Ile kilometrów pokonujecie w czasie swoich codziennych podróży?
Spacerujecie? Wybieracie hulajnogę, a może rower?
Wybór ekologicznego środka transportu to jednak tylko część wyzwania, które stoi przed uczestnikami ruchu drogowego. Niektórzy zmierzają do szkół, inni do przedszkoli, jeszcze inni przemieszczają się, by spotkać ukochaną osobę bądź podjąć upragnioną aktywność. Każdy z nas ma swój cel, ale by go osiągnąć, często najpierw konieczne jest bezpieczne przemieszczenie się z miejsca na miejsce.
A ruch drogowy pełen jest zagrożeń. Największym wyzwaniem w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni komunikacyjnej jest przekonanie wszystkich uczestników ruchu drogowego, ze tak naprawdę to my i tylko my – piesi i kierujący pojazdami – jesteśmy jedynymi i w pełni odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Stąd też pomysł na happening „Podnieś głowę! Warto żyć!”.
Właśnie to hasło pojawiło się 20 września przed wieloma przejściami dla pieszych, zlokalizowanymi w pobliżu gorlickich szkół podstawowych. podstawówkach.
Napisy własnoręcznie namalowali uczniowie miejskich zespołów szkół przy pomocy pracowników Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. - informuje Miasto Gorlice.
Celem tej konkretnej akcji było przypomnienie pieszym, w szczególności tym najmłodszym, że korzystanie z telefonu komórkowego w czasie przechodzenia przez przejście dla pieszych jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego, ale nade wszystko bardzo niebezpieczne! A przecież wystarczy oderwać wzrok od telefonu na kilka sekund, nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcami, by upewnić się o możliwości bezpiecznego pokonania tego krótkiego odcinka drogi. Teraz możemy to przećwiczyć, a już wkrótce będzie to podstawą bezpieczeństwa na drodze. Krótsze dni, jesienna szarówka i opady atmosferyczne potrafią poważnie utrudnić zadanie bezpiecznego pokonania drogi zarówno pieszym jak i kierowcom.
Uważamy na siebie i na wszystkich, których spotykamy na drodze.
Dziś (22 września) w podobną akcję zaangażują się uczniowie gorlickich szkół średnich.
Po akcji na długo pozostaną napisy, które wczytani w ekrany telefonów mogą zobaczyć kątem oka. To może być początkiem nowej, lepszej i mądrzejszej decyzji związanej z przekroczeniem ulicy bez patrzenia w telefon.
Jak co dzień, każdemu z Was życzymy bezpiecznej drogi do celu.
Napisz komentarz
Komentarze