Dotąd było tak, że po zdanym egzaminie teoretycznym, a następnie pomyślnym przejściu przez egzamin praktyczny wielu młodych kierowców wybuchało radością, a potem... potem zaczynał się czas niecierpliwego oczekiwania. Wszystko przez to, że nabycie uprawnień nie wystarczyło, by po prostu wsiąść za kółko i po zdanym egzaminie legalnie prowadzić wybrany pojazd. Trzeba było czekać na wyrobienie fizycznego blankietu prawa jazdy, który umożliwiał jazdę zgodną z prawem.
To się jednak zmienia!
Od poniedziałku (7 sierpnia 2023 r.) w całej Polsce rozpoczęła się procedura wdrażania usługi tymczasowego prawa jazdy. Jest to możliwość, która pojawiła się dzięki aplikacji mObywatel. Za pośrednictwem aplikacji, osoba, która zakończy pozytywnym wynikiem egzamin na prawo jazdy będzie mogła potwierdzić posiadane kwalifikacje na drodze elektronicznej.
Jak wyjaśnia na swojej stronie Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu:
Aplikacja potwierdzać będzie uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T.
Jak informował minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński:
Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś.
Ze względu na konieczność zachowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa, w czasie dokonywania tej zmiany nie wszyscy użytkownicy od razu znajdą w swojej aplikacji kluczowe informacje. Prawo jazdy w smartfonie będzie jednak bardzo szybko dostępne wszystkim zainteresowanym.
Jak będzie to działało?
Po pomyślnym zakończeniu państwowego egzaminu na prawo jazdy wybranej kategorii, system PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.) będzie przekazywał do CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców) zestaw danych o osobie, która uzyskała określone uprawnienia do kierowania pojazdem. Następnie sam egzaminator WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) będzie miał za zadanie uzupełnić wynik egzaminu w PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Nie będzie musiał przy tym czekać na zatwierdzenie protokołu. Dane z PKK zostaną niezwłocznie wysyłane do CEK i jednocześnie do odpowiedniego starosty. W CEK stworzone zostanie tymczasowe prawo jazdy kierowcy, a w aplikacji mObywatel pojawi się powiadomienie o możliwości pobrania nowego, cyfrowego dokumentu.
I już.
W systemie pojawi się też m.in. informacja o:
- zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,
- zakazie prowadzenia pojazdów,
- cofnięciu uprawnień,
- odmowie wydania prawa jazdy.
Wtedy Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy zostanie unieważnione i kierowcy nie będzie wolno poruszać się po drogach.
Źródło info: MORD Nowy Sącz
Napisz komentarz
Komentarze