Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Dziura nasza codzienna - aktualizacja - głos z ratusza

Podziel się
Oceń

Piękną mieliśmy w ten styczeń 2013 roku zimę. Miasto pokryte śniegiem, rynek w zimowej szacie prezentował się przecudnie, ale wszystko ma swój kres, nastał czas roztopów, choć to dopiero luty. Śnieg znika, a naszym oczom ukazuje się zrewitalizowana przestrzeń miejska, przestrzeń po pierwszej zimie. To co możemy zaobserwować na ulicach może być dla wielu szokiem. Ulice Mickiewicza, Stróżowska i odcinek od Strażackiej do Piekarskiej na Dworzysku to fragmenty, które w zasadzie  nie nadają się w tej chwili do ruchu.

 

Na tych ulicach mamy możliwość zaobserwowania czym w praktyce kończy się wykonywanie prac w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych, gdzie głównym kryterium jest cena. Nie jestem specjalistą w dziedzinie budowy dróg, ale nawet dla mnie oczywistym jest, że to co zrobiono na tych ulicach to zwykła fuszerka. W ciągach tych ulic wymieniano instalacje podziemne, a następnie na nowej podbudowie układano kostkę brukową. Ta podbudowa powinna sprawić, że nawierzchnia nie będzie się zapadać.

W naszej gorlickiej rzeczywistości jednak się zapada. Na wymienionych wcześniej ciągach komunikacyjnych, na których przecież nie odbywa się ruch ciężkich pojazdów, powstały prawdziwe pułapki na kierowców. Koleiny na których wyraźnie można dostrzec ślady po uderzeniach podwoziami samochodów.

Obszar rewitalizowanej części miasta to w zasadzie nadal plac budowy, a patrząc na efekty dotychczasowych prac wykonawcy można chyba pokusić się o opinię, że rewitalizacja nie skończy się w tym roku, a czy skończy się w przyszłym? Też nie ma takiej pewności.

Centrum miasta „odnowione” w nowoczesnych technologiach po pierwszej zimie wygląda bardzo źle, popękane i ruchome płyty, pomiędzy którymi utworzyły się wielkie szpary, że o jakiejkolwiek płaszczyźnie trudno tu wspominać.

Jeśli spacerujemy sobie po rynku i jego najbliższej okolicy to naszym oczom ukazują się również występujące w sporej ilości studzienki kanalizacyjne i w zasadzie każda z nich jest w nienaturalny sposób wybrzuszona.

Jeśli opuścimy ścisłe centrum miasta to naszym oczom ukazuję się obraz z którym mamy do czynienia rok rocznie, wielkie dziury w ulicach, czasem na szybko łatane, ale ciągle powstają nowe i też stanowią wielkie zagrożenie dla samochodów. Te dziury sprawiają też, że chodzenie po chodnikach to w czasie takiej aury jak dziś nie lada wyzwanie, nigdy nie ma się pewności czy za chwilę nie zostaniemy ochlapani szarą breją wystrzeloną z pod kół samochodu, który w taką wypełnioną wodą dziurę wpadł.

Dziury w drogach to nie tylko nasza lokalna gorlicka specyfika, taki sam obraz możemy obserwować na drogach lokalnych, zasadniczo ten stan to „urok” dróg w całym kraju. Samorządowcy bardzo lubią chwalić się efektami inwestycji drogowych, rok rocznie na budowę nowych dróg wydawane są dziesiątki jeśli nie setki milionów złotych. Sporo tych środków to dotacje zewnętrzne, zarówno krajowe jak i Unijne.

Zarządcy dróg jak i ich budowniczowie wydają się „spać” spokojnie, użytkownicy nie szczędzą im cierpkich słów. Zniszczone samochody, zniszczone ubrania przechodniów drastycznie kontrastują z pokazywanymi przy okazji startu tych inwestycji wizualizacjami. Na tych komputerowych symulacjach wyglądu wszystko zawsze jest piękne i równiutkie. W komputerowych wizjach po gładkich placach przechadzają się uśmiechnięci przechodnie. Szara rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Nierówne i powyginane w dziwaczny sposób płaszczyzny, ruchome płyty i tryskające z pod nich małe fontanny brudnej wody, główne trasy komunikacyjne w obrębie rynku nie nadające się do użycia. Nikomu nie jest do śmiechu. Gdy patrzy się na to co w centrum Gorlic w trakcie kilku dni zrobił ruch lekkich samochodów nasuwa się wniosek by ulice Mickiewicza czy Stróżowską wyłączyć całkowicie z ruchu, dalsze korzystanie z nich przez użytkowników może doprowadzić do jeszcze większej degradacji, szkody za chwilę mogą być już tak duże, że ich naprawa będzie kolejną wielka inwestycją miejską. Inwestycja na terenie na którym nie zakończyła się jeszcze formalnie ta poprzednia zwana rewitalizacją.

BP

 


 

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej Urzędu Miasta zamieszczone zostało oficjalne stanowisko władz Gorlic dotyczące zaistniałej na zrewitalizowanym obszarze sytuacji. Publikujemy je w całości.

"W ostatnich dniach, na ulicach znajdujących się przy Rynku i placu Dworzysku, uwidoczniły się liczne wady w nawierzchni jezdni przebudowywanych w ramach rewitalizacji.

Chodzi tu głównie o wyłożone kostką fragmenty ulic Stróżowskiej, Mickiewicza i Krzywej.

Obecnie najpilniejszym zadaniem jest wykonanie prac, które pozwolą na uniknięcie zagrożeń dla pojazdów użytkowników dróg (wykonawca został wezwany do bezzwłocznego usunięcia najistotniejszych usterek). Następnie, w odpowiednich warunkach pogodowych wykonane zostaną prace prowadzące do pełnego odtworzenia nawierzchni.

Wszystkie prace, w tym również te odnoszące się do usterek stwierdzanych w innych miejscach (np. na płycie Rynku) zostaną wykonane w ramach gwarancji na podstawie zapisów umowy z wykonawcą  rewitalizacji – firmą Szarek (okres gwarancyjny wynosi 5 lat). To wykonawca zostanie obciążony kosztami napraw, a także, dodatkowo, kosztami ewentualnych opóźnień w usuwaniu usterek.

Informujemy, że do tej pory wykonawcy inwestycji zostały naliczone kary w wysokości 317 tysięcy złotych. Kary, które zostaną uwzględnione przy realizacji ostatniej płatności, zostały nałożone  za nieterminowe wykonanie robót, nieterminowe usuwanie usterek oraz obniżone walory estetyczne wykonanej pracy.

Niezależnie od  powyższych działań, Urząd Miejski planuje zlecenie wykonanie niezależnej ekspertyzy, która pozwoli na określenie, czy za zaistniałe wady w określonych powyżej miejscach odpowiedzialność ponosi wykonawca robót, projektant czy też problem tkwi w czynnikach zewnętrznych."


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.