Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

W chatce Margot słychać „turkot” szycia

Podziel się
Oceń

Blogerka i rękodzielniczka, szyje lalki szmacianki, pluszowe zwierzaki, narzuty, poduszki, a nawet… namioty. W jej domu maszyna nigdy nie odpoczywa.

 

Nie, nie szyłam od dziecka – zaprzecza Małgosia Smyka, tytułowa Margot. I dopowiada: Początek mojej przygody z szyciem jest raczej dość traumatyczny, bo wiąże się z niespodziewanym zwolnieniem z ukochanej pracy, w jasielskiej bibliotece.

Po kilku dniach bezczynnego siedzenia w domu, mama Małgosi postanowiła zmotywować córkę do działania i kupiła jej… maszynę do szycia. Taką najprostszą, którą nadal można czasami kupić w jednym z supermarketów.

Od razu rzuciłam się na głęboką wodę, bo zabrałam się za szycie królika tilda, czyli takiej maskotki-szmacianki z długimi uszami – wspomina. I zaraz dodaje: Oczywiście, że nie wyszedł idealny, ale potem był kolejny i kolejny, aż wreszcie byłam zadowolona z efektu.

Kilka tygodni później okazało się, że w Gorlicach organizowany jest kurs szycia, co prawda szycia ubrań, ale Małgosi chodziło o to, żeby nauczyć się obsługiwać maszynę i w pełni wykorzystywać jej potencjał.

Ubrań nie zaczęłam szyć, chociaż nie miałabym z tym większych problemów, ale różnica pomiędzy tym, jak szyłam przed kursem, a jak po nim, była, delikatnie mówiąc, zauważalna – mówi ze śmiechem.

Już w czasie zajęć do głowy przyszedł pomysł bloga, na którym mogłaby dzielić się swoimi pomysłami, inspirować innych. Zaczęło się poszukiwanie nazwy…

Chciałam, żeby była związana ze mną i z Beskidem Niskim i tak powstała „Chatka Margot” – mówi.

Blog działa od 2010 roku, od tego czasu pojawiło się kilkaset wpisów, nie tylko pokazujących produkty, które powstały pod szyldem „Chatki Margot”, ale również takich związanych z aktualnymi trendami w dekorowaniu wnętrz, naturalnymi kosmetykami czy przepisami na wegańskie i wegetariańskie przysmaki.

Blog zmieniał się z roku na rok, tak jak zmieniały się upodobania ludzi, z którymi współpracowałam. Pojedyncze produkty zostały zastąpione seriami – opowiada Małgosia Smyka.

Margot z uśmiechem mówi, że kiedy szyła swojego pierwszego królika nie przypuszczała, że kilka lat później będzie pracowała nad patchworkowymi narzutami czy namiotami tipi, w których mieści się kilkoro przedszkolaków.

W międzyczasie jedna prosta maszyna została zastąpiona kilkoma profesjonalnymi. Jedne służą to precyzyjnego szycia, inne świetnie sprawdzają się w pracy z ogromnymi patchworkami. Wszystko jest projektowane z największą precyzją, personalizowane, pakowane…

W jej domowej pracowni wszystko ma swoje miejsce, a od liczby kolorowych rolek z materiałami czy nićmi można dostać zawrotu głowy. Nawet wśród kilku jednocześnie „szyjących się” rzeczy panuje ład i porządek. Tu nie ma mowy o pomyłkach – jeśli ma być złota nitka, to na pewno nie pojawi się srebrna.

A Margot? Zaczęła właśnie nowy, lepszy rozdział. Nie książki, a życia. Chociaż dobrą książkę też potrafi polecić, a do niej ręcznie szytą zakładkę z ulubionym cytatem.

Najbardziej cieszę się, że gorliczanie coraz częściej wybierają ręcznie robioną lakę szmaciankę, zamiast tej plastikowej, że w swoich domach stawiają na dekoracje unikalne, ponadczasowe, trwałe  – mówi na zakończenie.

https://chatkamargot.blogspot.com


Napisz komentarz

Komentarze

basia 25.01.2017 16:10
Małgosię poznałam 3 lata temu,dziewczyna z pasją,można z nią porozmawiać i zamówić coś nietuzinkowego.Polecam Chatkę Margot

Krakus 24.01.2017 15:15
Okazuje się że biznes można łatwo zrobić i można zauważyć w Krakowie kim są te menele i niedorajdy życiowi z Gorlic. Nawet Prezesami wielkich firm.

xxx 23.01.2017 19:53
Zanikają wszystkie zakłady usługowe tak jak zanikli naprawy parasoli, rymarze, szewce, krawce i tpd.

mieszkaniec 23.01.2017 19:47
Usługi w Gorlicach upadają no bo ile zostało krawcowych w Gorlicach?! dwie?

Zawodzie 23.01.2017 19:13
Najlepsza krawcowa to jest przy ulicy Kościuszki.

Pat 23.01.2017 17:13
Wspaniała i uzdolniona kobieta! :-)

Gorlice. 23.01.2017 15:10
Lepszy własny biznes i kiedyś Emerytura. A nie udawanie dziada bezrobotnego dla 500+.

Radca Prawny. 23.01.2017 14:50
Każdy ucieka do Krakowa bo każdy gdy chce i coś słabo umie to zrobi biznes. Najpierw próbuje w gminie i jest wyśmiewany. Przechodzi do Powiatu i zdobywa doświadczenie. A Firmę otwiera w Województwie i zostaje biznesmenem.

klientka 23.01.2017 14:43
Podziwiam pomysłu. Mi krawcowa ogólnie kojarzy się jako stara babka ponad 70 letnia plotkara i sklerotyczka która nie pamięta swoich wad ale obgadać człowieka musi.

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: 100% gorliczaninTreść komentarza: Najlepiej problem odsunąć od siebie i oskarżyć poprzedniego burmistrza! A co Pan zrobił w czasie swoich kadencji w tym temacie? Podpowiem Panu...NIC !!!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 09:21Źródło komentarza: Na gorlickim Rynku nie będzie lipy – dosłownieAutor komentarza: WojTreść komentarza: W komentarzach jak zwykle mowa miłości. Lekcje religii pomagają rodzicom w religijnym wychowaniu dzieci. Dotyczy to na tych samych zasadach wiernych chrześcijan, muzułmanów i starozakonnych. Zmniejszenie liczby lekcji nie służy żadnej oszczędności, tylko przesunięciu pieniędzy do "aktywistów". Aktywiści za darmo nie robią.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 09:04Źródło komentarza: Mniej godzin religii w szkołach. Rodzice wyrażają sprzeciw, rada miejska reagujeAutor komentarza: TTreść komentarza: System nawadniający, tak jak wszędzie na południe od Polski i w wielkich miastach. Nawet rozebranie płyt i zwiększenie powierzchni ziemi zdolnej do wchłaniania wody obecnie nie gwarantuje przetrwania zieleni, ze względu na długotrwałe susze.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:47Źródło komentarza: Na gorlickim Rynku nie będzie lipy – dosłownieAutor komentarza: TTreść komentarza: Szkoła ma służyć ludziom, do tego jest powołana i to ludzie ją utrzymują. Jeżeli wygodniej jest zrobić religię w szkole, to tam powinna być.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Mniej godzin religii w szkołach. Rodzice wyrażają sprzeciw, rada miejska reaguje
Reklama