Weronika Tokarz i Tomasz Kuryło z kl. III Technikum zostali laureatami konkursu „Nadzieja umiera ostatnia”– losy Żydów w wymiarze regionalnym w czasie II wojny światowej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego w kategorii pracy pisemnej. Organizatorem konkursu „Nadzieja umiera ostatnia” było Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Konkurs ten został włączony do Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej.
Konkursy przedmiotowe, organizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów ZSCKR w Bystrej. Szkoła może poszczycić się laureatami i finalistami konkursów na szczeblach wojewódzkich i ogólnopolskich w kategorii prac historycznych, literackich i plastycznych.
Ideą przewodnią konkursu "Nadzieja umiera ostatnia"było kształtowanie postaw tolerancji młodego pokolenia oraz zapoznanie uczniów z historią i życiem ludności żydowskiej na terenie Małopolski w XX wieku. Uzmysłowiło istnienie stereotypów dotyczących współistnienia Polaków i Żydów, wskazało w jaki sposób uprzedzenia utrudniają relacje polsko – żydowskie. Tego typu konkursy mają także na celu kształtowanie wrażliwości młodych ludzi na zagadnienia różnorodności dziedzictwa kulturowego oraz szacunku wobec świadków historii. Konkurs „Nadzieja umiera ostatnia" – losy Żydów w wymiarze regionalnym w czasie II wojny światowej – miał za zadanie opracowanie prezentacji lub napisanie pracy literackiej na jeden z trzech tematów:
1. Czy uważasz, że słowa Haliny Birenbaum „Nadzieja umiera ostatnia" można utożsamić z losami ocalonych Żydów. Przedstaw znane Ci z lokalnej historii przykłady.
2. Dobre sąsiedztwo czy przymusowe współistnienie. Stosunki polsko – żydowskie w Twoim regionie w XIX i XX wieku
3. Regionalny wymiar holocaustu na podstawie losów wybranych postaci.
Praca Weroniki Tokarz dotyczyła trzeciego tematu pt.,, Regionalny wymiar holocaustu na podstawie losów wybranych postaci” zajmując II miejsce, a Tomek Kuryło skupił się na drugim temacie „Dobre sąsiedztwo czy przymusowe współistnienie. Stosunki polsko – żydowskie w Twoim regionie w XX wieku ” zdobywając miejsce III.
Wysokie lokaty w konkursie potwierdzają dojrzałe i twórcze podejście do tematu pogłębione o refleksje nad życiem i poświęceniem i postawą człowieczeństwa w trakcie wojny. Wśród nadesłanych prac tylko 3 zakwalifikowały się na liście laureatów w kategorii prac pisemnych. Prace powstały pod kierunkiem nauczyciela historii pani mgr Marty Piecuch.
ZSCKR w Bystrej jako jedyna szkoła z powiatu gorlickiego i nowosądeckiego została wyróżniona w kategorii prac pisemnych.
materiał nadesłany
Napisz komentarz
Komentarze