Krajowa lista dziedzictwa niematerialnego, już niedługo może się wydłużyć
Polski rejestr wyróżniających się elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego powstaje od 8 lat. Jest tworzony zgodnie z zasadami wskazanymi w Konwencji. Wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest pewnym symbolem, a krajowa lista ma charakter informacyjny. Zgromadzone są na niej przykłady wyjątkowych przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski. Lista jest prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Aby uzyskać wpis na listę krajową konieczne jest spełnienie łącznie kilku warunków. Analizowany element dziedzictwa musi więc:
- odpowiadać definicji niematerialnego dziedzictwa kulturowego zawartej w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (art. 2 pkt 1 i 2 Konwencji).
- być przekazywany z pokolenia na pokolenie (jak np. technika wytwarzania koronki klockowej), lub być stale odtwarzany przez wspólnoty i grupy, które uznają dany element dziedzictwa za część własnego dziedzictwa (tu przykładem mogą być cykliczne obrzędy religijne, które w niektórych regionach Polski zyskały szczególną oprawę i są nadal kultywowane)
Dodatkowo obowiązkowym elementem wniosku o wpis jest opracowanie planu ochrony, który ma pozwolić na zabezpieczenie wskazanego elementu dziedzictwa kulturowego i umożliwić podtrzymanie jego żywotności. Dodatkowym obligatoryjnym elementem uzyskania tego wpisu jest zgłoszenie wniosku przy możliwie jak najszerszym udziale i zaangażowaniu zainteresowanej wspólnoty, grupy. W niektórych przypadkach uzasadnione będzie także zaangażowanie osób, które tworzą, utrzymują i przekazują dany element dziedzictwa niematerialnego. Aby uczestniczyć w tych konsultacjach muszą one uprzednio wyrazić na to zgodę.
Złożone wnioski są sprawdzane i opiniowane przez Radę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wykład i konsultacje społeczne już w przyszłym tygodniu
Jak czytamy na okolicznościowym plakacie, już w przyszły piątek (29 kwietnia) w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej odbędzie się wykład i konsultacje społeczne, które będą poświęcone pomysłowi wpisania bobowskiej koronki klockowej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 15 zaprasza Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej i Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.
Trzeba bowiem pamiętać, że sama technika tworzenia koronki klockowej jest znana w wielu miejscach na świecie, ale styl wypracowany w Bobowej wyróżnia się, stąd koronka bobowska może być traktowana jako unikatowa w skali świata.
Jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejsze koronki na żywo, odwiedźcie Bobową. Pamiętajcie też, że tradycyjnie, na początku jesieni odbywa się w Bobowej święto koronczarek, na które przybywają mistrzynie z wielu regionów Polski i świata >>>Początek września jak co roku, oznacza dla Bobowej wielkie święto
Napisz komentarz
Komentarze