Jak pisaliśmy niedawno w tekście >>>Kolejne remonty cmentarzy wojennych w regionie już niedługo na tym terenie zaczną się intensywne prace.
Będą one obejmowały konserwację wielu elementów kamiennych, betonowych i metalowych na cmentarzu nr 97 w Stróżówce. Przywrócony ma być także oryginalny wygląd cmentarza, w szczególności: zlikwidowana zostanie poprzeczna aleja, odtworzone zostaną kamienne i betonowe stele, kamienne kopce mogilne. Dodatkowo odtworzone i zamontowane zostaną żeliwne krzyże.
Znamy już przyszłego wykonawcę tych prac. Będzie to firma KZS sp. z.o.o. z Krakowa, która w postępowaniu przetargowym zaproponowała za wykonanie tych prac kwotę 221 400 zł brutto.
Cmentarz wojenny nr 97 w Stróżówce
Cmentarz wykonany został zgodnie z projektem Hansa Mayra. Zgodnie z treścią czarnej tablicy widniejącej przed nim pochowanych zostało tu wielu żołnierzy, ofiar I wojny światowej:
- 240 żołnierzy niemieckich
- 64 żołnierzy rosyjskich
- 38 żołnierzy austriackich.
Tablica biała informuje zaś:
Pochowanych:
- 37 żołnierzy armii austro-węgierskiej
- 241 żołnierzy armii niemieckiej
- 65 żołnierzy armii rosyjskiej
- 27 mogił zbiorowych.
Cmentarz był remontowany w 1995 roku, ale dziś wiele jego elementów jest już mocno zniszczona i wybrakowana. Całość mieści się w niezwykle urokliwym zakątku, a do cmentarza prowadzą schody. Całość tonie w zieleni, a na terenie cmentarza wznosi się wiele wysokich drzew.
Odnowienie całości z pewnością będzie sprzyjało odwiedzinom turystów zafascynowanych historią tego terenu, ale i miejscowych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o regionie.
Piękny cmentarz przy bardzo ruchliwej trasie
W przypadku tego cmentarza często podnoszona jest dość istotna kwestia związana z jego lokalizacją.
Cmentarz jest usytuowany jest przy bardzo ruchliwej drodze. Nadal nie ma na tym odcinku chodnika (chociaż już niedługo powinny pojawić się plany jego zbudowania). Pojawiały się też w przeszłości głosy mówiące o tym, że być może udałoby się wygospodarować tu jedno bądź dwa miejsca parkingowe, które pozwalałyby zatrzymać się osobom, które chciałyby odwiedzić tę nekropolię. Obecny mostek prowadzący do schodów i dalej, na teren cmentarza pozwala zatrzymać się tutaj rowerem. Trudno jednak mówić o bezpiecznej drodze dojścia w to miejsce.
Piesi nie mają tu łatwo, ale miejmy nadzieję, że już niedługo usłyszymy dobre informacje o rozpoczęciu prac projektowych nad budową przyszłego chodnika na tej trasie.
Napisz komentarz
Komentarze