Mowa o Wincentym Polu, polskim poecie, geografie, kawalerze Orderu Virtuti Militari. Jedna ze gorlickich szkół nosi imię tego Patrioty.
Happening, które państwo mogliście dziś zobaczyć, to efekt działań, jakie Gorlickie Centrum Kultury zrealizowało we wsparciu z Urzędem Miejskim w Gorlicach – mówi Dominika Tajak, zastępca dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury.
To wszystko dzieje się w ramach projektu Pieśń o ziemi naszej, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie, z programu Patriotyzm Jutra.
Dzieci ze 144 sztuk papierowych kartonów, które były przez nich zdobione przez 3 dni, utworzą kilka instalacji, najpierw cytat, potem herb Gorlic, a na samym końcu postać Wincentego Pola, którą będzie można podziwiać z wieży ratusza, a także ze wszystkich tarasów w Rynku.
Obraz będzie przedstawiał twarz Wincentego Pola, którego projekt dotyczy, a mało kto wie, że ten polski naukowiec związany był przed laty z Gorlicami.
Podczas prawie dwugodzinnego happeningu, dzieci pracując zespołowo, przetransportowały wszystkie materiały na płytę Rynku. Tu z prawie 150 pomalowanych kartonów, ułożonych w pewien konkretny sposób, zaczęły wyłaniać się obrazy i napisy.
Na Rynku pojawił się też Burmistrz Gorlic, Rafał Kukla, który dopingował dzieci w pracy i pomagał im w układaniu kartonów. Potem zaprosił wszystkich do wejścia na ratuszową wieżę, by stamtąd podziwiać efekty wytężonej pracy, która w piekącym słońcu wcale taka łatwa nie była.
Dzieciom towarzyszyli również prowadzący zajęcia i opiekunowie Magdalena Rak, Agata Musiał Janik, Arkadiusz Kapłon i Bartłomiej Kiełtyka, a także Tomasz Tajak.
Do samego końca dzieci nie wiedziały co tworzą – mówi nam Tomasz Tajak, jeden z animatorów wydarzenia.
Przez całe trzy dni wszyscy malowali różnego rodzaju kształty, kreski, kropki, które teraz dopiero, po złożeniu w określoną całość, dały efekt w postaci obrazu. Dzieci, wchodząc na wieżę Ratusza zobaczyły dopiero, to co razem stworzyły.
O projekcie pisaliśmy w osobnym artykule >>>Obok Łukasiewicza to jedna z najsłynniejszych osób związanych z Gorlicami
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
(1).jpg)
Napisz komentarz
Komentarze