Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Aby było szybciej, łatwiej i bezpieczniej

Podziel się
Oceń

Autostrada, droga szybkiego ruchu to szansa na rozwój gospodarczy. Powiat gorlicki, a wraz z nim południowa i wschodnia Małopolska oraz południowo-zachodni obszar Podkarpacia upatruje tej szansy w budowie drogi szybkiego ruchu od Barwinka do autostrady A4 w Tarnowie.   Starostowie gorlicki Mirosław Wędrychowicz i jasielski Adam Kmiecik podjęli kolejne działania w celu wdrożenia do realizacji tego niezwykle ważnego projektu. Tym razem rozmawiali w Rzeszowie ze Zbigniewem Rynasiewiczem, przewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury. Tematem zainteresowano także marszałków Podkarpacia.

Trasa tej drogi, zgodnie z koncepcją przestrzenną dróg w województwie małopolskim, ma przebiegać od granicy państwa w Barwinku przez powiat krośnieński i jasielski w województwie podkarpackim oraz powiaty: gorlicki, tarnowski i dąbrowski w województwie małopolskim do węzła autostradowego A4 w Tarnowie i dalej do Buska Zdroju, Kielc i centrum Polski – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. W polu zainteresowania nią znajdują się także powiaty: ustrzycki, sanocki, brzozowski, strzyżowski, dębicki, ropczycki i mielecki. Co równie istotne jest ona bardzo ważna dla ruchu tranzytowego na południowy wschód Europy, gdyż właśnie przejście w Barwinku przenosi ruch z dróg w Polsce na dobrze skomunikowany i rozwinięty układ dróg po stronie słowackiej. Należy podkreślić, że ruch na przejściu drogowym w Barwinku oraz w Koniecznej wynosi łącznie średnio na dobę ponad 4 tys. pojazdów. Natomiast przez przejście w Piwnicznej – Muszynce porusza się około 1,5 tys. pojazdów. – podkreśla. Przedstawiliśmy panu przewodniczącemu Rynasiewiczowi argumenty przemawiające za projektem budowy tej drogi szybkiego ruchu. Zwracaliśmy uwagę, że jesteśmy żywotnie zainteresowani jej budową z wielu przyczyn. Najważniejsza to kwestia rozwoju gospodarczego naszego regionu poprzez poprawę dostępności komunikacyjnej wschodniej i południowej Małopolski oraz południowo-zachodniego Podkarpacia do centrum kraju – zaznacza starosta.

Nasze spotkanie w Rzeszowie zaowocowało m.in. ustaleniem, że w pierwszej połowie kwietnia podpiszemy porozumienie między zainteresowanymi samorządami obu województw na rzecz budowy tej wschodniej drogi szybkiego ruchu. Mamy także zapewnienie pana Rynasiewicza, że w maju nasz region odwiedzi sejmowa komisja infrastruktury. Pragnę w tym miejscu podkreślić, że w żadnym wypadku nie „idziemy na wojnę” z Sączem, jak to napisała jedna z gazet – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. W ramach subregionu sądeckiego deklarowaliśmy wzajemne wspieranie swoich projektów. My dostrzegamy znaczenie drogi Nowy Sącz – Brzesko dla zachodniej części Małopolski. Równocześnie zwracamy uwagę na potrzeby komunikacyjne wschodnich rubieży Małopolski.

Liczymy, że zarówno sejmowa komisja infrastruktury jak i Minister Transportu oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, patrząc na obiektywne przesłanki merytoryczne, na ponadregionalny aspekt tej drogi, na spójność projektu z układem komunikacyjnym po stronie Słowackiej, dostrzeże ważny kontekst znaczeniowy tej drogi szybkiego ruchu na wschodzie naszego województwa i dokona właściwego wyboru – dodaje starosta Wędrychowicz.

Przypominam, że temat budowy tej drogi podjęliśmy wspólnie ze starostą jasielskim jeszcze w 2011 roku – kontynuuje starosta M. Wędrychowicz. Już na wiosnę w Tarnowie 25 samorządów podpisywało porozumienie o współpracy w sprawie opracowania koncepcji przestrzennej tej drogi. Pod koniec ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć koncepcję przebiegu dróg dla Małopolski wykonaną przez pracownię projektową „Altrans” na zlecenie Zarządu Województwa Małopolskiego. Znalazła się w niej droga łącząca powiat gorlicki z autostradą A4, chociaż opracowanie ograniczyło się do terenu Małopolski, a przecież ma także obejmować Podkarpacie. Dlatego też w dalszych pracach należy koniecznie uwzględnić jeszcze dane z tamtego terenu, bo przecież droga ma rozpoczynać się w Barwinku i mieszkańcy tamtego obszaru z całą pewnością będą chętnie z niej korzystać – podkreśla starosta.

Ewa Żarnowska

fot/grafika: Starostwo Powiatowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A oto najważniejsze argumenty, które przemawiają za budową drogi szybkiego ruchu od Barwinka przez powiat gorlicki po autostradę A4 w Tarnowie.

1. Sfera gospodarcza

- Ułatwiony dostęp do stref gospodarczych w Gorlicach, Jaśle, Krośnie i Mielcu.

W Gorlicach funkcjonuje obszar przemysłowy Specjalnej Strefy Ekonomicznej "EURO-PARK MIELEC" o powierzchni 21 ha

W Jaśle funkcjonuje podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EURO-PARK WISŁOSAN” (dwa kompleksy w Warzycach i Niegłowicach). Strefa obejmuje obszar prawie 59 ha

W Krośnie funkcjonuje podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "EURO-PARK MIELEC" o powierzchni ponad 35 ha oraz Krakowski Park Technologiczny o powierzchni ponad 5 ha.

W Mielcu funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna "EURO-PARK MIELEC" o powierzchni 1246 ha.

Strefy mają zaawansowane plany rozwojowe uzależnione w dużym stopniu od jakości sieci komunikacyjnej. Barierą w rozwoju, w przyciągnięciu nowych przedsiębiorców, a tym samym zwiększenia zatrudnienia i ograniczenia bezrobocia w całym regionie, jest właśnie brak możliwości szybkiego skomunikowania się z dużymi ośrodkami miejskimi oraz sprawnego rozprowadzenia produkcji.

- Ułatwiony dostęp do niezwykle atrakcyjnych turystycznie rejonów Beskidu Niskiego i Bieszczadów

To tereny o bogatych walorach krajobrazowych, o wyrazistym, wieloetnicznym kolorycie kulturowym i religijnym, bogate w niezwykle zabytki, w tym także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także liczne szlaki: piesze, rowerowe, konne, narciarstwa biegowego. Łatwa dostępność komunikacyjna dla turystów przez cały rok to ważny dodatkowy impuls rozwoju.

 

2. Strefa komunikacyjna

- Usprawnienie i rozładowanie ruchu na drogach w regionie

Jak pokazują wykonane przez GDDKiA analizy, w okresie 2005-2010 ruch pojazdów silnikowych na sieci dróg krajowych zwiększył się o 22%. W przypadku drogi krajowej nr 28 na odcinku od Gorlic do Jasła średniodobowy ruch pojazdów waha się od 9,5 do 14,5 tys. pojazdów, co jest wielkością bardzo wysoką. Powstanie drogi ekspresowej, prowadzącej do przejścia granicznego w Barwinku, połączonej z drogą S19, pozwoli na skrócenie czasu przejazdu, rozładowanie ruchu i poprawę bezpieczeństwa

- Wykorzystanie potencjału przejścia granicznego w Barwinku

Ruch na przejściu drogowym w Barwinku oraz w Koniecznej wynosi średnio na dobę ponad 4 tys. pojazdów. Dla przykładu przez przejście w Piwnicznej – Muszynce porusza się około 1,5 tys. pojazdów.

- Wykorzystanie potencjału drogowego po stronie Słowackiej

Od przejścia granicznego w Barwinku rozchodzi się dobra sieć dróg po stronie Słowackiej, co umożliwia ruch tranzytowy osobowy i towarowy na południe i wschód Europy

 

3. Sfera samorządowa i społeczna

- Duże zainteresowanie i zgodne współdziałanie samorządów powiatowych i gminnych Małopolski i Podkarpacia

Pomysł na drogę szybkiego ruchu na wschodzie Małopolski zrodził się w 2011 roku. Zarządy powiatów gorlickiego i jasielskiego podjęły próbę przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu regionu upatrując taką szansę właśnie w poprawie dostępności komunikacyjnej obu powiatów do węzła autostradowego A4 w Tarnowie.

Tematem zainteresowali się marszałkowie Małopolski i Podkarpacia oraz samorządy powiatowe, miejskie i gminne z terenów na których miałaby powstać droga.

W konsekwencji wiosną 2011 roku 25 samorządów Małopolski, z udziałem wicemarszałka Romana Ciepieli, podpisało w Tarnowie porozumienie w tej sprawie.

Do tego grona dołącza teraz także co najmniej 8 powiatów Podkarpacia.

- Łatwiejszy i znacznie szybszy dostęp komunikacyjny dla mieszkańców i potencjalnych turystów do np. Krakowa, Warszawy.

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024