Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Dobry klimat dla klimatu

Podziel się
Oceń

Rozwój lokalnej gospodarki i ochrona środowiska poprzez wykorzystanie zmian klimatu i polityki klimatycznej? Zdaniem ekspertów ze Związku Powiatów Polskich oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju jest to możliwe. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyła się Debata Klimatyczna realizowana w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatu. Współorganizatorem konferencji było Starostwo Powiatowe w Gorlicach, a główne cele debaty to wypracowanie społecznych założeń dla Powiatowego Programu Niskowęglowego Rozwoju oraz stworzenie wspólnej wizji gospodarki służącej ochronie środowiska naturalnego.

Projekt Dobry Klimat dla Powiatów zakłada zaangażowanie polskich samorządów w działania służące ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych oraz adaptacji zmian klimatu. W ramach przedsięwzięcia na terenie całej Polski organizowanych jest 80 debat, a powiaty mają okazję diagnozowania stanu ochrony klimatu na swoim terenie, uzyskują narzędzia do oceny własnego śladu węglowego oraz korzystają z bezpłatnych działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców. Do bezpośredniego udziału w projekcie wytypowanych zostało 110 powiatów, powiat gorlicki znalazł się w tym gronie.

Na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Gorlicach zjawili się przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Gorlice, Miasta Biecz, Gminy Łużna, Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, szkół ponadgimnazjalnych, pracownicy Starostwa Powiatowego w Gorlicach, przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, Ligi Ochrony Przyrody, Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Dyskusję rozpoczął Tadeusz Nerkun, reprezentujący Związek Powiatów Polskich. - Każdy powiat jest inny, ma swoją specyfikę i swoje problemy. W jednych na cieplejszym klimacie zyska turystyka, w innych z powodu suszy straci rolnictwo. Naszym dzisiejszym celem jest zatem debata na temat rozwoju gospodarczego powiatu gorlickiego do 2030 roku z uwzględnieniem zmieniających się uwarunkowań klimatycznych – mówił Tadeusz Narkun.

Następnie uczestników konferencji powitał starosta Mirosław Wędrychowicz, który podkreślił jak ważą kwestią w dobie postępujących zmian klimatycznych jest ochrona środowiska naturalnego -Serdecznie dziękuję naszym gościom za to, że zmobilizowali się i wspólnie opracowali cykl seminariów i konferencji poświęconych ochronie środowiska i uświadamiania nas w tym niezwykle ważnym temacie. Dobry klimat to niewątpliwie podstawa dla każdego powiatu. Ważne są inwestycje, które sprzyjają ochronie środowiska. Jesteśmy dumni, że takie przedsięwzięcia podejmowane są także w naszym powiecie – mówił Mirosław Wędrychowicz. - Realizujemy wiele inwestycji służących ochronie powietrza i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Należą do nich projekty termomodernizacyjne. Od wielu lat realizujemy także wymianę kotłowni węglowych na gazowe. Flagowym projektem była budowa kotłowni na biomasę w gorlickim szpitalu. Zakładamy także panele słoneczne. Możemy pochwalić się obszarami Natura 2000, które z jednej strony są dla nas ogromną radością, ale i wyzwaniem. Na terenie powiatu gorlickiego są także dwie strefy geotermalne. W najbliższej przyszłości chcemy kontynuować ten projekt i wykorzystać je w jak najlepszy sposób.- podsumował starosta.

Następnie moderator dyskusji Tomasz Pawelec z Instytutu na rzecz Ekorozwoju przedstawił prezentację dotyczącą wyzwań globalnych, europejskich i krajowych w zakresie ochrony klimatu i produkcji energii. Uczestnicy debaty obejrzeli także film dokumentalny pt „Tydzień z dobrym klimatem”, opowiadający o odnawialnych źródłach energii i sposobach ich wykorzystywania w naszym kraju.

O projekcie VIS NOVA realizowanym w ramach programu Europa Centralna oraz inwestycjach służących ochronie środowiska w powiecie gorlickim mówił inspektor w Wydziale Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gorlicach Daniel Markowicz. W trakcie kilkunastominutowej prezentacji przedstawił najważniejsze ekologiczne przedsięwzięcia powiatu gorlickiego do których należą między innymi: montaż kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej, termomodernizacja dziewięciu obiektów czy budowa kotłowni na zrębki przy szpitalu w Gorlicach. Jak podkreślił w ramach projektu VIS NOVA w Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach powstanie nowoczesny system zarządzania energią poprzez montaż energooszczędnych lamp, systemu monitorowania energii elektrycznej, systemu sterowania i zarządzania energią cieplną, wymianę instalacji elektrycznej oraz sterowanie systemem ciepłej wody użytkowej. -Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mogli uczyć się w sposób praktyczny, jak efektywnie dysponować energią elektryczną czy cieplną. Mamy nadzieję, że modelowe rozwiązania opracowane dla tej szkoły w przyszłości będą mogły zostać wykorzystane także w innych obiektach – mówił Daniel Markowicz.

Podsumowaniem Debaty Klimatycznej były warsztaty służące opracowaniu uwarunkowań dla rozwoju gospodarki klimatu wynikających ze zmian klimatycznych oraz przedstawienie wizji gospodarki powiatu do 2030 roku. Uczestnicy dyskusji mieli także za zadanie przedstawić zasoby i instrumenty służące osiągnięciu wybranej wizji. Wśród pomysłów znalazło się między innymi ograniczenie transportu samochodowego poprzez rozbudowanie komunikacji publicznej, stworzenie eko-osiedli, wykorzystanie istniejących zasobów ciepła, dotacje do stosowania ekologicznych źródeł energii, inwestowanie w geotermię czy kontynuowanie edukacji ekologicznej w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu Jako przykład podano akcję „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” prowadzoną w ubiegłych latach w Powiecie Gorlickim.

Wnioski wypracowane podczas dyskusji zostaną przekazane władzom powiatu. Organizatorzy debaty mają nadzieję, że będą one wzięte pod uwagę podczas podejmowania ważnych dla powiatu decyzji.

Paulina Kwaśniak-Karp

fot: starostwo powiatowe

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.