Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wystawa poświęcona księdzu Gurgaczowi dostępna do końca kwietnia

Podziel się
Oceń

Jeśli poszukujecie miejsca na interesującą, wiosenną wycieczkę, być może zdecydujecie się na podróż do Nowego Sącza. Tam w Domu Gotyckim jeszcze do końca kwietnia dostepna jest wystawa poświęcona księdzu Władysławowi Gurgaczowi.
Wystawa poświęcona księdzu Gurgaczowi dostępna do końca kwietnia

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Ksiądz Gurgacz jest postacią, której poświęciliśmy artykuł w lutym 2015 roku >>>Władysław Gurgacz - gorlicki kapelan wyklęty

 

W Nowym Sączu jeszcze do końca kwietnia można oglądać wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Ekspozycja została w całości poświęcona kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców - ks. Władysławowi Gurgaczowi. Wystawa została przygotowana, by jej otwarcie uświetniło obchodzony na początku marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Na wystawie znajdziemy m.in. fotogramy i artefakty, które przypominają o życiu i działalności ks. Gurgacza, w szczególności zaś, jego działalności w podziemiu. Duchowy opiekun żołnierzy podziemia został zapamiętany m.in. dzięki zachowanym zdjęciom i dokumentom. Na wystawie znajdziemy także wiele artykułów propagandowych, które przekazywały w wykrzywiony sposób realizacji procesu, przed którym postawiono kapłana. W Domu Gotyckim poznacie także informacje o funkcjonariuszach krakowskiego i nowosądeckiego Urzędu Bezpieczeństwa, poprzez które jasny stanie się tragiczny los niezłomnego kapłana. 

Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku. Jako młody, 17-letni zaledwie chłopak wstąpił do nowicjatu u jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął już po wybuchu II Wojny Światowej, w 1942 roku. Działając jako szpitalny kapelan u sióstr służebniczek w Krynicy, związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Znany był tam pod pseudonimem W konspiracji posługiwał się pseudonimem „Sem” (od łacińskiego skrótu Servus Mariae – Sługa Marii). 

Za swoją działalność w podziemiu ks. Gurgacz został aresztowany w lipcu 1949 roku. dokonali tego funkcjonariusze komunistycznej bezpieki. Po pokazowym procesie księdza skazano na śmierć. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie 14 września 1949 r. w więzieniu na Montelupich w Krakowie. 
Szczątki kapłana ekshumowano w październiku 2018 r. w czasie prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.

Pamięć o kapłanie pozostaje żywa do dziś. Jednym z jej wyrazów było poświęcenie ks. Gurgaczowi jednej z tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. 

Trasę tę możecie przejść, a tu znajdziecie jej opis >>>Ekstremalna Droga Krzyżowa już 7. kwietnia - podejmiesz wyzwanie?

 

Źródło info: malopolska.pl, mat. własne

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024