Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Jak zbudować solidny fundusz awaryjny? Praktyczne wskazówki

Podziel się
Oceń

Fundusz awaryjny stanowi zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi wydarzeniami życiowymi i chroni przed finansowymi konsekwencjami nagłych wydatków. Zbudowanie go wymaga od zainteresowanych stworzenia przemyślanego planu działania, a potem jego realizowania. Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę w trakcie wykonywania tego zadania?
Jak zbudować solidny fundusz awaryjny? Praktyczne wskazówki

Autor: materiały partnera

 

Dlaczego każdy potrzebuje funduszu awaryjnego?

 

Fundusz awaryjny można uznać za fundamentalny element odpowiedzialnego planowania finansowego, bo zapewnia on poduszkę bezpieczeństwa.

Odłożone pieniądze umożliwiają pokrycie nieoczekiwanych wydatków bez konieczności zaciągania kredytów i pożyczek. Umożliwiają one szybkie reagowanie w krytycznych sytuacjach bez dodatkowego stresu związanego z szukaniem dodatkowych środków.

Są gotowe do natychmiastowego użycia m.in. w okresach:

  • utraty lub niezdolności do pracy;
  • problemów zdrowotnych;
  • trudnych życiowo (np. awaria samochodu używanego w celach zarobkowych).

Należy wspomnieć, że posiadanie funduszu awaryjnego dodaje pewności siebie i zapewnia spokój ducha. To zabezpieczenie na przyszłość, które zwiększa ogólną odporność finansową jednostki, nawet na nieprzewidziane zmiany w gospodarce.

Taką poduszkę bezpieczeństwa powinien posiadać w miarę własnych możliwości każdy.

 

Określanie kwoty funduszu awaryjnego

 

Jak prawidłowo określić wysokość kwoty funduszu awaryjnego? Powinna być ona wystarczająca do pokrycia niespodziewanych wydatków, ale jednocześnie realistyczna do osiągnięcia w ramach osobistych możliwości finansowych jednostki.

Zazwyczaj eksperci rekomendują, aby kwota ta wynosiła od trzech do sześciu miesięcy wydatków bieżących – niemalże gwarantuje to bezpieczeństwo przez okres potrzebny m.in. do znalezienia nowego zajęcia płatnego lub powrotu do poprawnego i należytego stanu zdrowotnego.

Oczywiście, podczas szacunkowego obliczania potrzebnej sumy, należy uwzględnić wiele różnych czynników:

  • ilość osób na utrzymaniu;
  • stałe opłaty (czynsz, abonamenty i rachunki za media);
  • wydatki zmienne (na jedzenie, transport i rozrywkę).

Prawidłowo wyznaczony fundusz awaryjny powinien pozwolić na utrzymanie dotychczasowego standardu życia. Nie wymaga wówczas od jednostki np. rezygnowania z płatnego hobby. 

Warto dodać, że niektórzy mogą zdecydować o tym, że komfort psychologiczny zapewni im zgromadzenie kwoty pokrywającej nawet rok wydatków, a inni mogą uznać za wystarczające zabezpieczenie mniejszą sumą. To proces wysoce indywidualny, a dlatego powinien być dostosowany do osobistych potrzeb oraz oczekiwań.

 

Strategie zwiększania dostępnych środków na fundusz awaryjny

 

Kluczowe strategie zwiększania dostępnych środków to automatyzacja oszczędzania poprzez ustawienie stałych przelewów na konto oszczędnościowe oraz przegląd codziennych wydatków w celu zredukowania niepotrzebnych kosztów.

Można zdecydować się również na wykorzystanie zaawansowanych metod m.in. lokat bankowych. Zapewniają one bezpieczny zwrot z odsetek. Korzystne oferty da się znaleźć pod adresem internetowym https://zgarnijpremie.pl/ranking-lokat-bankowych/.

Alternatywnie można spróbować generować dodatkowy dochód w ramach prac dorywczych i sprzedaży niepotrzebnych już przedmiotów.

 

Pierwsze kroki podczas zakładania funduszu awaryjnego

 

Zakładanie funduszu awaryjnego zaczyna się od podjęcia decyzji o jego założeniu i zobowiązaniu się do regularnego oszczędzania. 

Pierwszy krok to otwarcie dedykowanego konta oszczędnościowego. Musi ono spełniać indywidualne potrzeby, oferować korzystne oprocentowanie i zapewniać łatwy dostęp do zgromadzonych środków w razie wystąpienia konieczności. Rachunek powinien minimalizować opłaty i maksymalizować potencjalne zyski z odsetek.

Następnie kluczowe będzie ustalenie kwoty miesięcznych oszczędności. Dobrze jest ustawić ją jako wartość regularnego przelewu automatycznego (działanie to pomaga w skutecznym eliminowaniu pokusy wydawania tych środków na bieżące wydatki).

Za ostatni etap można uznać regularne przeglądanie i dostosowywanie wysokości funduszu awaryjnego do zmieniających się okoliczności życiowych i finansowych. Powinna ona ewoluować m.in. wraz ze zmianami w dochodach i wydatkach.

 

Kilka funduszów awaryjnych

 

Możliwe jest stworzenie kilku osobnych funduszów awaryjnych. Poszczególne konta mogą służyć do zapłaty kosztów spowodowanych:

  • stratą pracy;
  • wydatkami medycznymi;
  • naprawami domowymi.

Wszystkie oszczędności da się dywersyfikować – wystarczy jedynie znaleźć ku temu sensowny powód.

 

Jak zarządzać funduszem awaryjnym? W jaki sposób chronić go m.in. przed inflacją?

 

Zgromadzone środki należy zabezpieczyć m.in. przed inflacją. Istnieje na to prosty sposób: część środków przeznaczyć na konto oszczędnościowe, a część np. na lokaty bankowe (oferujące wyższe oprocentowanie).

Można zdecydować się także na inwestowanie w obligacje skarbowe lub inne bezpieczne instrumenty finansowe. Lokowanie pieniędzy w różnych miejscach znacząco zmniejsza ryzyko całego przedsięwzięcia. To szczególnie ważne w przypadku wystąpienia groźnych zdarzeń ekonomicznych.

Zarządzanie funduszem awaryjnym wymaga ciągłej uwagi i adaptacji do dynamicznie zmieniającego się środowiska gospodarczego. Efektywne zarządzenie, regularne przeglądy oraz dywersyfikacje można uznać za kluczowe w ochronie zgromadzonych środków przed różnymi niebezpieczeństwami.

 

Częste błędy podczas tworzenia funduszów awaryjnych

 

Kluczowy błąd to brak regularności w oszczędzaniu, co prowadzi do zgromadzenia niewystarczających kwot w chwilach potrzeby.

Niektórzy oszczędzający mogą zbyt optymistycznie oceniać swoje możliwości finansowe. Powoduje to frustrację i chęć zrezygnowania z postanowionego planu.

Trzeba wystrzegać się niewłaściwego lokowania funduszu awaryjnego, m.in. w ryzykowne aktywa. Zagraża to dostępności środków podczas niespodziewanych wydarzeń życiowych, a czasami nawet może spowodować ich wyczerpanie ze względu na ryzyka związane z poszczególnymi rodzajami inwestowania.

Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli na efektywniejsze zarządzanie funduszem awaryjnym, co stanowi fundament finansowego bezpieczeństwa i spokoju.

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Woj1Treść komentarza: Tylko nie na górze cmentarnej. Masakra: góra do wykarczowania, korki na Korczaka jeszcze większe, ścieżki rowerowe pod spychacz. W rynku zróbcie, w budynku szkoły, parkingi nad rzeką, może rynek trochę ożyje. Gorliczanie powinni wypowiedzieć się zanim powstanie betonowy kloc z ekranami (teraz taka moda) dla dziatwy kolonijnej na 15 minut oglądania za 25 mln zł. Wójcino ratuj Gorlice! Wybuduj takie muzeum w Sękowej szybciej niż w Gorlicach. Tam jest dość miejsca.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 14:33Źródło komentarza: Europejskie Muzeum I Wojny Światowej w Gorlicach. Inspirujące spotkanie ekspertów [FOTO]Autor komentarza: JTreść komentarza: Wszyscy zadają sobie pytanie czy warsztat był ubezpieczony- a czy zadali sobie Państwo pytanie jak wyglada dosłownie walka o każdą złotówkę od ubezpieczyciela ? Rok temu moim sąsiada spalił się dom,do tej pory nie dostali pieniążków,walka toczy się już w sądzie pomimo tego,że rzeczoznawca okresie sumę odszkodowania to ubezpieczyciel csly czas się odwołuje. Sąsiedzi byli zmuszeni wziąść kredyt a w banku,żeby naprawić to co najpotrzebniejsze. Spłacanych odsetek już nikt im nie odda ,a takich sytuacji jest bardzo wieleData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:11Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: AgnesTreść komentarza: Z calym sercem jestem z Panem,bardzo szkoda jak cos na co sie pracuje wiele lat nagle znika,ale z drogiej str trzeba bylo zadbac o ubezpiecenie zakladu. Zycze szczescia oby sie udaloData dodania komentarza: 21.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowęAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Jest to tragedia ale czy było płacone ubezpieczenie?? Czy jak większość nie płaci bo szkoda płacić kilka stówek na rokData dodania komentarza: 20.11.2024, 20:42Źródło komentarza: Grzegorz z Ropicy Górnej potrzebuje wsparcia. Potrzebna pomoc na odbudowę
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12