Wieczorem na Słowacji stwierdzono trzęsienie ziemi o sile 5 stopni.
Pisaliśmy o tym w osobnym artykule.
Być może zaskoczyła Was wiadomość o trzęsieniu ziemi. Nie jest ono jednak wyjątkowo historycznym wydarzeniem. Nasza część Europy również jest aktywna sejsmicznie, lecz trzęsienia występują dość rzadko i nie są zbyt mocne.
Mieszkamy typowo w górach, które są młode, biorąc pod uwagę przeszłość geologiczną, w związku z czym raz na jakiś czas one występują. Pomijam tutaj oczywiście tzw. tąpnięcia, które są powiązane z górnictwem.
Ostatnie silniejsze trzęsienie ziemi miało miejsce w 2018 roku i najbardziej było odczuwalne w Krynicy-Zdrój oraz Muszynie, czyli w miejscowościach, które znajdują się w dość bliskiej odległości od Gorlic. Z kolei typowo w Beskidzie Niskim trzęsienie odnotowano w 1993 roku.
Gorlice. Prognoza pogody
Wracając jednak do pogody, wtorek u nas również będzie zimny, lecz będzie to ostatni tak chłodny dzień w tym tygodniu. W najbliższych godzinach dojdzie do większej zmiany pola barycznego nad Europą, co umożliwi ponowny napływ ciepłej masy powietrza do Polski, co bardziej odczujemy już we środę.
Temperatura maksymalna we wtorek osiągnie granice 12 stopni w północnej części powiatu, w południowej 10. Zachmurzenie w ciągu dnia będzie duże lub ewentualnie umiarkowane. Szansa na większe przejaśnienia będzie nieduża, lecz mogą się one pojawić.
Największe prawdopodobieństwo występowania deszczu przypadło na minioną noc z poniedziałku na wtorek. Ewentualne przejaśnienia miały też kluczowy wpływ na możliwy spadek minimalnej temperatury do poniżej granicy 0 podczas dzisiejszej nocy.
Wiatr w porywach będzie przeważnie słaby z południa.
Grafika:
- trzęsienie ziemi na Słowacji z 9 października i otrzymane raporty przez EMSC (Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne) o jego wystąpieniu
Napisz komentarz
Komentarze