W Bielance trwa akcja utylizacji około 15 tysięcy sztuk drobiu pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii, Marcina Przybytnia. Teren został oznaczony obszar zapowietrzony.
Niewiadomą pozostaje, czy zaszła transmisja wirusa do środowiska naturalnego, dlatego jutro gorlickie służby weterynaryjne najprawdopodobniej przy wsparciu zewnętrznych służb będą kontrolowały teren.
Przypominamy o zasadach bioasekuracji, o których pisaliśmy zaledwie cztery dni temu >>>Powiatowy Lekarz Weterynarii ostrzega, a komunikaty w tej sprawie pojawiły się na wielu portalach.
Jak wówczas pisaliśmy:
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach, w związku z wiosenną migracją ptaków dzikich oraz wystąpieniem wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy w Polsce i realnym zagrożeniem chorobą, przypomina o obowiązku przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób zwłaszcza poprzez:
- szczelne ogrodzenia,
- stosowanie dezynfekcji obuwia oraz kół pojazdów wjeżdżających do gospodarstwa,
- ograniczenie wstępu osób postronnych do gospodarstw,
- stosowanie szczelności pomieszczeń, w których utrzymywany jest drób poprzez stosowanie siatek przeciw owadom oraz zwalczania gryzoni,
- zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków dezynfekcyjnych.
Zalecano również zwrócenie uwagi na systematyczne i skrupulatne prowadzenie dokumentacji związanej z obrotem i przemieszczaniem zwierząt, paszy, ściółki i obornika oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.
Uwaga!
W przypadku większej ilości padania drobiu i podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej mamy obowiązek niezwłocznego powiadamiania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorlicach.
W przypadku wystąpienia ogniska ptasiej grypy w hodowli właściciel musi liczyć się z koniecznością ich utylizacji.
AKTUALIZACJA, godz. 13.35
Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krakowie pojawił się komunikat dotyczący ogniska wysoce zjadliwej odmiany grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych. Jak czytamy w komunikacie:
W dniu 20 marca 2021 r. w godzinach popołudniowych Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych utrzymujących 6000 kur niosek oraz ponad 11000 indyków rzeźnych w gminie Gorlice w powiecie gorlickim w woj. małopolskim
Pełną treść komunikatu możecie poznać tutaj: >>>KLIKNIJ
Jak informuje nas oficer prasowy gorlickiej KPP, asp. sztab. Grzegorz Szczepanek,
Od soboty we wskazanym miejscu działali gorliccy policjanci. Zgodnie z procedurą, Powiatowy Lekarz Weterynarii poprosił mundurowych o wsparcie w zakresie zabezpieczenia miejsca, w którym wystąpiło potwierdzone zagrożenie. Policjanci odpowiadali za zabezpieczenie ruchu na terenie gospodarstwa do czasu, w którym będą mogły zostać dalsze czynności związane z likwidacją ogniska zakażeń.
Napisz komentarz
Komentarze