O radościach, smutkach, wydarzeniach zabawnych, rozwijaniu swojej kreatywności, ale i o sprawach trudnych: podejmowaniu prób zarobkowania, utracie źródła utrzymania lub znacznym ograniczeniu kontaktów społecznych. Wszystkie te problemy i radości związane z kwarantanną dotyczą w różnym zakresie każdego z nas.
Zachowanie tych wspomnień może nie wydawać się nam teraz ważne, ale wielu nie ma wątpliwości co do tego, że doświadczenie kwarantanny będzie dla nas w przyszłości częstym punktem odniesienia. Dlatego też, by zachować te ulotne emocje i wspomnienia, Biblioteka Pedagogiczna w Gorlicach proponuje wyjątkowy projekt.
Pomysł jest bardzo prosty, a jednocześnie dość wyjątkowy: biblioteka prosi o to, by w dowolnej formie literackiej (reportaż, esej, fraszka, satyra, opowiadanie, wiersz, bajka, kartka z kalendarza czy praca plastyczna) przekazać odbiorcom swoje wspomnienia i doświadczenia z okresu kwarantanny. Nie ma znaczenia objętość, ale ważne jest to, by prace zostały wykonane odręcznie. W języku pisanym pozostaje magia, emocje, a nawet wrażenie intymności, której brakuje ulotnym treściom zapisywanym w internecie czy pozostawianym w formie druku.
Stąd też wybór formy pamiętników Gorliczan z czasów pandemii 2020 „Nieproszony gość w naszym gorlickim domu”.
Wymogi redakcyjne są dość ogólne: jak podają organizatorzy: ważne, by po lewej stronie kartki (format a4, biały papier, np. do ksero) zostawić 3-centymetrowy margines. Prace mogą być anonimowe, mogą być też podpisane przez autorów a nawet sygnowane nazwą instytucji. U dołu kartki należy umieścić datę i podpis (nieobowiązkowo).
Zebrane pamiętniki mają być pamiątką na przyszłość o tym, jak żyliśmy, jak funkcjonowaliśmy w czasie kwarantanny. Co było dobre, co złe, a czego efekty dostrzegliśmy dopiero po czasie. Czy próbowaliśmy się temu przeciwstawiać i buntować? A może przyjęliśmy to z ulgą, spokojem, a nawet… radością..?
Pisanie pamiętnika może być też doświadczeniem oczyszczającym i pozwalającym domknąć pewien rozdział w życiu. Zachęcamy do podejmowania prób i dzielenia się efektami tej pracy z Biblioteką.
Szczegółowe informacje o projekcie uzyskacie na stronie >>>Biblioteki Pedagogiczne w Gorlicach.
Napisz komentarz
Komentarze