Wyróżnienia otrzymali: Janina Kokoszka-Paszkot i Fundacja na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych ”Wyjdź z domu”. Statuetkę i okolicznościowe grawertony wręczał przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno wraz ze starostą Karolem Górskim i radną Zofią Kamińską.
W tym roku wpłynęło 6 wniosków. Zgłaszającymi byli: Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Bieczu, Starosta Karol Górski, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Franciszek Rzeszutek, Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, Pani Wiesława Gargas oraz przewodniczący Rady Powiatu. Wyboru laureata i 2 wyróżnionych dokonała Kapituła pod przewodnictwem Marka Bugno w składzie: Zofia Kamińska, Karol Górski, Jerzy Nalepka, Roman Dziubina, Adam Urbanek i Zygmunt Fryczek.
Sylwetki nominowanych zostały przedstawione w specjalnie zrealizowanym z tej okazji filmie, a przewodniczący Rady Marek Bugno wręczył im czerwone róże.
Laureatem nagrody głównej zostało Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach Kwiatonowickiego Stowarzyszenia HOMINI – za krzewienie idei wolontariatu i budowanie od podstaw struktur wolontarystycznych w powiecie gorlickim, za bezinteresowne niesienie pomocy chorym i potrzebującym wsparcia, za naukę jak skutecznie pomagać, za piękny przykład służby na rzecz drugiego człowieka dawany swoją działalnością.
Wyróżnienia otrzymali:
- Janina Kokoszka-Paszkot - za propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych, za działalność profilaktyczną skierowaną do chorych na cukrzycę, za pracę na rzecz rozwoju opieki geriatrycznej, za działalność dla dobra wspólnego w służbie bliźniemu;
- Fundacja na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych ”Wyjdź z domu” - za dawaną przykładem lekcję miłości i szacunku do drugiego człowieka, za innowacyjne podejście do opieki i pomocy, za wyzwalanie w osobach z niepełnosprawnościami nowej energii do życia i wiary, że wszystko jest możliwe, za działalność dla dobra wspólnego.
Wśród gości gali obecni byli m.in: senator Stanisław Kogut, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Pawel Śliwa, wiceburmistrz Gorlic Janusz Fugiel, radni Rady Powiatu Gorlickiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu i masta Gorlice, przedstawiciele stowarzyszeń oraz laureaci poprzednich edycji nagrody Pro Publico Bono.
Galę uświetnił występ zespołu Wioszczanie.
Pro Publico Bono 2015
Laureat nagrody głównej statuetki:
Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach Kwiatonowickiego Stowarzyszenia HOMINI – nagroda główna za krzewienie idei wolontariatu i budowanie od podstaw struktur wolontarystycznych w powiecie gorlickim, za bezinteresowne niesienie pomocy chorym i potrzebującym wsparcia, za naukę jak skutecznie pomagać, za piękny przykład służby na rzecz drugiego człowieka dawany swoją działalnością
Lokalne Centrum Wolontariatu w Gorlicach to niezwykle udane dziecko Kwiatonowickiego Stowarzyszenia HOMINI. Ideały przekuwają w czyny. Pokazują nam ludzi potrzebujących wsparcia i uczą jak tego wsparcia skutecznie udzielać. Są jak anioły – zjawiają się wszędzie tam gdzie są potrzebni.
Lokalne Centrum Wolontariatu na swoją szlachetną działalność pozyskało ponad 800 tysięcy złotych środków europejskich. Pozwalają one na realizację dwóch projektów: „Wolontariat edukacją obywatelską” i „Czas na wolontariat”, w których partnerami są samorządy: powiat gorlicki, gmina Gorlice i miasto Gorlice.
Lokalne Centrum Wolontariatu swoim entuzjazmem zaraża dzieci, młodzież i dorosłych do aktywności i obywatelskich postaw. Trzyletnia działalność zrodziła 554 wolontariuszy. Najliczniejszą grupę - 420 osób - stanowią gimnazjaliści. Od 2014 roku wolontariat rozwija się w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie już 109 uczniów świadczy pomoc dla potrzebujących. Tworzy się także grupa dorosłych wolontariuszy licząca obecnie 25 osób.
Wyróżnienia:
- Janina Kokoszka-Paszkot - za propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych, za działalność profilaktyczną skierowaną do chorych na cukrzycę, za pracę na rzecz rozwoju opieki geriatrycznej, za działalność dla dobra wspólnego w służbie bliźniemu
Janina Kokoszka-Paszkot - doktor nauk medycznych, lekarz specjalista wielu dziedzin - chorób wewnętrznych, diabetologii i geriatrii. Od 1990 roku pracuje na oddziale geriatrycznem Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach. W 2007 roku została nominowana do Zespołu ds. Gerontologii przy Ministrze Zdrowia i aktywnie uczestniczy w realizacji projektu pod nazwą „Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej”.
Janina Kokoszka-Paszkot to bardzo znana i ceniona osoba za działalność społeczną na rzecz osób chorych na cukrzycę oraz osób starszych wymagających specjalistycznej opieki lekarskiej. Wiele cennego czasu poświęca na profilaktykę zdrowego stylu życia wśród dzieci, młodzieży oraz osób starszych, wygłaszając niezwykle interesujące i barwne referaty, pogadanki i prelekcje.
Działalność zawodowa i społeczna doktor Janiny Kokoszka-Paszkot wykracza daleko poza obszar powiatu gorlickiego. Jest współautorką kilkunastu prac z zakresu leczenia uzdrowiskowego chorych na cukrzycę. Wygłosiła wiele wykładów na forum Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz cykl prelekcji w zakresie dietetyki i samokontroli u chorych na cukrzycę. Za prowadzoną działalność edukacyjną otrzymała Medal „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”.
- Fundacja na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych ”Wyjdź z domu” - za dawaną przykładem lekcję miłości i szacunku do drugiego człowieka, za innowacyjne podejście do opieki i pomocy, za wyzwalanie w osobach z niepełnosprawnościami nowej energii do życia i wiary, że wszystko jest możliwe, za działalność dla dobra wspólnego.
Fundacja na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych ”Wyjdź z domu” powstała w 2012 roku w Moszczenicy. Została założona przez osoby niepełnosprawne oraz członków i wolontariuszy, którzy pragną „wyciągnąć” osoby z niepełnosprawnościami z domów. Zrzesza 45 osób, w tym 30 osób z niepełnosprawnością i 15 asystentów.
Fundacja udowadnia, że poruszanie się na wózku, wiek czy różne choroby nie stanowią żadnej przeszkody do podróżowania, poznawania nowych ludzi i nowych miejsc oraz spełniania swoich marzeń. Dają z siebie wszystko, aby czynić życie osób niepełnosprawnych ciekawszym, barwniejszym i szczęśliwszym.
Fundacja „WYJDŹ Z DOMU” wykazuje się dużą aktywnością w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój swojej działalności. Zrealizowała już projekt „Razem przez bariery”, a teraz realizuje drugi - „Wyjdź z domu, pojedź dalej”, w ramach którego przewidziano między innymi raport o stanie dostępności obiektów noclegowych w województwie małopolskim dla osób niepełnosprawnych oraz stworzenie portalu turystycznego, w którym będzie ciągle aktualizowana baza obiektów noclegowych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.
Nominowani:
- Grażyna Kurzawa
Z zawodu nauczycielka, a z pasji od 35 lat aktywna działaczka Ligii Ochrony Przyrody. Od 2008 roku pełni funkcję prezesa Oddziału LOP w Gorlicach.
Grażyna Kurzawa uczy w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, gdzie wraz z młodzieżą organizuje przedsięwzięcia ekologiczne, propagujące proekologiczne postawy wśród lokalnej społeczności, uczy szacunku do przyrody i zdrowego stylu życia. Z jej inspiracji w wielu szkołach działają szkolne koła Ligi Ochrony Przyrody.
Grażyna Kurzawa inicjuje różnorodne działania ekologiczne obejmujące swym zasięgiem cały powiat takie jak: konferencje naukowe, kampanie uświadamiające konieczność segregowania odpadów, zbiórki baterii i makulatury. Za swoją pracę zawodową i społeczną została odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złota Odznaką Honorową „Zasłużony dla ochrony przyrody”.
- Julian Roman
Julian Roman to człowiek godny szacunku i wzorzec do naśladowania. Empatyczny i uszlachetniony indywidualista o uspołecznionej podmiotowości w działaniu na rzecz dobra wspólnego. W latach 1984-2014, przez siedem kadencji, był radnym Rady Gminy Gorlice, w tym przewodniczącym i zastępcą przewodniczącego Rady.
Julian Roman jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP w Gorlicach. Pracując przez wiele lat w Fabryce Maszyn Glinik dał się poznać jako wynalazca – jest autorem 5 patentów oraz jednego wzoru użytkowego.
Julian Roman uczestniczy społecznie w pracach Rady Miejsko-Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”. W uznaniu zasług został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
- Fundacja Beskidzka Zima
Fundacja Beskidzka Zima powstała rok temu (w 2014 roku), ale jej unikatowa działalność jest już dobrze rozpoznawalna. Fundacja prowadzi wyjątkową formę zajęć skierowaną do osób niepełnosprawnych zarówno fizycznie jak i umysłowo, do dzieci, osób starszych oraz wszystkich, którzy chcą żyć zdrowo i aktywnie – chodzi o dogoterapię.
Fundacja Beskidzka Zima organizuje samodzielnie i współorganizuje szereg imprez turystyczno-sportowo-rekreacyjnych skierowanych nie tylko do mieszkańców powiatu gorlickiego takich jak: Krajowa Wystawa Psów Rasowych, Piknik Integracyjny „Postaw na rodzinę”, akcje charytatywne, festyny.
Fundacja Beskidzka Zima zrealizowała już 5 projektów finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie, Powiat Nowy Sącz i Miasto Nowy Sącz. Były to projekty: Łapy które leczą, I Starosądecki Dogtrakking, Pies na receptę, Wodny skarb zdrowia wart oraz projekt dotyczący rozwoju instytucjonalnego organizacji.
A oto laureaci nagrody Pro Publico Bono poprzednich 6 edycjach:
Laureatem pierwszej edycji został Dyrektor Okręgu CARITAS w Gorlicach, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach ksiądz Jerzy Gondek, a wyróżnienia otrzymali: Janina Augustyn i Mieczysław Kormanek.
Druga statuetka trafiła do Jana Spólnika z Szymbarku - wychowawcy wielu pokoleń młodzieży oraz opiekuna zabytków, a wyróżnienia otrzymały: Barbara Wiatr i Barbara Brach.
W 2011 roku statuetkę otrzymał Stanisław Kozieł, który poświęcił się pracy na rzecz dzieci, a wyróżnienia: Marek Podraza oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży "Sprawne Smoki".
Czwartą statuetkę przekazaliśmy dyrektorowi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia w Gładyszowie księdzu proboszczowi Arkadiuszowi Barańczukowi, a wyróżnienia: przewodniczącej Miejsko-Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Rozalii Sakowskiej oraz przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Sitnicy Halinie Wszołek.
W piątym rozdaniu nagrodę główną otrzymał Stanisław Nosal za zaangażowanie w działalność profilaktyczną w zakresie zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych, a wyróżnienia: Zbigniew Majcher i Alfreda Stankowska.
Szóstą statuetkę Pro Publico Bono za zaangażowanie w dzieło wspierania rodzin, dzieci i seniorów otrzymała Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej – Koło przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach doktor Marta Przewor. Wyróżnienia wręczyliśmy Annie Cetnarowicz i druhowi Janowi Ryznerowi.
info:powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze