Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Nieuczciwi wykonawcy zadań z programu „Czyste Powietrze”

Podziel się
Oceń

Bardzo ważny komunikat dla osób, które właśnie poszukują wykonawcy zadań, które chcą sfinansować przy wykorzystaniu środków z programu „Czyste Powietrze”.
Nieuczciwi wykonawcy zadań z programu „Czyste Powietrze”

Autor: halogorlice.info ©

 

Wybierasz na własne ryzyko

Jak poinformowano w treści komunikatu, pojawiły się informacje o tym, że na rynku pojawili się nieuczciwi wykonawcach, którzy chcą nawiązać współpracę z Beneficjentami Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. 

Jak podkreślono w informacji:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), jak również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚiGW) nie promują konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych. 

Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. 

 

Podmiot, który zrealizuje prace dofinansowane z programu „Czyste Powietrze” może być więc dobrany przez beneficjenta dowolnie, zgodnie z jego indywidualnym rozeznaniem i przekonaniem co do tego, że konkretna firma ma niezbędną wiedzę i narzędzia do właściwego przeprowadzenia projektu. 

Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są:

  • wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej 
  • gminy 
  • wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl. 

 

Żadna firma oferująca wykonanie realizacji projektu dofinansowanego z programu „Czyste Powietrze” nie ma więc prawa przedstawiać się jako podmiot partnerski NFOSiGW. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, w której dochodzi do niewykonania bądź nienależytego wykonania zadania związanego z realizacją programu. 

Jak podkreślają autorzy komunikatu, wybór wykonawcy/ów realizujących usługi, dostaw, czy robót budowlanych dokonywany jest na własne ryzyko.  

Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów z wykonawcami. 

 

To zaś oznacza, że nie ma możliwości zwrócenia się z roszczeniem do NFOŚiGW w sytuacji jakichkolwiek uchybień ze strony firmy realizującej projekt. Stąd też zachęta, by wykonawcę prac wybierać bez nacisków i bez pośpiechu, najlepiej po przeprowadzeniu analizy rynku lokalnego i zasięgnięciu opinii od osób, które już taki projekt realizowały w swoich gospodarstwach. 

 

Sprawdź firmę przed zawarciem umowy

Przed podpisaniem umowy można sprawdzić dokładnie, czy konkretna firma gwarantuje właściwe i profesjonalne wykonanie zleconego jej zadania dofinansowanego w ramach programu „Czyste Powietrze”. 

Warto rozpocząć od sprawdzenia, czy konkretna firma jest legalnie działającą, zarejestrowaną marką aktywną na rynku. Sprawdzić to można szybko przez internet: 

  • w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - tu sprawdzisz jednoosobowe działalności gospodarcze;
  • w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne
  • REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne.
  • Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów – tu znajdziesz wykaz podmiotów, które są płatnikami VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT) – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy. 

 

Warto porozmawiać też o planowanej inwestycji ze znajomymi. Wybranie firmy, która jest znana i polecana na lokalnym rynku znacząco zmniejsza ryzyko dokonania oszustwa na naszą niekorzyść. W większych regionach bardzo pomocne są też opinie wystawiane w internecie od poprzednich zleceniodawców? Co chwalą, a co wzbudza ich wątpliwości?

Autorzy komunikatu szczególnie przestrzegają przed pewnym typem umów:

Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”– bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. 

Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości. 

 

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie programu Czyste Powietrze

 

Źródło info: czystepowietrze.gov.pl

Napisz komentarz
Komentarze
marek 06.06.2024 08:24
Właśnie nowa "uczciwa" władza podpisała jakieś programy " partnerskie " z "właściwymi" firmami które mają naciągając naiwnych. Tak że artykuł się zdezaktualizował. To na razie tylko w małopolskim i mazowieckim , bo to "pilotaż" czy to przejdzie...

ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel