Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy

Wiaty przystankowe: czy Waszym zdaniem właściwie spełniają swoją funkcję?

Podziel się
Oceń

Wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsza Małopolska Wieś, które trafiło do sołectwa Kwiatonowice pozwoliło uzyskać niemałe środki finansowe. Postanowiono je przeznaczyć na zakup nowej wiaty przystankowej. Stylistyką przypomina ona wiatki, które pojawiły się ostatnio w wielu miejscach w naszym regionie.
Wiaty przystankowe: czy Waszym zdaniem właściwie spełniają swoją funkcję?

Autor: Fot. ilustracyjne/haloGorlice

 

Jak informuje Gmina Gorlice:
Nagrodą była kwota 10 000 zł. Środki finansowe (...) zostały przeznaczone na utworzenie wiaty przystankowej w sołectwie Kwiatonowice.
Całkowity koszt wiaty to 12 750 zł.
 
Druga wiata przystankowa została sfinansowana w całości ze środków własnych gminy. W chłodne jesienne i zimowe dni oczekiwanie na środek transportu będzie więc zdecydowanie przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
Prawda...?
 
Wiatki przystankowe (nie)doskonałe

To dobre miejsce na pewne spostrzeżenie. W ostatnich miesiącach w naszym regionie pojawiło się wiele nowych wiat przystankowych. Mają one chronić oczekujących przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i ułatwiać oczekiwanie na transport. Oczekujący powinni być dzięki niej chronieni m.in. przed słońcem, wiatrem czy opadami atmosferycznymi.

Nie ma jednego, uniwersalnego modelu wiaty, który spełnia te wszystkie wymagania, stąd też w całej Polsce różne rozwiązania są w praktyce stosowane. Wiatki, które znaliśmy w naszym regionie były bardzo różne. Pojawiały się drewniane „domki”, budki z tworzywa sztucznego lub ze szklanymi ścianami. Wielu z nas pamięta też budki typu blaszak, które przez pewien czas były powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Ich żywotność była różna, mocno uzależniona od nastroju podróżujących bądź tych, którzy traktowali przystanek po prostu jako miejsce spotkań.

 

Jaka powinna być idealna wiata?

Pamiętacie problem dewastacji jednej z wiat, o których pisaliśmy w marcu tego roku?

>>>W strugach deszczu posłusznie zmokną. Dlaczego zniknęła wiata przystankowa?
>>>Przystanek Stawiska w nowej odsłonie. Ładny?

Najpierw wiata przystankowa zniknęła z przystanku Stawiska, potem wróciła w nowej odsłonie. Nowy model wiaty miał być bardziej odporny na dewastację, estetyczny i wygodniejszy. Szybko pojawili się komentujący, którzy wskazali, że nowe, modne wiaty, nie do końca spełniają oczekiwania podróżnych. Skrytykowano m.in. boczne wycięcia, które miały ograniczać osłonę przed wiatrem. Jako problem wskazywano także mały rozmiar nowych wiat, który nie wszędzie się sprawdza (na wspomnianych Stawiskach liczba osób oczekujących na transport często przekracza pojemność wiaty). Dawniej wiaty były standardowo dość głębokie, co powodowało, że pod daszkiem, nawet na stojąco, mogło się zmieścić zdecydowanie więcej osób.

Dzisiejsze, modne wiatki są bardzo estetyczne. Podkreślano wielokrotnie także ich trwałość. Niestety, swoją funkcję spełniają częstokroć gorzej, niż stare, być może nieładne, ale funkcjonalne wiaty.

Jako przykład godny pochwały podróżni wskazują przystanek zlokalizowany pod GCK. Tam wiata jest częściowo zabudowana, przezroczysta. W tym miejscu oczekujący na transport rzeczywiście są lepiej chronieni przed pogodą, niezależnie od pory roku.

Czy właśnie takie rozwiązanie powinno pojawić się w innych miejscach?

Które przystanki powinny być uwzględnione do przebudowy w pierwszej kolejności? Jaki model wiaty przystankowej najlepiej by się sprawdził? A może powinniśmy być bardziej elastyczni i w zależności od miejsca, w którym stoi przystanek, decydować się na różne modele wiat?

 

Źródło info: Gmina Gorlice


Napisz komentarz

Komentarze

Oggdo Bogdo 18.11.2021 07:35
Dobra wiata powinna być głęboka, mieć przezroczystą ściankę od strony, z której nadjeżdża autobus, a resztę ścian i dach nieprzezroczyste - to ważne zwłaszcza w lecie, gdy trzeba czekać na autobus w upale. W przezroczystej wiacie skwar jak w szklarni, przy przystanku nie ma drzew dających cień i jedynie można trochę schować głowę w cieniu np. słupa elektrycznego czy latarni. W Gorlicach pod tym względem i tak nie jest źle, natomiast takich przystanków - szklarni nastawiano jakiś czas temu w Nowym Sączu i okolicach.

Szczera 17.11.2021 22:36
Zawodzie wygląda jak wygląda bo jeden jest przeciwko drugiego a w Marysience plotki dalej kwitna.

ZaGorlicki 17.11.2021 17:11
Wiata jak ze zdjęcia, to kpina. Wystarczy trochę deszczu, wiatru i człowiek nie ma się gdzie schować. Są ZA PŁYTKIE. Do tego lewa ścianka powinna być przeźroczysta tak, żeby nie przegapić autobusu. Szczególnie starsze osoby mają z tym problem, kiedy po prostu muszą już usiąść bo lokalny przewoźnik spóźnia się 30 minut.

gorliczanin 17.11.2021 11:21
Przede wszystkim tego typu wiaty (i to duże) powinny być stawiane, gdzie jest największe ich użytkowanie. Np. na Zawodziu w 2-3-ch miejscach.

ZaGorlicki 17.11.2021 17:13
O tak, zdecydowanie na Zawodziu w stronę Sącza powinna stanąć większa wiata. Pokusiłbym się nawet o negocjacje z właścicielem budynku i zrobieniem markizy od samej ściany na całej długości budynku do niemal samej zatoczki.

Aga 17.11.2021 17:24
Na zawodziu to już nic nie ma, pozdrawiam

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.