Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Dobry uczynek, za który trzeba słono zapłacić

Podziel się
Oceń

Podróżujący autobusami często proszą kierowców o uprzejmość zatrzymania się na przystankach, w których zwykle tego nie robią. Kierowcy zgadzają się mniej lub bardziej chętnie, czasem jednak stanowczo odmawiają – dlaczego?

 

Zła wola przewożącego, pośpiech, a może brak możliwości? Prawo.

Podróżni przyzwyczaili się do pewnej wygody i tego, że płacąc za bilet mają prawo więcej wymagać. Zatrzymanie się autobusu w dowolnie wybranym miejscu nie zalicza się jednak do tej kategorii spraw, których można się domagać prośbą lub groźbą. Wsiadanie i wysiadanie możliwe jest tylko w wyznaczonych miejscach. Nie ma przy tym znaczenia trasa – lokalna czy dalsza – na każdej z nich przewoźnicy deklarują wybrane przez siebie przystanki, z których mają prawo zabierać podróżnych i wysadzać ich tam. Podany do publicznej wiadomości rozkład, który dodatkowo musi widnieć na danym przystanku powoduje, że kontrola prawidłowości przewozów jest bardzo łatwa.

Brzmi jak oczywistość, której nie trzeba tłumaczyć.

Prośby do kierowców o złamanie przepisów pojawiają się często i traktowane jako coś normalnego.

Prawdopodobnie nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że za złamanie prawa grożą wysokie kary, a kontrole ruchu drogowego nie są rzadkie. Kontrola tego typu odbywa się czasem na drogach naszego powiatu i ma za zadanie wychwycenie tych przewoźników, którzy postępują niezgodnie z zasadami.

Zgodnie z przepisami nie wolno zatrzymywać się:
- przy przystankach na których nie zamieszczono informacji o ich rozkładzie jazdy (dni, godziny kursowania)
- korzystania z przystanków w sposób niezgodny z przepisami (np. dodatkowe przewozy poza dniami i godzinami określonymi w rozkładzie)
- wysadzania i zabierania podróżnych spoza przeznaczonych do tego miejsc.

Wyjątkiem są sytuacje szczególne: gdy stan pasażera zagraża innym lub jemu samemu, gdy dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia pasażerów. Mówimy jednak wtedy o odstąpieniu od umowy przewozu w czasie podróży i tylko wtedy kierowy nie będzie groziła kara za złamanie przepisów.
Ważne jest tu jednak zastrzeżenie, że sam fakt bycia osobą starszą, niepełnosprawną, opiekującą się małym dzieckiem lub w ciąży nie usprawiedliwia wysadzania tej osoby poza wyznaczonymi miejscami. Fakt, że dla osób takich byłoby to wygodne i ułatwiło dalszą drogę nie może być traktowany jako podstawa wspomnianego odstąpienia.

„Przecież to pana nic nie kosztuje, zatrzymać się” – argumentuje podróżny.
„Dokładnie 3000 złotych” – może odpowiedzieć, zgodnie z prawdą, kierowca.

Nie ma przeszkód prawnych by przewoźnicy reagowali na sytuację zmian w dynamice ruchu pasażerskiego i występowali o zmiany w zakresie zezwolenia, na podstawie którego wykonują kursy. Bez takiej regulacji przejazdu kierowca, wyświadczając nam uprzejmość naraża się na wysoką karę pieniężną, a nawet odebranie zezwolenia na przewozy! Może też narazić się na konsekwencje służbowe.
Kierowcy doskonale rozumieją pasażerów, jednak fakt, że nawet w Gorlicach kontrole tego typu miały już miejsce, a życzliwi kierowcy musieli uiścić wspomnianą kwotę. Podróżując powinniśmy rozumieć, jak nasza niewinna na pozór prośba może skomplikować życie kierowcy.

 foto: pixabay

informacje za: 

Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe


Napisz komentarz
Komentarze
Juan 18.09.2017 08:39
Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania wody.Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i są pisane chyba dla samego pisania. Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego.I to mnie niezmiernie cieszy. Pozdrawiam autora i czekam na więcej

Janina 19.03.2017 14:28
Każdy autobus powinien zatrzymywać się na Zawodziu skoro jedzie od dworca np do Zakopanego.

eeee 18.03.2017 10:39
Doszło by do tego ze co 5 m musiałby się zatrzymywać bo temu pasuje tu tamtem 20m dalej mieszka i po co isc jak mozna poprosić kierowce żeby jeszcze raz zatrzymał a jakby kogos samochod potracił to kierowca ma zmoczoną d.......

GOŚĆ 18.03.2017 08:10
Z tekstu wynika że Libropol nie może zatrzymywać się na przystankach bo na żadnym nie ma nawet informacji że taki przewoźnik jeździ. hehe

smooth 17.03.2017 16:04
no jak Ci słabo to jest problem ale wiadomo o co chodzi: panie, weź sie pan zatrzymaj, ja mam ciężkie siatki! sam byłem swiadkiem jak kierowca tłumaczył jakiejs babci, ze sie zatrzyma, ale bedzie go to kosztowało. nic - co pan gadasz, zawsze mi sie tu zatrzymywali, to co pan zdziwia.

Kierowca 17.03.2017 14:06
Też nie wiadomo jaki Inspektor jedzie w Autobusie.

xxx 17.03.2017 13:52
Jak każdy zna przepisy to nie ma problemu.Ja słyszałem jak klient chciał wysiadać na Autostradzie oczywiście był pijany i agresywny dlatego była potrzebna policja.

Prawnik 17.03.2017 13:50
A jak komuś zrobi się słabo to kierowca powinien zatrzymać autokar.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”