Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 31 marca do 13 kwietnia 2025]
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Jak zbudować masę mięśniową?

Podziel się
Oceń

Chcąc zbudować masę mięśniową zapewne nastawiasz się na ciężkie, siłowe treningi, które musisz powtarzać przez wiele tygodni, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Powinieneś jednak pamiętać, że to nie wszystko, na czym musisz się skupić. Właściwe budowanie mięśni to też odpowiednie odżywianie i regeneracja. Ponadto każdy organizm reaguje inaczej na wszelkie ingerencje, dlatego musisz uważnie obserwować jego reakcje i dostosowywać oraz modyfikować swój plan w miarę potrzeb. W naszym artykule przedstawimy ci kilka ważnych kwestii związanych z budowaniem tkanki mięśniowej.

Budowanie masy mięśniowej a metabolizm

Metabolizm organizmu to reakcje, które można podzielić na dwie grupy: anabolityczne i ketabolityczne. W tych pierwszych z substratów niskoenergetycznych powstają wysokoenergetyczne substancje wielkocząsteczkowe, stanowiące źródło energii, materiał budulcowy lub substancje zapasowe. Reakcje kataboliyczne natomiast prowadzą do rozpadu wysokocząsteczkowych substancji na mniejsze z wydzieleniem energii. Chcąc budować masę mięśniową musisz skupić się głównie na wpieraniu środowiska anabolitycznego, a ograniczyć ketabolizm, pamiętając jednocześnie, że reakcje anabolityczne wpływają na wzrost tkanki tłuszczowej. Możesz ten wzrost nieco ograniczyć, ale nie zupełnie wyeliminować.

Większa kaloryczność posiłków

W celu pobudzenia procesów anabolitycznych powinieneś zwiększyć kaloryczność posiłków. Musisz dostarczać sobie więcej kalorii, niż stanowi twoje dzienne zapotrzebowanie, wynikające z wieku, płci i aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie kaloryczne możesz obliczyć dzięki kalkulatorom dostępnym w sieci lub z pomocą dietetyka. Nadwyżka powinna stanowić około 100-200 dodatkowych kcal. Nie możesz jednak jeść zbyt dużo, aby nie spowodować wzrostu tkanki tłuszczowej. Dopiero po miesiącu, jeśli nie będziesz widział wzrostu masy mięśniowej, powinieneś dodać kolejne 100-200 kcal.

Odpowiednie ćwiczenia

Właściwy trening również potrafi pobudzić procesy anabolityczne poprzez wyrzut hormonów takich jak testosternon i hormon wzrostu. Ćwicząc powodujesz mikrouszkodzenia mięśni, które organizm rekompensuje nadbudową silniejszych wiązań. Do budowy masy mięśniowej najlepiej sprawdzają się ćwiczenia siłowe. Wykonuj je 3 razy w tygodniu i zwracaj uwagę na to, aby obejmowały wszystkie partie mięśni.

Białko w diecie

Białko jest bardzo istotnym składnikiem diety w przypadku osób chcących zbudować masę mięśniową, ponieważ to ono jest głównym budulcem tkanek organizmu. Powinieneś dostarczać go w ilości 1,6 g białka na 1 kg masy ciała dziennie. Dla lepszych efektów, możesz też zwiększyć jego ilość do 1,8g/kg/dzień, pamiętając jednak o kilku zasadach. Niedobór białka uniemożliwi wzrost mięśni ze względu na nasilenie reakcji ketabolicznych, ale jego nadmiar może mieć jeszcze gorsze skutki. Produkty białkowe są w większości kwasotwórcze, dlatego w przypadku zwiększonego ich spożycia, może dojść do zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Nadmiar aminokwasów może też nadmiernie obciążać jelita, które biorą udział w ich trawieniu. Metabolizm białek pochłania energię, dlatego paradoksalnie, jeśli przesadzisz z białkiem, możesz nie mieć siły na ćwiczenia na treningu. Zwiększając ilość białka w swojej diecie, powinieneś zadbać także o właściwą podaż witamin (szczególnie z grupy B) oraz mikroelementów. Tylko dzięki zbilansowanej diecie możesz osiągnąć sukces w budowaniu mięśni.

Produkty bogate w białko to:

  • jaja,
  • nabiał,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy,
  • mięso,
  • ryby
  • oraz koktajle białkowe, takie jak białko czekoladowe czy białko waniliowe.

Regeneracja po treningu

Ćwiczenia są niezwykle ważne w przypadku budowania masy mięśniowej, ale nic nie dadzą bez odpowiedniego odpoczynku. Uszkodzenia mięśni powstałe podczas treningu potrzebują czasu na regenerację. Powinieneś spać około 8 godzin na dobę, aby mięśnie mogły się zbudować. Sen zapobiegnie wyrzutowi kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wzmaga rozpad białek i powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Pamiętaj więc, aby nie przesadzać z ćwiczeniami. Utrzymuj harmonię i miej świadomość, że masa mięśniowa wymaga długotrwałej pracy.


Napisz komentarz

Komentarze

Seba SuperBysior 01.06.2021 12:46
No normalnie mietek wlatuje 25mg jak jakiś chiński to 30 zastrzyki z teścia, kurczak z promocji, ryż, kreatyna go tego, granulat z mlekiem w proszku i masa jest Potem sie rzeżbe robi

ReklamaZapraszamy dzieci od 3. m.ż raz z rodzicami na naukę pływania do Szkoły Pływania Nemo - Sportowa Przygoda Wiktoria Fryczek
ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaKup bilet na występ Marcina Dańca w Bieckim Centrum Kultury 13 kwietnia 2025 o godz. 19
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego