Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w razie problemów finansowych zawsze warto negocjować z bankiem. Jeśli spodziewasz się, że na twoim koncie nie będzie w dniu zapłaty kolejnej raty potrzebnych środków, sam skontaktuj się z przedstawicielem banku i przedstaw mu dokładnie swoją sytuację. Możliwe, że uda się przełożyć termin spłaty na inny dzień albo rozłożyć kredyt na mniejsze raty.
Jeżeli nie uda się zawrzeć porozumienia z bankiem, trzeba liczyć się z rozpoczęciem postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z Prawem bankowym, podczas podpisywania umowy o kredyt należy także podpisać oświadczenie o zgodzie na ewentualne poddanie się egzekucji. Jak bank może dochodzić swoich praw?
W przypadku kredytów hipotecznych bank przede wszystkim będzie chciał uzyskać należne mu środki z hipoteki. Hipotekę wpisuje się w IV dziale księgi wieczystej. Co to oznacza? Bank nie jest właścicielem nieruchomości, ale w sytuacji, gdy kredytobiorca nie spłaca swoich zobowiązań w terminie, bank może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, zachowując pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi właściciela danej nieruchomości. Kompleksowa oferta produktów finansowych dostępna na stronie Internetowy Portfel. Co więcej, klient odpowiada przed bankiem nie tylko nieruchomością obciążoną hipoteką, ale także innymi posiadanymi nieruchomościami.
Jeżeli kredytobiorca nie płaci rat w terminie, bank ma prawo wypowiedzieć mu umowę o kredyt i wystąpić o nadanie bankowego tytułu egzekucyjnego. Jeśli kredytobiorca nie ureguluje długu, bank może wystąpić o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. W takiej sytuacji swoje działania zaczyna komornik.
Tak jak pisano, za długi hipoteczne kredytobiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Zatem bank zająć może nie tylko mieszkanie, na który został wzięty kredyt, ale także inne dobra. Najczęściej komornik organizuje licytację kredytowanej nieruchomości. Procedura ta trwa dość długo. Jeśli na drodze dwóch kolejnych licytacji nie uda się sprzedać mieszkania (domu), bank przejmuje przedmiot zabezpieczenia.
Konsekwencje za niespłacanie kredytu hipotecznego jak widać są poważne. Warto pamiętać, że nawet po wszczęciu procedury komorniczej można postarać się wstrzymać egzekucję. W tym celu należy złożyć wierzycielowi propozycję ugody – w zamian za spłatę zadłużenia wierzyciel może zawiesić albo umorzyć egzekucję.
Jak pokazuje praktyka, banki zaczynają upominać klientów już po dwóch niezapłaconych ratach. Są i takie banki, które dzwonią do swoich klientów już przy kilkudniowym opóźnieniu. Jednak ze wszczęciem poważniejszych procedur (wypowiedzenie umowy, uzyskanie bankowego tytułu egzekucyjnego, oddanie sprawy w ręce komornika) czekają znacznie dłużej.
Napisz komentarz
Komentarze