Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Sezon na rowery rozpoczęty. Rowerowy kodeks bezpieczeństwa

Podziel się
Oceń

Liczba rowerzystów na drogach w ostatnich dniach znacząco wzrosła. To powoduje, że wracają pewne specyficzne zagrożenia w ruchu drogowym. Co zrobić, by każdy cyklista bezpiecznie wrócił do domu? Przeczytajcie i przypomnijcie swoim bliskim!
Sezon na rowery rozpoczęty. Rowerowy kodeks bezpieczeństwa

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, w tym także do rowerowych wypraw – zarówno tych dłuższych, ale też i „miejscowych” – jazda rowerem to idealna forma relaksu i aktywności fizycznej. Niektórzy z nas chętnie przesiadają się na dwa kółka, zmieniając formę transportu np. do pracy. 

Zdrowiej, ekologiczniej i oczywiście... taniej! 

 

Uprawnienia i obowiązki

Rowerzyści, jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego mają swoje obowiązki i uprawnienia. Wzajemny szacunek na drodze powinien cechować nas wszystkich. Sytuacja rowerzystów jest jednak specyficzna dlatego, że mimo wielu uprawnień związanych np. z możliwością poruszania się po jezdni, mają też ograniczoną możliwość chronienia się przed następstwami wypadków.

Tak jak piesi, rowerzyści zaliczani są do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. 

Nie mają pasów, nie osłania ich karoseria, nie skorzystają z poduszeń powietrznych w przypadku spadnięcia z jednośladu. W przypadku nawet drobnej kolizji mogą w związku z tym odnieść bardzo poważne obrażenia. Jeśli do tego nie korzystają z kasku ochronnego, ucierpieć może ich głowa. A nie musi być to następstwo poważnie wyglądającej sytuacji drogowej, ale nawet zwykłego zawahania się na rowerze czy poślizgu.

To zaś oznacza, że troska o bezpieczeństwo rowerzystów jest w ostatnich latach coraz częściej w centrum uwagi.

Dlatego też gorliccy mundurowi przypominają, jak przygotować się do jazdy rowerem i o czym pamiętać, by wybór tego środka transportu był przyjemny, pożyteczny i w pełni bezpieczny.

  • Zanim wyruszysz w drogę sprawdź czy masz sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek, to podstawa wymagana przepisami prawa. 
  • Warto również przed wyjazdem sprawdzić: czy masz czysty i nasmarowany łańcuch i właściwie dobrane ciśnienie w oponach. Przegląd roweru można zrobić samemu, żeby mieć jednak pewność, że jazda po zimowej przerwie będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego. 
  • W czasie jazdy korzystaj z kasku, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru. 
  • Bądź widoczny nie tylko w nocy. Jaskrawe elementy ubioru, takie jak czapka, chustka, kolorowy kask, koszulka, kurtka, kamizelka powodują, że łatwiej dostrzec Cię na jezdni. Pamiętaj, najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów zdarza się w dzień, kiedy jest ładna pogoda.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower powinien być wyposażony w:

  1. z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  2. z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
  3. co najmniej jeden skutecznie działający hamulec
  4. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

 

Dodatkowo młodsi rowerzyści (w wieku od 10 do 18 lat) by jeździć po drodze publicznej rowerem muszą kartę rowerową, a jeśli posiadają takie uprawnienia, to rowerem mogą jeździć także nastolatkowie posiadający prawo jazdy kategorii AM, B1 lub T.
 

Zza miedzy tragiczna historia ku przestrodze

W miniony piątek (17 marca) w miejscowości Wierzchosławice, na przebiegającej tam drodze wojewódzkiej nr 975 doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Do zdarzenia doszło na jednym ze skrzyżowań. 

Przez kilkadziesiąt minut drogę częściowo wyłączono z ruchu, a okolicy zorganizowane zostały objazdy. W miejscu zdarzenia szybko pojawili się medycy i policjanci. Ci pierwsi udzielali pomocy rannemu rowerzyście, który w stanie ciężkim został przewieziony do okolicznego szpitala. Policjanci z tarnowskiej drogówki zbierali zaś ślady z miejsca zdarzenia. Samochód i rower uczestników zdarzenia zostały zabezpieczone do szczegółowych oględzin. 

Jak wynikało z relacji jednego z uczestników zdarzenia i jego świadków:

kierująca pojazdem opel jadąc w kierunku Wojnicza, chciała zjechać z drogi wojewódzkiej w kierunku Ostrowa. Nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu rowerzyście, który jechał w przeciwnym dla niej kierunku i doprowadził do przewrócenia się rowerzysty. 

Samochód prowadziła 35-latka z pow. tarnowskiego. W chwili zdarzenia kobieta była trzeźwa. 

Niestety, ta historia kończy się tragicznie.

Cyklista, 71-latek, został przewieziony do szpitala z urazem głowy, a dzień później poinformowano, że w wyniku zdarzenia mężczyzna zmarł. 

Teraz prowadzącą pojazd osobowy kobietę czeka postępowanie przed sądem. Jeśli potwierdzi się scenariusz zdarzenia przedstawiony powyżej, kobiecie będzie groziła kara pozbawienia wolności do 8 lat. 

Już teraz tarnowska policja poinformowała, że kobieta będzie odpowiadać z wolnej stopy.

 

Dekalog rowerzystów

Policjanci przypominają o naczelnych zasadach, do których powinni stosować się kierowcy rowerów, by unikać zagrożenia na drogach. 

  1. Korzystaj z drogi dla rowerów (lub ścieżek pieszo-rowerowych, lub pasa dla rowerów) jeśli takowe są wyznaczone na trasie Twojej jazdy.
  2. Jeśli brak dedykowanej rowerom trasy, jedź poboczem.
  3. Jeśli na danej trasie nie ma żadnej z powyższych przestrzeni, więc musisz poruszać się jezdnią, jedź jak najbliżej jej prawej krawędzi.
  4. Jazda chodnikiem lub drogą dla pieszych jest dopuszczalna tylko w trzech sytuacjach: 
    1. kierujący rowerem opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej korzysta z chodnika na takich samych zasadach jak pieszy),
    2. dozwolona prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 50 km/h, szerokość chodnika w tym miejscu ma przynajmniej 2 metry, a jednocześnie nie ma drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów,
    3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
  5. Jeśli jedziemy chodnikiem lub drogą dla pieszych, mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Dodatkowo musimy zachowywać szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać ich ruchu. Odpowiednio, jeśli rowerzysta porusza się ścieżką pieszo-rowerową ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
  6. Dzieci do lat 7 możemy przewozić na rowerze, ale tylko w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
  7. Rowerzysta ma obowiązek z odpowiednim wyprzedzeniem wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Można nadawać ten sygnał ręką lub odpowiednim rowerowym kierunkowskazem.
  8. Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy inne niż rower z ich prawej strony >>>Przez przejście dla pieszych rower należy przeprowadzić! 
  9. Jadąc rowerem musimy mieć co najmniej jedną rękę na kierownicy, a nasze stopy powinny spoczywać na pedałach. Nie wolno w czasie jazdy rowerem korzystać z telefonu, jeśli wymaga to trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
  10. Jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru dopuszcza się wyjątkowo, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Maksymalna liczba rowerzystów zorganizowanych, jadących w jednej kolumnie nie może przekroczyć 15. Odstęp między kolejnymi kolumnami rowerzystów nie może być mniejszy niż 200 metrów.

 

Źródło info: KPP w Gorlicach, KMP Tarnów

Napisz komentarz

Komentarze

fff 23.03.2023 09:17
I znowu się zacznie :/ Tak jak i motocykliści... :///

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.