Ścieżka rowerowa: to czasem kwestia życia i śmierci
Walka o każdy metr ścieżki dedykowanej rowerzystom leży nam bardzo na sercu. Do tej pory pamiętamy nieszczęśliwy wypadek, który miał miejsce w ubiegłym roku. Zginęła wówczas rowerzystka poruszająca się swoim jednośladem po Zagórzanach. Nie miała wyboru: tam nie było ścieżki rowerowej. Kobieta poruszała się więc zgodnie z przepisami, skajem jezdni. W starciu z pojazdem była jednak bezsilna.
Wyznaczenie wyodrębnionej ścieżki rowerowej czy pieszo-rowerowej pozwala rowerzystom fizycznie oddalić się od samochodów. To właśnie dystans staje się często kluczem do uniknięcia zderzenia.
Od komina tylko jednokierunkowo
To absurd, który wskazał nam jeden z naszych Czytelników. Czy to możliwe?
UM Gorlice potwierdza:
Tak ścieżka pieszo rowerowa jest jednokierunkowa z dopuszczeniem ruchu pieszych (szerokość ścieżki 2,5 m). Ścieżka spełnia rolę ścieżki rowerowej jak i pieszej. Udostępnienie ścieżki [dla rowerzystów] w dwóch kierunkach wiązałoby się z koniecznością wyeliminowania ruchu pieszego.
O sytuację pytamy też gorlickich policjantów, a Ci potwierdzają. Z jednej strony, na ścieżce rowerowej widzimy znaki poziome. Są to znaki P-27 nazwane sierżantami rowerowymi.
Sierżant nie wyznacza pasa ruchu, ale informuje o tym, w którym kierunku można się poruszać na danej trasie. W przypadku tej konkretnej ścieżki mówimy więc o tym, że można się nią poruszać jedynie w stronę centrum miasta.
Całość wyjaśnia znak B-9 ustawiony w pobliżu przystanka autobusowego, tam, gdzie ścieżka pieszo-rowerowa się kończy i rowerzyści włączają się do ruchu na jezdni przeznaczonej także dla samochodów. Zakaz wjazdu dla rowerów dedykowany jest tym, którzy chcieliby na ścieżkę wjechać od strony centrum Gorlic i kontynuować jazdę w kierunku Zagórzan.
Życie weryfikuje przepisy
Mniejsi i więksi cykliści nie zwracają jednak na to uwagi: wybór dobrej jakościowo ścieżki rowerowej jest tu bezpiecznym rozwiązaniem. Jeżdżą więc trasą pieszo-rowerową w obydwu kierunkach. Czy troska o bezpieczeństwo w tym przypadku usprawiedliwia działania „przestępców na jednośladach”?
Wyrażamy nadzieję, że w tym szczególnym przypadku stróże prawa przymkną oko na występek.
Napisz komentarz
Komentarze