Z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykają się opiekunki pracujące w Niemczech i jak sobie z nimi radzić? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Z czym się wiąże praca dla opiekunek w Niemczech?
Chociaż praca w opiece w kraju naszych zachodnich sąsiadów ma wiele zalet (poza oczywistym spełnieniem zawodowym trzeba wspomnieć o atrakcyjnym wynagrodzeniu i możliwości poprawienia umiejętności językowych), wiąże się z wieloma wyzwaniami. Do najczęstszych problemów możemy zaliczyć:
- kompetencje niedopasowane do oferty pracy – może to dotyczyć zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich oraz znajomości języka niemieckiego;
- problemy z aklimatyzacją i brak kontaktu z bliskimi – zwłaszcza praca w landach położonych na zachodzie Niemiec może być pod tym względem kłopotliwa;
- niedogadywanie się z seniorem – problemem może być ciężki charakter podopiecznego oraz nadmierne wykorzystywanie opiekunki;
- problemy natury formalnej – czyli nieodpowiednie dopilnowanie formalności związanych z umową i wyjazdem.
Jak widzisz, praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się z wieloma wyzwaniami i pułapkami. Jak zatem można sobie z nimi poradzić?
Jak sobie radzić z problemami w pracy jako opiekunka?
Z perspektywy opiekunki największym wyzwaniem zazwyczaj jest kwestia aklimatyzacji i brak możliwości spotkania z się z bliskimi i rodziną. Są to zresztą problemy, które trudno zażegnać, gdy jest się już na miejscu. W tym kontekście dla osób tęskniących za domem najlepszym rozwiązaniem wydaje się być szukanie zatrudnienia we wschodniej części Niemiec, w miastach położonych stosunkowo blisko Polski (np. w Berlinie czy Dreźnie).
Pod tym kątem warto też przeanalizować połączenia kolejowe czy tanie loty na linii Polska-Niemcy, które mogą pomóc w utrzymaniu częstszego kontaktu z bliskimi. Warto też upewnić się, czy zleceniodawca zapewnia połączenie internetowe, które umożliwi rozmowy z rodziną na czatach i wideo.
Tu dochodzimy do kolejnego punktu, który rozwiązuje wiele problemów: wybraniu odpowiedniej oferty i dokładnym czytaniu umowy. Umowa powinna określać zakres obowiązków, a co za tym idzie: opisywać, czego może od Ciebie wymagać senior i jaka powinna być Twoja znajomość języka obcego. Dzięki zapisom umowy wiesz, co jest od Ciebie wymagane jako od opiekunki i gdzie leżą granice, które odróżniają pracę od wykorzystywania.
Jeśli chodzi o trudności z dogadaniem się z podopiecznym – musisz wykazywać się empatią i zrozumieniem, ale również stanowczością.
Opieka nad osobami starszymi – oferty pracy Caring Personnel
Z czym jeszcze wiąże się opieka nad osobami starszymi? Oferty pracy są niestety różne i na opiekunki czyha także wiele pułapek formalnych. Dlatego polecamy korzystać z renomowanych organizacji pośredniczących, takich jak Caring Personnel.
Ta organizacja zajmuje się rekrutacją, ale też organizuje wszelkie kwestie formalne (ubezpieczenie i umowę) oraz transport. Oferty, które znajdziesz na stronie https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy, uwzględniają też pomoc koordynatora.
Napisz komentarz
Komentarze