Już od wielu lat na gorlickim Cmentarzu Komunalnym organizowana jest kwesta, w którą włączają się wolontariusze, mieszkańcy miasta, lokalni samorządowcy, a także wszyscy ci, którym na sercu leży historia Gorlic i obiektów stojących na straży pamięci o zmarłych i wybitnych mieszkańcach naszego miasta.
To właśnie oni stoją przy wejściu na cmentarz, nieraz wędrują wśród alejek, zachęcając do włączania się w zbiórkę służącą uzyskaniu wsparcia renowacji zabytkowych grobowców.
Każda kwesta na cmentarzu ma również wymiar edukacyjny. Podczas zbiórki wolontariusze przekazują informacje o historycznym znaczeniu cmentarza, o funkcji zachowania tych miejsc pamięci dla pokoleń. To także źródło informacji o konserwacji zabytków i znaczeniu rzemiosła kamieniarskiego.
Zbiórka na Cmentarzu Komunalnym w Gorlicach to wzięcie odpowiedzialności za wspólne lokalne dziedzictwo. Każda zebrana złotówka bywa krokiem w kierunku ratowania tych cennych świadectw przyszłości, które świadczą o naszej pamięci i zaangażowaniu w społeczność mieszkańców miasta.
Na zakończenie trzeba przypomnieć, że jest to inicjatywa zapoczątkowana w Polsce przez Jerzego Waldorfa, polskiego pisarza, publicysty, krytyka muzycznego i działacza społecznego. W 1974 roku Jerzy Waldorf założył społeczny komitet opieki na rzecz ochrony Starych Powązek.
Z jego inicjatywy corocznie odbywa się tam, zawsze 1 listopada, kwesta na ten cel prowadzona przez osoby kultury i mediów. W 1999 roku komitet został uhonorowany Nagrodą imienia profesora Aleksandra Gieysztora ufundowaną przez Fundację bankową im Leopolda Kronenberga za działania zmierzające do ratowania zabytkowych nagrobków. W latach 1988-1990, a także po 1990 roku Waldorf był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Przez wiele lat gorlickie kwesty wspierały akcje odbudowy i renowacji zabytkowych grobowców. To właśnie z tych środków wyremontowano m.in. grobowiec Płockich czy Łaszczów.
Możecie obejrzeć, jak teraz wyglądają te obiekty. Znajdziecie też tam rozmowę z Andrzejem Welcem, członkiem Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach.
Poniżej prezentujemy artykuły i galerie zdjęć dwóch spośród wielu obiektów, które udało się w ostatnich latach odnowić.
Napisz komentarz
Komentarze