Bronisław Stoj to polski inżynier mechanik, repatriant, członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, założyciel ośrodka SIMP-ZORPOT w Gorlicach. Kawaler Orderu Polonia Restituta.
Życiorys
Urodził się 21 kwietnia 1920 w Bączalu Górnym koło Jasła, gdzie spędził dzieciństwo. Ukończył Szkołę Powszechną w Bączalu Dolnym, a następnie odbył trzyletni kurs nauki w dziale metalowym Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowo w Borysławiu i rozpoczął pracę w warsztacie mechanicznym miejscowego przedsiębiorstwa „Gazolina” S.A. W trakcie pobytu wraz z ojcem w obwodzie lwowskim zastał go wybuch II wojny światowej. Po wkroczeniu Armii Czerwonej i upaństwowieniu przedsiębiorstwa był represjonowany przez władze ZSRR, dodatkowo skierowano go do wykonywania robót przymusowych przy przetwarzaniu gazu ziemnego i ropy naftowej do celów gospodarczych i na potrzeby wojska Związku Radzieckiego. Do rodzinnego domu powrócił wraz z ojcem dopiero po uzyskaniu dokumentów, w 1945 jako repatriant.W tym samym roku podjął pracę w Fabryce Maszyn Górniczych i Wiertniczych w Gliniku koło Gorlic.
Po kilkuletniej przerwie związanej z zawieruchą wojenną rozpoczął naukę w miejscowym Technikum Mechanicznym. W 1966 ukończył studia inżynierskie na Politechnice Krakowskiej na kierunku o nazwie: technologia budowy maszyn, a w 1970 studia podyplomowe na Wydziale Wiertniczo - Naftowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracując w Fabryce Maszyn Górniczych i Wiertniczych w Gliniku, przeszedł przez różne szczeble kariery zawodowej. Swoją pracę rozpoczynał od wykonywania obowiązków tokarza, a następnie frezera i konstruktora. Po ukończeniu studiów inżynierskich piastował stanowisko kierownika Wydziału Remontu Maszyn i Urządzeń, na którym pracowało ponad 300 osób stale zatrudnionych.
Jest autorem ponad 100 projektów racjonalizatorskich wdrożonych do produkcji w tym zakładzie maszyn. Po 36 latach pracy zawodowej w 1981 roku przeszedł na emeryturę, nadal aktywnie angażując się w działalność w strukturach stowarzyszeniowych SIMP-u i Naczelnej Organizacji Technicznej na szczeblu regionalnym i w Krakowie. W 1984 otrzymał tytuł Rzeczoznawcy Zespołu SIMP ze wpisem na krajową listę rzeczoznawców.
Od 24 lutego 1967 jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Przez wiele lat reprezentował oddział gorlicki SIMP-u w radzie technicznej Zespołu Ośrodków Rzeczoznawstwa i Postępu Technicznego w Krakowie. W latach 1984–1987 należał do prezydium i pełnił funkcji skarbnika gorlickiego oddziału SIMP, a od 1994 do 2002 wiceprezesa tego oddziału. W 1985 roku zainicjował działalność Koła Seniorów SIMP-u i został mianowany jego pierwszym prezesem. W 1990 roku założył Ośrodek SIMP - ZORPOT w Gorlicach, który odgrywa znaczącą rolę w środowisku inżynierskim i technicznym rejonu nowosądeckiego i gorlickiego. Od 2002 z nadania zarządu głównego jest honorowym prezesem Koła Seniorów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
Pan Bronisław ma na swoim koncie liczne odznaczenia państwowe i medale, m.in.:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1977),
- Medal 40-lecia Polski Ludowej (1984),
- Medal 650 lecia Lokacji Miasta Gorlice (2005),
- Odznaka „Racjonalizator Produkcji”,
- Złota Honorowa Odznaka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (1988),
- Srebrna Honorowa Odznaka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (1974),
- Złota Honorowa Odznaka Naczelnej Organizacji Technicznej (1994),
- Honorowa Odznaka im. prof. Henryka Mierzejewskiego (1994),
- Godność „Zasłużony Senior SIMP” (2010),
- Laur Mechanika (data wręczenia 5 lipca 2012)
Z okazji tych wyjątkowych urodzin, listy gratulacyjne od Prezesa Rady Ministrów, Wojewody Małopolskiego oraz najlepsze życzenia i kwiaty od Burmistrza przekazał pracownik Urzędu Miejskiego. Uroczystość, ze względu na panującą epidemię, miała symboliczny wymiar.
Gratulujemy pięknego Jubileuszu, życzymy zadowolenia z każdego nowego dnia, przeżycia w szczęściu i zdrowi wielu pięknych lat oraz wiele dobroci i życzliwości.
źródło: gorlice.pl
Napisz komentarz
Komentarze