Trzeba pamiętać o konieczności przestawienia wskazówek zegarków. Na szczęście, w wielu urządzeniach elektronicznych takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, zegarki elektroniczne czas przestawiany jest w sposób automatyczny, więc w niedzielny poranek nie zostaniemy wprowadzeni z tego powodu w błąd. Oczywiście, nie zaszkodzi upewnić się, czy aby na pewno każde urządzenie wskazuje aktualny czas, tj. letni.
Tej nocy musimy przestawić swoje zegarki w związku ze zmianą czasu. Z godziny 2.00 robimy 3.00, czyli dodajemy jedną godzinę do przodu. Przesuwając wskazówki o jedną godzinę do przodu wydłuża się nam dzień - po prostu dłużej jest widno. Chociaż tej nocy śpimy o godzinę krócej, to dzień mamy w ten sposób o godzinę dłuższy. Do czasu zimowego powrócimy dopiero 26 października.
Uważa się, że odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu powoduje sprawniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Przeprowadzono wiele badań dotyczących skutków zmiany czasu. Zwolennicy twierdzą, że ma ona zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną i może przyczyniać się do poprawy zdrowia dzieci, które mogą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.
Zmiana czasu z zimowego na letni wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie. Dłuższy czas przebywania na słońcu pobudza wytwarzanie krwinek w organizmie człowieka. Przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu niesie ze sobą także skutki negatywne, a mianowicie może zwiększyć ryzyko zawału serca. Oprócz tego, zmiana czasu powoduje zakłócenia wewnętrznego zegara biologicznego człowieka, a szczególnie odczuwamy tego skutki właśnie wiosną.
Napisz komentarz
Komentarze