Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Cmentarze I Wojny Światowej na fotografiach Andrzeja Piecucha [FOTO]

Podziel się
Oceń

W Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Piecucha, poświęconej cmentarzom wojennym z okresu I wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło pasjonatów historii, lokalnych działaczy oraz miłośników fotografii, którzy mieli okazję zobaczyć unikalne kadry dokumentujące nie tylko cmentarze ziemi gorlickiej, ale także miejsca pamięci rozsiane po Europie.
zdjęcie przedstawia dwie kobiety i mężczyznę
Wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Piecucha

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Andrzej Piecuch, otwierając wystawę, podkreślił, że jego fotografie dokumentują cmentarze w Gorlicach oraz w okolicznych miejscowościach. Szczególną uwagę zwrócił na groby gorliczan oraz żołnierzy, którzy walczyli w bitwach toczonych na tych terenach.

Zaznaczył, że na wielu mogiłach trudno jednoznacznie określić, kto spoczywa – żołnierze różnych formacji przeplatali się w starciach, walcząc często brat przeciwko bratu.

Na wystawie znalazły się również fotografie cmentarzy z Dolomitów i Włoch, gdzie polscy żołnierze walczyli i ginęli. Jak zauważył, ta część ekspozycji miała wzbogacić narrację o losach Polaków, którzy w wyniku burzliwej historii Europy znajdowali się po różnych stronach konfliktu.

Wystawa zwraca także uwagę na działania renowacyjne cmentarzy wojennych, które przez dekady popadały w zapomnienie. Andrzej Piecuch przypomniał o pracach prowadzonych w Łużnej na Pustkach, gdzie zniszczony niegdyś cmentarz został przywrócony do dawnej świetności. Podkreślił także rolę lokalnych społeczników i organizacji, takich jak Klub Orły oraz grupy wolontariuszy, którzy własnym wysiłkiem dbają o te miejsca pamięci.

Na szczególną uwagę zasługuje akcja sprzątania i odnawiania cmentarzy organizowana przez mieszkańców i pasjonatów historii. Jak przypomniano, część prac była finansowana z prywatnych środków, a jednym z przykładów jest ufundowanie krzyża w Ropicy Górnej przez grupę działaczy z Warszawy.

Podczas wernisażu nie zabrakło refleksji nad tragicznym losem Polaków wcielanych do różnych armii. Andrzej Piecuch zwrócił uwagę na paradoks historii – na Monte Cassino, gdzie polska armia odniosła wielkie zwycięstwo, spoczywa zarówno 200 Ślązaków pochowanych na cmentarzu polskim, jak i 200 na cmentarzu niemieckim. To brutalna rzeczywistość, w której ojciec walczył przeciwko synowi, sąsiad przeciwko sąsiadowi – historia, która powtórzyła się także podczas II wojny światowej.

W trakcie wydarzenia wspomniano także o inicjatywach na rzecz zachowania pamięci o cmentarzach wojennych. W 2018 roku, z okazji stulecia odzyskania niepodległości, planowano kompleksowe wyznakowanie ścieżek prowadzących do cmentarzy oraz organizację wycieczek historycznych dla mieszkańców różnych miast Polski. Niestety, projekt nie otrzymał dofinansowania, przez co nie został zrealizowany w pełnym zakresie.

Z kolei na terenie Gminy Sękowa Wójt Małgorzata Małuch zaproponowała objęcie każdego cmentarza patronatem konkretnej organizacji lub instytucji. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem i obecnie wiele cmentarzy wojennych w powiecie gorlickim ma swoich opiekunów, którzy regularnie dbają o ich stan.

Wystawa Andrzeja Piecucha to bogaty zbiór artystycznych fotografii i świadectwo trudnej i często zapomnianej historii. To przypomnienie o ofierze tysięcy żołnierzy, którzy oddali życie na ziemi gorlickiej i poza jej granicami. To także apel o pielęgnowanie pamięci o miejscach, które choć ciche i zapomniane, stanowią istotny element dziedzictwa narodowego.

Wystawę fotografii można oglądać do 13 kwietnia w Muzeum PTTK w Gorlicach.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: 100% gorliczaninTreść komentarza: Najlepiej problem odsunąć od siebie i oskarżyć poprzedniego burmistrza! A co Pan zrobił w czasie swoich kadencji w tym temacie? Podpowiem Panu...NIC !!!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 09:21Źródło komentarza: Na gorlickim Rynku nie będzie lipy – dosłownieAutor komentarza: WojTreść komentarza: W komentarzach jak zwykle mowa miłości. Lekcje religii pomagają rodzicom w religijnym wychowaniu dzieci. Dotyczy to na tych samych zasadach wiernych chrześcijan, muzułmanów i starozakonnych. Zmniejszenie liczby lekcji nie służy żadnej oszczędności, tylko przesunięciu pieniędzy do "aktywistów". Aktywiści za darmo nie robią.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 09:04Źródło komentarza: Mniej godzin religii w szkołach. Rodzice wyrażają sprzeciw, rada miejska reagujeAutor komentarza: TTreść komentarza: System nawadniający, tak jak wszędzie na południe od Polski i w wielkich miastach. Nawet rozebranie płyt i zwiększenie powierzchni ziemi zdolnej do wchłaniania wody obecnie nie gwarantuje przetrwania zieleni, ze względu na długotrwałe susze.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:47Źródło komentarza: Na gorlickim Rynku nie będzie lipy – dosłownieAutor komentarza: TTreść komentarza: Szkoła ma służyć ludziom, do tego jest powołana i to ludzie ją utrzymują. Jeżeli wygodniej jest zrobić religię w szkole, to tam powinna być.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Mniej godzin religii w szkołach. Rodzice wyrażają sprzeciw, rada miejska reaguje
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego