Na ulicy Nadbrzeżnej trwają prace związane z budową odcinka ścieżki pieszo-rowerowej oraz szlaku biegnącego koroną wału. Miejski Zakład Usług Komunalnych zakończył już prace na odcinku od wału przeciwpowodziowego przy rzece Ropie do końca ogrodzeń prywatnych posesji w kierunku granicy miasta z gminą Gorlice. Poprawiono stan drogi żwirowej przy ulicy Brzechwy, pełniącej funkcję dojazdu do szlaku. W chwili obecnej Miejski Zakład Usług Komunalnych rozpoczął prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej oraz altany w Parku Miejskim. Warto przypomnieć, że inwestycja ta realizowana jest w ramach zadania pn. „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego Wojny Światowej”, które współfinansowane jest w znacznej mierze ze środków zewnętrznych.
09.04.2015r o godzinie 8°° w Domu Polsko – Słowackim w Gorlicach planowane jest spotkanie w ramach konsultacji społecznych projektu pn. „Analiza programu inwestycyjnego w zlewni Wisłoki” realizowanego na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zgodnie z informacją otrzymaną od Firmy Coneco – BCE Spółka zo.o., która opracowuje projekt, w spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele 15 okolicznych gmin oraz powiatów jasielskiego, gorlickiego i tarnowskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Tematem spotkania będzie omówienie proponowanych wariantów działań inwestycyjnych na poszczególnych zlewniach : (Ropa, Sitniczanka, Bielanka, Sękówka, Siarka, Kobylanka, Moszczanka, Libuszanka, Olszynka, Młynówka, Bednarka). Analiza będzie poprzedzona omówieniem istniejącego zagrożenia powodziowego na obszarach gmin w w/w zlewniach.
W czasie spotkania przedstawiciele Urzędów gmin będą mieli możliwość zgłaszania swoich uwag do zaproponowanych rozwiązań. Termin zakończenia prac nad projektem zaplanowany jest na 11 czerwca 2015 r.
25 marca br. z inicjatywy Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ”, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Zespół Terenowy w Gorlicach, Starostwa Powiatowego w Gorlicach oraz Gorlickiego Centrum Kultury odbyło się w GCK „X Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Tematem seminarium był strój i ubiór ludowy Pogórzan w programach scenicznych oraz innych prezentacjach, dostosowanie do wieku i odpowiedni dobór materiałów. Do udziału w szkoleniu zaproszono przedstawicieli: KGW, grup śpiewaczych i obrzędowych, zespołów regionalnych, lokalnych grup działania, animatorów kultury ludowej regionu etnograficznego Pogórza z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego (gminy Grybów, Korzenna) oraz tarnowskiego (gminy Ciężkowice, Rzepiennik, Szerzyny).
3 marca 2015r. 5 uczniów Gimnazjum nr 5 w Gorlicach wzięło udział w krajowym półfinale Turnieju Młodych Fizyków, który odbył się w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Inicjatorem przystąpienia do Turnieju była Klaudia Nosal- wybitna absolwentka Gimnazjum nr 5, obecnie uczennica klasy III LO Biecz a opiekunem naukowym projektu był emerytowany nauczyciel fizyki LO w Bieczu Pan Piotr Matys.
W zawodach półfinałowych oprócz grupy z Gorlic uczestniczyli:
1. XIV LO w Warszawie
2. V LO w Krakowie
3. III LO w Gdyni
4. VII LO w Poznaniu
5. Grupa Quark z Pałacu Młodzieży w Katowicach
6. Zespół Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej
Uczniowie naszej szkoły byli najmłodszą grupą – ponieważ byli to uczniowie klasy II b i III a gimnazjum:
1. Natalia Robak II b G
2. Ewa Gryboś II b G
3. Eliza Gryboś II b G
4. Jakub Wszołek II b G
5. Kacper Bednarz III b G
6. Krzysztof Karp Gimnazjum Libusza
W przygotowaniu prac kwalifikacyjnych( 17 zadań) na turniej brały jeszcze udział: Natalia Habel kl.III b G i Justyna Bojkowska kl.III b G. Podczas turnieju nasi uczniowie wylosowali zadanie „pióropusz dymu” – które referowała Natalia Robak. Zawody polegały na prezentacji rozwiązań oraz dyskusji nad nimi przez oponenta czyli referenta, który wytykał wszystkie słabe punkty projektu oraz recenzenta. Podczas 3-dniowego pobytu we Wrocławiu uczniowie zwiedzili Uniwersytet – Instytut Fizyki- laboratoria oraz miasto. Koszty dojazdu do Wrocławia pokrył Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Gorlicach. Sponsorami byli również: Bank Spółdzielczy w Gorlicach, Rada Rodziców przy Miejskim Zespole Szkół nr 5 oraz rodzice uczniów.
Ostatecznie drużyna z Gorlic zajęła IV miejsce.
porządził na podstawie informacji przekazanych przez wydziały i jednostki miejskie:
Jakub Diduch
kierownik Wydziału Strategii i Promocji
Urząd Miejski w Gorlicach
Napisz komentarz
Komentarze