Zaowocuje to znowu rozwojem komórek opadowych w południowej i południowo wschodniej Polsce.
W naszej okolicy we wtorek także będzie mogło przelotnie popadać. Największa szansa na opad śniegu będzie w środkowej fazie dnia.
Przypominam, że poszczególne komórki będą powstawały głównie w wyniku zwiększenia pionowej różnicy temperatury między dolną a środkową troposferą. Na ich trasie możemy spodziewać się krótkotrwałych, lecz za to dość intensywnych opadów śniegu.
Chmury opadowe będą też charakterystycznie białe, co jest typową cechą konwekcji w zimnej masie powietrza. Zachęcam do obserwacji nieba i robienia zdjęć, ponieważ chmury powstałe w takim powietrzu są wyjątkowo fotogeniczne.
Zachmurzenie we wtorek będzie duże lub umiarkowane.
Temperatura maksymalna wzrośnie do około 5 stopni w północnej części powiatu, w południowej 3. Natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek miejscami u nas minimalna temperatura znowu spadła poniżej 0.
Wiatr we wtorek będzie umiarkowany lub dość silny z północnego zachodu. Najmocniejsze porywy będą odnotowywane w chwili nadejścia danej komórki opadowej.
Grafika:
- przykład klimatycznej konwekcji w zimnej masie powietrza z charakterystycznymi białymi kłębami. Na fotografii możemy zauważyć również gęste smugi opadowe w dolnej części chmury, które są efektem intensywnego opadu śniegu.
Zdjęcie mojego autorstwa wykonane 25 marca 2024 roku.
Miłego dnia!

Napisz komentarz
Komentarze