Ksiądz Gurgacz jest postacią, której poświęciliśmy artykuł w lutym 2015 roku >>>Władysław Gurgacz - gorlicki kapelan wyklęty
W Nowym Sączu jeszcze do końca kwietnia można oglądać wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Ekspozycja została w całości poświęcona kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców - ks. Władysławowi Gurgaczowi. Wystawa została przygotowana, by jej otwarcie uświetniło obchodzony na początku marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na wystawie znajdziemy m.in. fotogramy i artefakty, które przypominają o życiu i działalności ks. Gurgacza, w szczególności zaś, jego działalności w podziemiu. Duchowy opiekun żołnierzy podziemia został zapamiętany m.in. dzięki zachowanym zdjęciom i dokumentom. Na wystawie znajdziemy także wiele artykułów propagandowych, które przekazywały w wykrzywiony sposób realizacji procesu, przed którym postawiono kapłana. W Domu Gotyckim poznacie także informacje o funkcjonariuszach krakowskiego i nowosądeckiego Urzędu Bezpieczeństwa, poprzez które jasny stanie się tragiczny los niezłomnego kapłana.
Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 roku. Jako młody, 17-letni zaledwie chłopak wstąpił do nowicjatu u jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął już po wybuchu II Wojny Światowej, w 1942 roku. Działając jako szpitalny kapelan u sióstr służebniczek w Krynicy, związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Znany był tam pod pseudonimem W konspiracji posługiwał się pseudonimem „Sem” (od łacińskiego skrótu Servus Mariae – Sługa Marii).
Za swoją działalność w podziemiu ks. Gurgacz został aresztowany w lipcu 1949 roku. dokonali tego funkcjonariusze komunistycznej bezpieki. Po pokazowym procesie księdza skazano na śmierć. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie 14 września 1949 r. w więzieniu na Montelupich w Krakowie.
Szczątki kapłana ekshumowano w październiku 2018 r. w czasie prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN.
Pamięć o kapłanie pozostaje żywa do dziś. Jednym z jej wyrazów było poświęcenie ks. Gurgaczowi jednej z tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Trasę tę możecie przejść, a tu znajdziecie jej opis >>>Ekstremalna Droga Krzyżowa już 7. kwietnia - podejmiesz wyzwanie?Źródło info: malopolska.pl, mat. własne
Napisz komentarz
Komentarze