Teraz pojawiła się realna szansa na poprawę sytuacji. Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miasta radni jednogłośnie przyjęli uchwałę umożliwiającą przejęcie przez miasto zarządzania tym newralgicznym odcinkiem drogi wojewódzkiej.
Kierowcy poruszający się przez to skrzyżowanie doskonale znają problem – zmienna geometria pasów, brak czytelnej sygnalizacji i konieczność przecinania nawet trzech pasów ruchu w celu wykonania manewru. To wszystko prowadzi do zamieszania, stresu i – co najważniejsze – realnego zagrożenia kolizjami. Szczególnie w godzinach szczytu tworzą się tu korki i niebezpieczne sytuacje drogowe, których ofiarą padają zarówno kierowcy, jak i piesi próbujący przedostać się na drugą stronę jezdni.
W związku z tym, że po latach starań i pewnych przeciwności losu związanych z przygotowaniem tego zadania, mamy nadzieję, że uda się go doprowadzić do szczęśliwego finału – powiedział Rafał Kukla.
Chcemy doprowadzić do zmiany organizacji ruchu właśnie na tym skrzyżowaniu, która w związku z remontem nawierzchni oraz poboczy, doprowadziłaby do nowej formuły funkcjonowania tego skrzyżowania właśnie poprzez uporządkowanie ruchu i zlikwidowanie tych „anomalii” kierunkowych na rozjazdach.
Obecnie kierujący samochodami w pewnych momentach muszą przekraczać trzy pasy jezdni i doprowadza to do nadmiernej kolizyjności.
W odpowiedzi na te trudności, podczas ostatniej sesji Rady Miasta, burmistrz przedstawił projekt uchwały zakładający przejęcie zarządzania tym odcinkiem drogi wojewódzkiej od Zarządu Województwa Małopolskiego. Celem jest nie tylko wymiana nawierzchni i remont poboczy, ale przede wszystkim zaprojektowanie nowej organizacji ruchu, która wyeliminuje obecny chaos.
Projekt zmian zakłada m.in. uporządkowanie kierunków jazdy, usunięcie kolizyjnych rozjazdów i zwiększenie czytelności oznakowania. Wszystko po to, aby zlikwidować istniejące „anomalie kierunkowe”, które zmuszają kierowców do niebezpiecznych manewrów.
Według zapewnień burmistrza, dokumentacja projektowa zmiany organizacji ruchu jest już na końcowym etapie opracowania. Największym wyzwaniem pozostaje uzyskanie niezbędnych pozwoleń, szczególnie że – jak zauważył włodarz miasta – ogólnokrajowe przepisy nie zawsze przystają do specyfiki mniejszych miejscowości. Mimo to samorządowi udało się znaleźć „ścieżkę”, która umożliwi dalsze działania.
Miasto zabezpieczy środki na ten cel, a dodatkowo liczy na wsparcie finansowe ze strony Zarządu Dróg Wojewódzkich w ramach inwestycji strategicznych. Uchwała dotycząca przejęcia zarządzania skrzyżowaniem została przyjęta jednogłośnie przez 19 radnych obecnych na sali.
Napisz komentarz
Komentarze