęte także takie przypadki, jak wystąpienie katastrofy budowlanej czy awaria urządzeń C.O. i instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Co może zostać objęte takim ubezpieczeniem? Ochroną w ramach ubezpieczenia mogą zostać objęte nie tylko wybrane budowle i budynki, ale również ich wyposażenie, a także mienie osób takich jak pracownicy wspólnoty oraz obecne na danym terenie maszyny i urządzenia. Przy udzielaniu ochrony bardzo istotna jest zasada sum stałych, z tego powodu deklarowana suma ubezpieczenia powinna odpowiadać całkowitej wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej.
Warto pamiętać, że czasem warto nadubezpieczyć daną nieruchomość, tak aby wraz z podnoszeniem się jej standardu ubezpieczenie było adekwatne. Ustalenie poprawnej sumy ubezpieczenia stanowi gwarancję, że wypłacone odszkodowanie w pełni pokryje koszty usunięcia szkód.
Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, wybierając OC firmy lub szukając produktu, jakim jest ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej, skorzystaj z usług doświadczonych doradców ubezpieczeniowych, takich jak Prime Broker.
Napisz komentarz
Komentarze