Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

O prawie, prawnikach i szansach, które są na wyciągnięcie ręki

Podziel się
Oceń

Zapraszamy do lektury niezwykle ciekawego wywiadu, którego udzielił nam dr Michał Mółka, prodziekan do spraw kierunku prawo na WSB-NLU w Nowym Sączu.
O prawie, prawnikach i szansach, które są na wyciągnięcie ręki
dr Michał Mółka, prodziekan do spraw kierunku prawo na WSB-NLU w Nowym Sączu

Autor: WSB-NLU/halogorlice.info ©

 

Przełom stycznia i lutego na każdej uczelni, to bardzo intensywny okres. Trwa sesja egzaminacyjna. Dla niektórych jest ona bardzo wyjątkowa: na WSB-NLU w Nowym Sączu do pierwszych egzaminów przystępują studenci nowo otwartego kierunku: prawa. W sieci widzimy już wiele informacji o tym, jak ważny to krok dla rozwoju uczelni. 

My zatem zapytamy nieco przewrotnie: czy rzeczywiście potrzebujemy tak wielu prawników?

 

dr Michał Mółka:

Otwarcie tego kierunku – prawa – na naszej uczelni jest spełnieniem marzeń założycieli tej uczelni, spełnieniem marzeń pana doktora Krzysztofa Pawłowskiego, który już latach 90. XX wieku zakładał, że powiązanie prawa i biznesu powinno być jak najściślejsze. Tworząc uczelnię o profilu ściśle biznesowym miał nadzieję, że w przyszłości będzie ona rozwijała się, m.in. wprowadzając studia prawnicze. To znaczące wzmocnienie komponentu zarządzania, który na początku dominował.

W dniu 13 września 2022 roku uzyskaliśmy pozytywną decyzję Ministra Edukacji i Nauki, a już dwa dni później, 15 września 2022 roku rozpoczęliśmy rekrutację przyszłych studentów prawa na WSB-NLU w Nowym Sączu. 

Na pytanie o to, czy potrzebujemy tylu prawników odpowiem zdecydowanie twierdząco. W końcu praca prawnika to nie tylko wykonywanie klasycznych zawodów prawniczych, jak adwokat, radca prawny, komornik, notariusz, prokurator czy sędzia. To także profesja potrzebna w różnych sektorach gospodarki. 

Dobry prawnik to osoba posiadająca szeroką i ugruntowaną o polskich i zagranicznych porządkach prawnych, ale także wiedzę o samej Polsce. Przyszłych prawników: Absolwentów WSBU-NLU, będzie dodatkowo wyróżniać pogłębiona wiedza o ekonomii i zarządzaniu.

Osoby takie z powodzeniem będą mogły ubiegać się o zatrudnienie m.in. w sektorze administracji publicznej, a sektorze prywatnym mogą zasilić piony prawne licznych organizacji, podjąć pracę w instytucjach doradczych, bankach czy w trzecim sektorze – w organizacjach pozarządowych. 

Na atrakcyjność tego kierunku i jego niesłabnącą popularność w Polsce wpływają też z pewnością potencjalne profity. Prawnicy zawsze znajdują się na topowych miejscach w wielu rankingów prezentujących zawody przynoszące największe zyski. 

 

halogorlice.info:

Otwarcie nowego kierunku na uczelni to powód do świętowania, ale i ogromna odpowiedzialność. To swego rodzaju obietnica złożona przyszłym studentom: jeśli wybierzesz ten kierunek na naszej uczelni, nie powinieneś się martwić o swoje losy na rynku pracy. 
Jak WSB-NLU radzi sobie z wypełnianiem dotychczas tej obietnicy?

 

dr Mółka:

W opublikowanym przez Ministra Edukacji i Nauki rankingu najpopularniejszych uczelni niepublicznych kształcących niestacjonarnie WSB-NLU zajmuje wysokie, 10. miejsce w kraju. Jesteśmy tym zaszczyceni i jest to dla nas duża nobilitacja. To także zobowiązanie: sprostać wymaganiom studentów i pomóc realizacji ich marzeń o pozycji na rynku pracy. 

Wydaje się, że to właśnie udaje się robić, a potwierdzeniem mogą być tutaj dane m.in. z ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ela.nauka.gov.pl). Pokazują one, że np. absolwenci psychologii z WSB-NLU zajmują w skali całego kraju 5 miejsce w Polsce. 

Oznacza to, że znacząca liczba absolwentów naszej psychologii znajduje zatrudnienie krótko po ukończeniu tych studiów. Jeśli ograniczylibyśmy się do województwa małopolskiego, wówczas widzimy absolwentów psychologii z WSB-NLU na pierwszym miejscu w rankingu!

To oznacza po prostu, że wiedza i doświadczenie zebrane podczas studiów są potem wykorzystywane przez naszych absolwentów w pracy zawodowej. Ta daje im nie tylko satysfakcję, ale także wymierne korzyści finansowe, co pokazują dane dot. wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego po zakończeniu studiów.

Wspomniana więc obietnica, którą składa uczelnia jest więc wypełniana i mamy nadzieję, że już za kilka lat pierwsi absolwenci prawa dołączą do grona osób, które będą zadowolone z dokonanego wyboru studiów. 

 

hG:

Otwarcie nowego kierunku prawo to prestiż. Ten zaś wiąże się także z osobami, które będą prowadziły zajęcia. Co w tym zakresie oferuje swoim studentom WBU-NLU?

 

dr Mółka:

Przyszłych prawników kształcić będzie znakomita kadra. Postawiliśmy na siłę doświadczenia dydaktycznego i praktycznego. Synergia pomiędzy nauką a praktyką jest niezwykle istotna, dlatego też poza doświadczonymi pracownikami naszej uczelni, zajęcia poprowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajęcia ćwiczeniowe mają zaś prowadzić praktycy, np. cywiliści lub karniści: adwokaci, radcowie prawni czy sędziowie. 

Takie podejście pozwoli zbudować profil absolwenta, który będzie mógł swobodnie poruszać się w prawie i będzie znał praktyczny wymiar jego stosowania. To zaś oznacza łatwość znalezienia swojego miejsca na rynku pracy. 

Warto przypomnieć, że studia prawnicze są prowadzone w całej Polsce jako jednolite, pięcioletnie studia magisterskie. Tak jest też na WSB-NLU, ale w ramach istniejących możliwości, nasza uczelnia oferuje studentom dwie specjalności: prawo w biznesie i prawo w administracji. Taki dobór zagadnień wiodących stanowi odpowiedź na obserwowane przez nas trendy na rynku pracy.

Szeroka oferta przedmiotów specjalizacyjnych pozwoli dopasować lepiej ścieżkę kształcenia do indywidualnych preferencji konkretnych studentów. Poza tym zdobędą też wiedzę z zagadnień, o których każdy prawnik wiedzieć musi i bez których nie można ukończyć studiów na kierunku prawo.

 

hG:

Kto powinien wybrać studia na kierunku prawo?

 

dr Mółka

To kierunek uniwersalny, ale i wymagający. Przyszli adepci prawa muszą wykazać się cierpliwością, dużym samozaparciem, asertywnością i chęcią do nauki. Nie ma żadnych ograniczeń: na studia zapraszamy wiec zarówno tegorocznych maturzystów, jak i osoby, które skończyły studia, kilka czy kilkanaście lat temu lub po prostu chcą podjąć studia po pewnej przerwie w edukacji. Nie ma żadnych przeszkód o charakterze formalno-prawnym, aby podjąć studia prawnicze. 

Trzeba jednak liczyć się z tym, że droga do wykonywania zawodu prawniczego jest długa. Oprócz 5-letnich jednolitych studiów magisterskich, gdy chcemy wykonywać klasyczne zawody prawnicze mamy obowiązek odbyć również tzw. aplikacje.

W przypadku aplikacji komorniczej będą to dwa dodatkowe lata, w przypadku aplikacji radcowskiej czy adwokackiej – trzy lata, a  w przypadku notarialnej aż 3,5 roku. Zatem pełna edukacja prawnicza będzie zamykała się w ośmiu-dziewięciu czy nawet większej liczbie lat.  

Należy mieć tego pełną świadomość już w chwili składania aplikacji na studia. Uczelnia może zaoferować wiele, ale studia to gra zespołowa, dlatego ważne jest odpowiednie nastawienie przyszłych studentów.

Jesteśmy w pełni przekonani, że te perspektywy zawodowe, które uzyskuje osoba będąca absolwentem prawa, są dosyć szerokie. Można więc z pewnością powiedzieć, że warto podjąć to wyzwanie!

 

hG:

W jakim trybie mogą studiować prawo osoby na WSB-NLU?

 

dr Mółka:

Od początku roku akademickiego 2022/2023 prowadzimy studia na kierunku prawo w formule niestacjonarnej. Właśnie teraz, do końca lutego 2023, prowadzimy rekrutację śródroczną na te studia, także w formule niestacjonarnej, w tym tzw. niestacjonarnej interaktywnej, czyli wspomaganej poprzez narzędzie jakim jest CloudA.

Już od roku akademickiego 2023/2024 zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na studia w formule niestacjonarnej jak i stacjonarnej!

 

hG:

Czym są te studia niestacjonarne interaktywne i czym jest wspomniana CloudA? 

 

dr Mółka:

Studia określane jako interaktywne to tak naprawdę studia niestacjonarne, które są wspomagane narzędziem edukacyjnym jakim jest CloudA – naszą chmurą edukacyjną. To autorskie narzędzie WSB-NLU, które intensywnie wspomaga proces edukacji. Z zalet takiego narzędzia zaczyna korzystać coraz więcej uczelni, ale chmura WSB-NLU jest narzędziem, które możemy określić mianem pionierskiego.

Każdy student otrzymuje swoje konto w CloudA, za pośrednictwem którego może złożyć zdecydowaną większość niezbędnych podań i wniosków. Dzięki temu udało się nam niemal całkowicie wyrugować papierową formy przekazywania informacji. Gotowe wzorce znacząco ułatwiają zaś studentom kontakt z uczelnią z zachowaniem niezbędnej formy. 

Student może po te materiały sięgać w dogodnym dla siebie czasie w czasie całego roku akademickiego. 

Z punktu widzenia prowadzącego CloudA pomaga w pragmatyce działań: daje kontrolę nad pracą studenta w czasie roku, pozwala kontrolować wykonywanie przez niego swoich obowiązków. CloudA pozawala np. dopilnować terminowego umieszczania zadań zaliczeniowych, czy kontrolę terminowego i samodzielnego składania kolejnych egzaminów, które również odbywają się za pośrednictwem CloudA. 

 

hG:

Uczelnia podkreśla w przypadku wszystkich kierunków, że W praktyce siła. Czy tak samo będzie w przypadku przyszłych prawników?

 

dr Mółka:

Oczywiście, że tak. Na praktyki w ramach studiów na kierunku prawo przewidzieliśmy aż 900 godzin. W czasie ich trwania studenci będą mogli zapoznać się z realiami pracy prawnika, poznać w praktyce konkretne problemy o charakterze prawnym, lepiej zrozumieć funkcjonowanie organów administracji, sądownictwa czy przedsiębiorstw. 

Uczelnia będzie pośredniczyła w znalezieniu takich miejsc do odbywania praktyk. Studenci w czasie praktyk pojawią się wiec w sądach, kancelariach różnego typu, ale będą też mogli podjąć praktyki w organach administracji rządowej czy samorządowej.

900 godzin praktyk to dużo: student zdąży w tym czasie sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną, ale pozna też szeroko rozumianą pragmatykę prawa. To niezwykle istotnie, by oprócz studiowania ustaw, kodeksów móc również zmierzyć się z rzeczywistością prawniczą i gospodarczą, w której to prawo znajduje zastosowanie. Dzięki temu, profil naszego przyszłego absolwenta kierunku cechuje się silnym walorem praktycznym. To daje dobre przygotowanie do podjęcia typowego zawodu prawniczego, ale pozwala też otworzyć szeroko drzwi do innego typu aktywności zawodowej.

 

hG:

Bardzo dziękujemy za rozmowę!

 

dr Mółka:

Bardzo dziękuję i serdecznie zapraszam do podjęcia wyzwania, jakim jest studiowanie prawa wszystkim tegorocznym maturzystom i tym, którzy swoje marzenia w tym zakresie jak dotąd odkładali na później. 

Do zobaczenia na uczelni!

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
ReklamaBudżet Obywatelski MAŁOPOLSKA - złóż wniosek - 1-31 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel