Konkurs, zorganizowany przez kilka instytucji, min. policję, straż pożarną, Ligę Ochrony Przyrody, Nadleśnictwa Gorlice i Łosie, ARiMR oraz ZOPZ OSP miał na celu edukację młodzieży oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z tym nielegalnym procederem.
Był on skierowany głównie do dzieci i młodzieży szkolnej z powiatu gorlickiego. Organizatorzy pragnęli poprzez sztukę i twórcze zaangażowanie młodych ludzi wzmocnić ich świadomość ekologiczną oraz zrozumienie, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Prace konkursowe miały przedstawiać tematy związane z negatywnymi skutkami wypalania łąk, a także promować postawy proekologiczne.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, wpłynęło mnóstwo, które były oceniane przez komisję składającą się z przedstawicieli organizatorów wydarzenia. Prace oceniano pod kątem zgodności z tematyką konkursu, oryginalności, estetyki oraz przekazu edukacyjnego.
Wśród nagrodzonych prac znalazły się rysunki, plakaty oraz makiety, które w sposób twórczy i przekonujący przedstawiały zagrożenia związane z wypalaniem łąk oraz sposoby zapobiegania temu zjawisku.
Przyznano aż 9 wyróżnień i otrzymali je Gabriela Rówińska z ZSP w Libuszy, Nikola Sroka z SP w Biesnej, Milena Wszołek z SP w Bobowej, Aleksandra Trybus z SP w Klęczanach, Radek Król z SP w Jankowiej, Aleksandra Baran z SP w Wilczyskach, Zofia Marcisz z SP w Strzeszynie, Michał Janusz w ZSP w Mszance, Amelia Skrobot z SP w Łużnej.
Laureatką konkursu została Emilia Bartusik z kl. VI w MZS nr 6 w Gorlicach, druga nagroda przypadła Marlenie Grydze kl. VII z SP w Strzeszynie, trzeci na podium konkursu znalazł się Jan Berkowicz z kl. V MZS nr 5 w Gorlicach.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a ich prace zostaną wyeksponowane w siedzibie Komendy Powiatowej Policji.
Organizatorzy podkreślali, że dzięki takim inicjatywom już teraz udało się zmniejszyć liczbę przypadków wypalania łąk, które stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemów, zdrowia ludzkiego oraz bezpieczeństwa publicznego.
Konkurs plastyczny w Komendzie Powiatowej Policji w Gorlicach jest dowodem na to, że działania edukacyjne i artystyczne mogą skutecznie wpływać na świadomość społeczną i przyczyniać się do ochrony naszego wspólnego dziedzictwa naturalnego.
Napisz komentarz
Komentarze