Sylwester 2020 będzie wyjątkowy.
Jak podaje rząd na swoich stronach w sylwestra 2020 z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19 do 6 w całym kraju przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
- wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej,
- zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów, powinny liczyć się z mandatami. Na czas Sylwestra rząd wprowadził na terenie RP dwa równolegle funkcjonujące porządki prawne, co w praktyce oznacza, że policjanci patrolujący ulice mogą stosować dowolnie wybrany przez siebie (lub przełożonych) wariant: karać, albo nie karać za fakt, iż ktoś po godzinie 19 wyszedł na ulicę.
Odpalenie fajerwerków może nastąpić wyłącznie poza godzinami ograniczeń lub w kameralnym gronie na terenie swojej posesji.
Pamiętajmy zatem, że korzystając z petard itp. asortymentu musimy zachować szczególną ostrożność i rozsądek. Są one materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Używajmy fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru.
Kluczową kwestią jest ścisłe i bezwzględne stosowanie się do instrukcji obsługi artykułów pirotechnicznych oraz, co najważniejsze, niedopuszczenie do ich użycia i odpalania przez dzieci. Nawet, jeśli przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa, pamiętajmy, że mimo wszystko zawsze istnieje ryzyko niekontrolowanego wybuchu. Dowiedz się, jak reagować w takich sytuacjach.
Najczęstszymi obrażeniami na skutek wybuchu materiału pirotechnicznego są oparzenia. W tym przypadku jest to uszkodzenie skóry lub głębiej umiejscowionych tkanek i narządów na skutek działania ciepła. Oparzenia spowodowane petardami dotyczą zwykle twarzy, kończyn lub klatki piersiowej. Lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED, wyjaśnia schemat postępowania w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego wypadku.
Jeśli podczas wybuchu zapaliło się ubranie poszkodowanego, należy je jak najszybciej ugasić. W tym celu można użyć koca, polać materiał zimną wodą, a nawet przewrócić poszkodowanego na ziemię i turlać. Ważne - nie gasimy ubrań gaśnicą! Następnie upewniamy się, że miejsce jest już bezpieczne i że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo.
Osobę poszkodowaną izolujemy od miejsca, w którym nastąpił wybuch. Nie wiemy przecież, czy uszkodzone fajerwerki lub petardy nie wybuchną ponownie. Pamiętamy jednocześnie o zachowaniu środków ochrony w kontekście COVID-19, czyli: zakładamy maseczkę lub przyłbicę oraz rękawiczki. Tak zabezpieczeni, przystępujemy do oceny obrażeń. Jeśli wydają się lekkie, oparzony obszar chłodzimy zimną, ale nie lodowatą wodą. Jeżeli natomiast petarda np. wybuchła w dłoniach, mamy do czynienia z silnym oparzeniem i obrażeniami mechanicznymi - taką ranę należy wówczas zabezpieczyć jałową gazą.
W sytuacji rozległych, poważnych obrażeń, nie polewamy uszkodzonych miejsc wodą. Pamiętajmy o tym, że jeśli ubranie przywarło i przykleiło się do ciała poszkodowanego, pod żadnym pozorem nie odrywamy go od rany, ponieważ może to spowodować jeszcze bardziej rozległe uszkodzenia w obrębie poparzonego obszaru. Upewnijmy się dodatkowo, że usunęliśmy z nadgarstków i palców dłoni wszelką biżuterię: pierścionki, bransoletki czy zegarki. Gdy pojawi się obrzęk tkanek, zadziałają one jak opaska uciskowa i mogą spowodować martwicę palca.
Oparzone miejsca chłodzimy zimną (ale nie lodowatą!) wodą przez około 10 minut. Poszkodowanemu nie należy podawać nic doustnie (jedzenia, picia, środków przeciwbólowych). Jeśli oparzenia są rozległe, nie zostawiamy go samego do przyjazdu służb ratunkowych – mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED
wykorzystano materiały ze stron: gorlice.policja.gov.pl, gov.pl, mcconsultants.pl
Napisz komentarz
Komentarze