Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Uporządkowali dwa cmentarze wojenne w Ropicy Górnej

Podziel się
Oceń

Charakterystycznym elementem krajobrazu powiatu gorlickiego, wpisanym już na trwałe w jego przestrzeń, są liczne cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Na terenie dzisiejszego powiatu gorlickiego znajduje się blisko 100 cmentarzy.
Większość z nich to nie tylko żołnierskie nekropolie, ale prawdziwe dzieła sztuki. Na terenie gminy Sękowa znajduje się ich aż 25 cmentarzy wojskowych z I wojny światowej, które należą do dwóch okręgów cmentarnych: okręg I Żmigród i okręg III Gorlice. Trafiły one pod opiekę miejscowych stowarzyszeń, szkół, jednostek OSP, leśników, kół łowieckich i nawet policjantów z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, którzy opiekują się cmentarzami w Ropicy Górnej. Trafili tutaj jako miłośnicy turystyki i cmentarzy wojennych kilka lat temu.

- Od ponad roku opiekujemy się cmentarzem wojennym nr 77, a od piątku ubiegłego tygodnia zaopiekowaliśmy się także drugim cmentarzem w tej wiosce o numerze 68.– wyjaśnia nam nadkomisarz Jacek Witas, prezes koła klubu Górskiego Orły PTTK Oddział Mazowsze Koło nr 8
Wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch w związku ze 100-leciem bitwy pod Gorlicami szukała chętnych do opieki nad wszystkimi cmentarzami w gminie Sękowa. Policjanci sami zaoferowali taką pomoc i wywiązują się z tego zadania znakomicie. Już w czwartkowe popołudnie na cmentarzu wojennym nr 77 w Ropicy Górnej grupa członków Klubu Górskiego Orły PTTK Oddział Mazowsze Koło nr 8, które działa przy wymienionej Komendzie Stołecznej Policji ostro pracowała przy koszeniu trawy i sprzątaniu cmentarza. To była kolejna akcja naszych wyjątkowych strażników pamięci.

- W tym roku są z nami nawet policjanci z rejonu Gdańska i funkcjonariusze Straży Granicznej. Jesteśmy bardzo miło przyjmowani przez mieszkańców Ropicy Górnej z panią sołtys Katarzyną Tokarz na czele. To bardzo gościnni ludzie i już myślimy o kolejnym przyjeździe. Pojawimy się na nich ponownie we wrześniu. Wówczas to wspólnie z gminą oraz sołectwem Ropicy Górnej chcemy spotkać się z wszystkimi opiekunami cmentarzy wojennych w gminie Sękowa, ale wcześniej je wspólnie posprzątamy – mówi nadkomisarz Witas.

Wraz z prezesem koła przez trzy dni przy cmentarzu pracowali: podinspektor Witold Kielak, nadkomisarz Piotr Spłocharski, pan Zenon Skrzypczak, asp.szt. Małgorzata Kujawska, st.post Katarzyna Kowalczyk, asp.szt. Roman Roszyk, komisarz Urszula Piotrowska oraz kpt. Agnieszka Hildebrand – Kiełpikowksa, kpt Krzysztof Kraszewski z Straży Granicznej. Dzielnie przy tej akcji wspierała ich Katarzyna Tokarz, sołtyska Ropicy Górnej.

Cmentarz nr 77 projektował Hans Mayr, czego widomym znakiem był typowy dla niego drewniany krzyż z daszkiem, stojący w występie muru z przodu cmentarza i akcentujący jego obecność już z oddali - dziś nieistniejący, ale dzięki członkom koła jest już odtwarzany. Na cmentarzu tym pochowano 215 żołnierzy armii austriackiej, 31 niemieckiej i 162 rosyjskiej. Z występu, w którym stał krzyż, roztacza się piękna panorama doliny Sękówki zamknięta wałem Brusów, Huszczy i Obocza. Na cmentarz najłatwiej trafić kierując się znakami szlaku czarno-białego biegnącymi od drogi w Ropicy. W pobliżu tego miejsca znajduje się ciekawa drewniana cerkiew z 1819 r.

Natomiast na drugim cmentarzu wojennym nr 68, który również został wysprzątany, spoczywa 57 Austriaków i 54 Rosjan.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin 10.06.2016 15:46
Brawo! Bardzo fajna inicjatywa ;)

Joanna 09.06.2016 18:33
Bardzo cieszę się że ktoś kontynuuje pracę stowarzyszenia Crux Galiciae. Oczyszczaliśmy ten cmentarz dwukrotnie, w 2006 i 2011 roku, ale przyroda nie odpuszcza i po kilku latach na pewno ochotnicy bardzo się napracowali :-) pozdrawiam :-)

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel