Wniosek dotyczył wyposażenia turmy ratuszowej w manekiny, repliki narzędzi tortur oraz sprzęt multimedialny, jak również budowy figury kata przy turmie ratuszowe i zakupu ekwipunku dla grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzającej bandę beskidników.
Sporządzona zostanie stała ekspozycja muzealna wewnątrz turmy katowskiej, która tematycznie będzie się łączyć z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Bieczu w wiekach średnich – i co oczywiste – z postacią kata. W małej salce przy wejściu (w tak zwanej celi kobiecej) stanie silikonowa figura legendarnego Kata Jurka, umieszczona zostanie ledowa tablica informacyjna oraz dwa manekiny więźniarek. W głównej sali tortur znajdą się sylwetki kata i więźnia, trzy dodatkowe manekiny skazańców, a także krzesło przesłuchań. Do pełnego wyposażenia ekspozycji doliczyć trzeba także odwzorowane stroje historyczne prezentowane na manekinach katów oraz więźniów, wyposażenie cel więziennych, chorągwie cechowe, a także narzędzia tortur.
Ciekawym elementem przyszłej wystawy katowskiej będzie także jej warstwa multimedialna, na którą złożą się tablice informacyjne zawierające projekty graficzne, reflektory doświetlające, automatyka obsługi światła, zestaw nagłośnieniowy przeznaczony do odtwarzania podkładu dźwiękowo-muzycznego, na przykład przesłuchania w celu wydobycia zeznań. O nowatorstwie ekspozycji świadczyć będzie jej dostępność dla osób niedowidzących i niedosłyszących na poziomie umiarkowanym.
W ramach projektu wydana zostanie również publikacja „Tam do kata. Szlak Mistrza Świętej Sprawiedliwości”. Zostanie ona opublikowana zarówno w wersji cyfrowej, jak i papierowej. Inicjatywą nową, również wpisaną w projekt, będzie powołanie grupy rekonstrukcyjnej „Kata Jurka z Biecza i beskidników” działającej przy Bieckim Centrum Kultury oraz jej wyposażenie w stroje i rekwizyty charakterystyczne dla epoki średniowiecza. Będzie ona liczyć 9-10 osób i prezentować się podczas imprez związanych z historią katów i beskidników w Bardejowie.
Jako dodatkowy element projektu, w połowie bieżącego roku wykonany zostanie odlew i zainstalowana figura kata w historycznej przestrzeni bieckiego rynku, nieopodal turmy ratuszowej. To naturalny wybór, z racji tego, iż kat jest postacią – po pierwsze – nieodłącznie związaną z Bieczem – po wtóre – wpisaną w historię rozwoju dawnego prawa, a co ważne z perspektywy promocji, uchodzi za rozpoznawalną wizytówkę Biecza. Jego figura zostanie wykonana z metalu i umocowana na trwałej podstawie.
Wyżej opisany projekt zrealizowany zostanie wspólnie z miastem Bardejów. 85 procent kosztów zadania sfinansowane zostanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w 5 procentach z budżetu państwa. Pozostałe 10 procent całej kwoty zadania po stronie polskiej stanowi szacowana suma około 33 tysiące złotych. Uściślając, na bieckim rynku stanie podobizna kata, do którego gmina Biecz z własnych środków dołoży jedynie około 5 tysięcy złotych.
Do współpracy przy projekcie zaangażowane zostały bieckie instytucje kultury: Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckie Centrum Kultury. Realizacja tego projektu z pewnością poszerzy liczbę pożądanych bieckich atrakcji turystycznych, jak również zwiększy odsetek turystów, którzy zechcą odwiedzić nasze miasto.
Napisz komentarz
Komentarze