Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy

Biskupi przekazali wytyczne na Wielki Tydzień. Zalecają poświęcenie pokarmów przed kościołami

Podziel się
Oceń

Biskup rzeszowski Jan Wątroba i biskup tarnowski Andrzej Jeż udzielili księżom wskazówek dotyczących celebrowania obrzędów Triduum Paschalnego.

 

DIECEZJA RZESZOWSKA

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie w cotygodniowych komunikatach poinformowała duszpasterzy o nowych restrykcjach dotyczących dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach oraz przekazała wskazania dotyczące celebracji liturgicznych w Wielkim Tygodniu.

  • 25 marca 2021 r. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała księżom informacje o obowiązujących od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. restrykcjach związanych z dopuszczalną liczbą wiernych w kościołach – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni.
  • W związku z ograniczoną możliwością udziału wiernych w nabożeństwach parafie są proszone o przygotowanie transmisji on-line, zwłaszcza liturgii Wielkiego Tygodnia.
  • W komunikatach pojawiła się też prośba o odpowiedzialne zachowanie wiernych i duszpasterzy, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.
  • Kanclerz Kurii Diecezjalnej przypomniał także o dyspensie od obowiązku uczestniczenia we Mszach św. w niedziele i święta nakazane, której Biskup Rzeszowski udzielił wszystkim wiernym 5 listopada 2020 r.
  • Główną zmianą w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia będzie ograniczona liczba ich uczestników, a także pewne uproszczenia, aby ograniczyć kontakt i przemieszczanie się wiernych.
  • W Niedzielę Palmową zaleca się użycie uproszczonej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy” bez procesji z palmami poza kościołem.
  • Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
  • W Wielki Piątek w Liturgii Męki Pańskiej podczas adoracji Krzyża Świętego tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża.
  • Osoby odprawiające dziewięć pierwszych piątków miesiąca (w kwietniu wypada w Wielki Piątek), które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają w ten sposób pierwszopiątkowej praktyki i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.
  • Aby umożliwić jak największej liczbie wiernych adorację Chrystusa Eucharystycznego w Ciemnicy i Grobie Pańskim z zachowaniem limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościele, powinno się wydłużyć czas otwarcia świątyń dla wiernych.
  • Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się urządzać na placach przykościelnym lub w innych stosownych miejscach na zewnątrz, a nie wewnątrz kościołów. Należy przypominać uczestnikom błogosławieństwa o zachowaniu odpowiedniego odstępu i obowiązku noszenia maseczek ochronnych.
  • Procesje rezurekcyjne po Wigilii Paschalnej albo w poranek Wielkanocny dopuszczalne są tylko na terenie kościelnym.

DIECEZJA TARNOWSKA, Andrzej Jeż – biskup tarnowski:

W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19 przypominam o udzielonej dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020), która nadal obowiązuje. Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. Zachęcam więc do łączenia się duchowo z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji. Ponadto w trosce o dobro duchowe oraz zdrowie fizyczne zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, ustanawiam następujące normy dla Diecezji Tarnowskiej:

  • Proszę kapłanów, by w najbliższych dniach umożliwili wiernym jak najszerszy dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, zaś wyznaczając godziny dyżurów w konfesjonale uwzględnili także godziny wieczorne, aby osoby wracające z pracy miały możliwość przystąpienia do tego sakramentu. W ogłoszeniach parafialnych i na stronie internetowej należy poinformować wiernych o godzinach dyżurów, uczulając na to, że spowiedź w sąsiednich większych parafiach może być wręcz niemożliwa ze względu na dużą liczbę penitentów.
  • Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego w miarę możliwości starajmy się zorganizować w sposób tradycyjny (w oparciu o wskazania Kalendarza Liturgicznego Diecezji Tarnowskiej), uwzględniając przy tym normy sanitarne oraz poniższe modyfikacje.
  • We Mszy Wieczerzy Pańskiej, należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
  • W Liturgii Męki Pańskiej:
  1. W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie wraz z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację Kultu Bożego w 2020 r.
  2. Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego ramion w prezbiterium.
  3. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża.
  4. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.
  5. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
  • Należy pamiętać, że w Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej). Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.
  • Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz budynku. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Należy przy tym zadbać o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego.
  • Mając na uwadze, że obrzęd błogosławieństwa pokarmów prawdopodobnie zgromadzi wiele osób, które w okresie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną (zwłaszcza rodziny z dziećmi), proszę duszpasterzy o wygłoszenie wtedy krótkiej egzorty mającej wymiar ewangelizacyjny i zachęcającej do odnowienia wiary i praktyk religijnych.
  • Zachęcam wszystkich do modlitwy w gronie rodzinnym, zwłaszcza przed tradycyjnym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Pomocą w tym względzie może służyć załączony wzór modlitwy. (Aby pobrać, KLIKNIJ TUTAJ)
  • Bardzo proszę, aby w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy umożliwić o wyznaczonych godzinach przyjęcie Komunii św. wiernym, którzy będą łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję Mszy św. za pośrednictwem mediów.

 

źródło info: Diecezja Rzeszowska/Diecezja Tarnowska


Napisz komentarz

Komentarze

no 26.03.2021 08:53
przecież jest zakaz zgromadzeń

Yogi 26.03.2021 08:19
Kościół jest wyjęty spod prawa, a kto jeszcze tego nie rozumie o co toczy się gra, to niech zerknie za granice naszego kraju. Tam księża dbają o wiernych, bo oni płaca im podatek kościelny. Punkt widzenia zależ od punktu siedzenia, drodzy panowie w czarnych sutannach

Iks De 26.03.2021 07:07
W tamtym roku miał być tylko 3 osoby, a jakoś było więcej i napisanie komentarza pod yt bardzo ich zabolało,xD

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”