Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- jakie prezenty bez problemu nadasz w przesyłce kurierskiej,
- jakich przedmiotów zdecydowanie nie powinieneś wysyłać kurierem,
- kiedy nadać paczkę, by dotarła na komunię.
Co podarować dziecku, czyli popularne prezenty na komunię
Każde dziecko, w zależności od hobby i upodobań, marzy o innym prezencie, ale jest też kilka upominków na tyle uniwersalnych, że ucieszą każdego młodego człowieka. Wśród najpopularniejszych prezentów komunijnych znajdują się:
- sprzęt elektroniczny (laptop, komputer, konsola do gier, smartfon),
- biżuteria (kolczyki, wisiorki, pierścionki),
- zegarki (zarówno tradycyjne, jak i smartwatche),
- rower, hulajnoga (zwykłe lub elektryczne),
- pieniądze.
Zapomnij o wysyłce biżuterii i pieniędzy, czyli czego nie można wysłać w paczce kurierskiej?
Wśród wyżej wymienionych przedmiotów znajdują się takie, które są umieszczone na liście przedmiotów zakazanych u większości przewoźników. Oznacza to, że nie można ich wysłać ani standardową, ani niestandardową przesyłką kurierską, a niestosowanie się do tego zakazu może skutkować karą grzywny finansowej oraz odesłaniem paczki do nadawcy na jego koszt. Dlatego warto pamiętać, że chcąc wysłać dziecku na komunię prezent kurierem, nie wysyłać w paczce ani biżuterii, ani zegarków. Ich przewiezienia nie podejmie się żaden przewoźnik (wyjątkiem jest firma kurierska FedEx, która jednak pozwala na wysyłkę tylko sztucznej biżuterii).
Podobnie jest z pieniędzmi – również one, niezależnie od formy (gotówka, czeki, karty płatnicze i kredytowe, obligacje, zbywalne papiery wartościowe, obce waluty), nie mogą być wysyłane kurierem, bo znajdują się na liście towarów zakazanych. Pieniądze są bardzo często wybieranym prezentem komunijnym (jest to tak naprawdę najłatwiejszy i zawsze trafiony prezent, bo dziecko samo będzie mogło zdecydować, na co je spożytkować), jednak jeśli chcesz przekazać je dziecku, to powinieneś zdecydować się na wybranie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego, a nie przesyłkę kurierską.
Laptop, konsola – nadaj je kurierem, ale pamiętaj o odpowiednim zapakowaniu!
Na szczęście przedmioty takie jak rower czy sprzęt elektroniczny nie są objęte zakazem wysyłki kurierskiej. Oznacza to, że bez problemu zamówisz kuriera, który dostarczy je do młodego adresata w dniu jego święta. Trzeba jednak pamiętać o kilku sprawach: przede wszystkim odpowiednim zapakowaniu przesyłki. Jak łatwo się domyślić sprzęt elektroniczny może łatwo ulec uszkodzeniu podczas transportu. Właśnie dlatego trzeba „pancernie” go zapakować i zadbać o to, aby bezpiecznie dotarł do celu.
Komputer, laptop i konsolę najlepiej wysyłać w oryginalnym opakowaniu (upewnij się zawczasu, czy rachunek nie został w środku!). Posiada ono najczęściej odpowiednie zabezpieczenia (np. wypełnienie styropianowe, które zapobiegnie obiciu się rogów urządzenia). Oryginalny karton z konsolą lub laptopem włóż do większego kartonowego opakowania, a wolne miejsce wypełnij wypełniaczami (pomięte gazety, stryropianowe chrupki, woreczki z powietrzem itp.), żeby pudełko nie przemieszczało się podczas transportu wewnątrz większego kartonu. Pamiętaj, że nawet jeśli prostokątna paczka z laptopem lub konsolą mieści się w wymiarach standardowej przesyłki, to dla dodatkowego bezpieczeństwa warto nakleić na nią naklejki „Ostrożnie!”, „Uwaga, szkło!” lub „Góra/Dół”. Umieszczenie takich haseł na paczce sprawi, że będziemy musieli ją wysłać jako przesyłkę niestandardową. Ale będziemy mieć pewność, że w sortowni będzie ona sortowana ręcznie, a kurierzy podczas procesu doręczenia będą się z nią obchodzili z należytą ostrożnością.
.jpg)
Jak bezpiecznie zapakować rower?
Innym przypadkiem jest wysyłka roweru. Mając na względzie spore gabaryty i nieregularne kształty najczęściej wysyła się rower w formie rozkręconej w dużym kartonie. Należy więc zdemontować pedały, koła (a przynajmniej przednie, jeśli tylne mieści się w kartonie bez odkręcania), siodełko (wyjąć lub maksymalnie obniżyć), poluzować kierownicę, żeby leżała równolegle do ramy, przez co zajmie mniej miejsca. Warto zabezpieczyć łańcuch, przerzutki, hamulce, a także opony (spuść z nich powietrze, żeby nie zostały przez przypadek przebite). Zdemontuj małe elementy (np. lampy), zbierz wszystkie śrubki w jednym zamkniętym szczelnie opakowaniu (możesz zapisać, ile ich jest, by odbiorca miał pewność, że żadnej nie brakuje). Odczepione elementy owiń kartonem lub folią stretch, dzięki czemu nie poobijają się w czasie transportu. Wolne miejsce w opakowaniu wypełnij torebkami z powietrzem, zmiętymi gazetami lub folią bąbelkową, żeby nie przemieszczały się w czasie dostawy i nawzajem o siebie nie obijały. Po spakowaniu roweru cały karton możesz dodatkowo zabezpieczyć owijając go folią strech i nadając jako przesyłkę niestandardową.
Kiedy nadać paczkę, żeby dotarła w dniu Pierwszej Komunii?
Większość firm kurierskich dostarcza przesyłki w ciągu 24 godzin od ich nadania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że początek maja (gdy zwykle odbywają się Komunie Święte) może być czasem zwiększonej aktywności kurierów. Pamiętaj, że osób, które mogą nie dotrzeć na komunię chrześniaka, brata lub kuzyna może być w całej Polsce naprawdę dużo i prawdopodobnie wszystkie zdecydują się nadać swój prezent kurierem. Dlatego niekiedy (podobnie jak w okresie Walentynek czy Świąt Bożego Narodzenia) ze względu na wzmożony ruch i więcej niż zwykle paczek, mogą zdarzyć się pewne opóźnienia w realizacji dostaw. Dlatego też nie czekaj do ostatniej chwili, zamów kuriera i nadaj przesyłkę z odpowiednim wyprzedzeniem! Lepiej, żeby prezent dotarł do dziecka dzień wcześniej, niż dzień później!
Wyślij prezent komunijny z serwisem epaka.pl!
Wybrałeś odpowiedni prezent dla dziecka na Pierwszą Komunię Świętą, a po przeczytaniu naszego artykułu wiesz, że bez problemu możesz go wysłać w paczce kurierskiej. Na co więc czekasz? Wejdź na stronę epaka.pl i wypełnij zlecenie nadania paczki. W kilku prostych krokach uda ci się wysłać prezent i będziesz mieć pewność, że dotrze on do adresata na czas. W pierwszej kolejności podaj wymiary i wagę przesyłki, a następnie wybierz kuriera, którego oferta najbardziej ci odpowiada. Do wyboru masz między innymi przewoźników takich jak kurier InPost, FedEx, DHL czy GLS. System sam podpowie ci z usług, której firmy kurierskiej możesz skorzystać, gdy tylko uzupełnisz dane w formularzu zlecenia wysyłki. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie zaplanować nadanie i właściwie zapakować paczkę, mając na uwadze bezpieczeństwo delikatnych elementów, które mogą znaleźć się w środku!
Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze